Citroen C3 1.6 16v oli ensimmäisessä 20 tuhannen kilometrin huollossana. Vikalistaa löytyi heti: raidetangon pää väljä ja takajarrupaloista "pinta irti" tai mitä sitten tarkoittaneekaan.
Kaikkein hauskin juttu oli se, että jouduin itse maksamaan jarrupalat! Vaihtotyöstä ei sentään veloitettu mitään. Miten on mahdollista, että 20 tuhatta ajetussa autossa on tällaisia vikoja?? Eikö jarrupalojen pitäisi mennä takuuseen, vai siirtääkö Citroen kustannukset huonosta aladustaan suoraan autojen omistajille???
Citroenin laatu ?
16
4270
Vastaukset
- Asentaja
Eikö siellä takan olekkaan rumpujarruja ?
- Pettynyt
1.6 16v mallissa on levyjarrut myös takana. Pienempimoottorisista en osaa sanoa.
- viilattu
sua viilattu linssiin tuossa hommassa että itse olet joutunut maksamaan palat??( itestä tunttuu ainakin) Auto ei ole varmaa kovin vanha?? ilmeisesti takuu viellä jäljellä??
- ex-Xantia
jo se että vaihtotyöstä ei veloitettu mitään todistaa että huolto myönsi kyseessä olevan selvän vian eikä normaalin kulumisen jolloin palat olisi pitänyt saada ilmaiseksi.
Pinta ei irtoa paloista jollei kyseessä ole valmistusvirhe ja palat vaihdettiin nimenomaan virheen takia eikä siksi että ne olisivat olleet loppuun kuluneet.
Citroenin viaksi tuota on vaikea laittaa koska sama valmistaja tekee paloja taatusti moneen muuhunkin merkkiin.
Raidetangon pää ei myöskään mene väljäksi noilla kilometreillä joten kyseessä oli viallinen osa tai rankasti pielessä olevat kulmat jotka olisivat kyllä syöneet sitten renkaatkin vaihtokuntoon.
Molemmat viat olivat sellaisia että ne olivat jo 0km ajetussa autossa eivätkä suinkaan tulleet siihen 20tkm ajon jälkeen joten citikkaa voi syyttää lähinnä surkeiden alihankkijoiden valinnasta mutta osta vaikka 200k€ S-mersu niin huomaat että 20tkm ilman vikoja voi olla nykypäivänä yhtä ällistyttävä saavutus kuin joskus 1960-luvulla. - ei ymärrä
Ylipäänsä en voi ymmärtää auton (minkä tahansa merkin) takuumenettelyä tänä päivänä. Missä muussa tuotteessa muka takuu on voimassa vain, kun OMALLA KUSTANNUKSELLA huollatat takuunalaisen tuotteen orjallisesti valmistajan määrittelemän ohjelman mukaisesti? Minä kun joskus luulin että takuu merkitsee sitä että valmistaja vastaa tuotteestaan. Jonkun kerran elämässäni erehdyin ostamaan uudehkon auton, nyt on järki voittanut ja kalustona on melkoinen määrä 15-20 vuotiaita autoja ... ja kilometrit noilla on ilometrejä.
- ilValiVali
"Omaan piikkiin", että nää jaksaa.
- Pettynyt
Korjaamon selvitys laskuttamattomasta työstä oli se, että takajarrut avataan joka tapaukseesa huollossa joten työ laskutetaan huollon yhteydessä.
Saattaa kuulostaa uskomattomalta, koska se tuntuu itsestänikin uskomattomalta !!!
Jarrupaloja ei kuulemma saa takuuseen kun ne ovat kulutustavaraa ja siten kulutusosia. - Tossu
Pettynyt kirjoitti:
Korjaamon selvitys laskuttamattomasta työstä oli se, että takajarrut avataan joka tapaukseesa huollossa joten työ laskutetaan huollon yhteydessä.
Saattaa kuulostaa uskomattomalta, koska se tuntuu itsestänikin uskomattomalta !!!
Jarrupaloja ei kuulemma saa takuuseen kun ne ovat kulutustavaraa ja siten kulutusosia.Tietysti saat maksaa jos haluat, minä en maksaisi.
Huvittavaa tässä stoorissa on se että v******o sinä tiedät olivatko ne palojen pinnat irti jos et ollut sitä itse huomannut ennen huoltoa ?
Minä en usko että huolto jälkikäteen tulee sinulle kertomaan että olivat muuten irti, HALOO !!
Onhan noissa osissa tehtaan takuu, ei se ole korjaamolta pois jos laittavat takuuseen, tältäkin pohjalta juttu haisee.
- jylppy
ei kata kytkin- ja jarrupintoja , nehän jokainen saa poltettua taitamattomalla ajotyylillään.Voihan asiaa tiedustella ylemmältä instanssilta joka usein on myötämielisempi korvausasioissa. ko. seikka koskee yleensä kaikkia automerkkejä.
- --xx--xx--
Klassinen juttu, autoa on jätetty talvella seisomaan ajon jälkeen kässäri päällä, jolloin huure on muodostunut kylmenevien jarrupalikkoiden pintaan ja palat ovat jäähtyneet kiinni levyihin, sitten on lähdetty liikkeelle nykäisten kiinni jähtyneet palat irti -> pinnat repeytyneet irti paloista. Klassinen kuljettajasta johtuva käyttövirhe joka yksikään takuu ei korvaa, joten turhaa valittaa siitä kun vilkaisu kylppäripeiliin riitäisi. Tämä on juuri minkä takia kässäriä ei pidä jättää päälle talvisin autossa kuin autossa. ( ja C3ssa kässäri ottaa talkapyöriin, kun isoissa sitikoissa se ottaa etupyöriin )
- ilValiVali
Jarrupalat koskettavat kiekkoa ilman, että käsijarru kytketään päälle.
Ei jäädy Volvossa eikä Saabissa.
Toisaalta mikä on sellainen auto jota ei saa pysäköidä käsijarru ( = pysäköintijarru ) päällä. Mistähän aamulla auton löydät.
Älkäät hyvät ihmiset ostelko näitä välimerelle suunniteltuja autoja täällä pohjolassa.
Että naurataa tuo käyttövirhe, jättää nyt käsijarru päälle pysäköitäessä.
C5:ssa ainakin jäätyy takapyörät, vaikka kässäri toimii etupyörissä ? ??? !
Taas on talvi edessä ! - Kokenut
ilValiVali kirjoitti:
Jarrupalat koskettavat kiekkoa ilman, että käsijarru kytketään päälle.
Ei jäädy Volvossa eikä Saabissa.
Toisaalta mikä on sellainen auto jota ei saa pysäköidä käsijarru ( = pysäköintijarru ) päällä. Mistähän aamulla auton löydät.
Älkäät hyvät ihmiset ostelko näitä välimerelle suunniteltuja autoja täällä pohjolassa.
Että naurataa tuo käyttövirhe, jättää nyt käsijarru päälle pysäköitäessä.
C5:ssa ainakin jäätyy takapyörät, vaikka kässäri toimii etupyörissä ? ??? !
Taas on talvi edessä !Olen ajanut ja omistanut autoja vuodesta 1972 alkaen. Merkkejä on ollut Lada, Saab, Toyota, Fiat, Talbot, Volvo, VW, Peugeot ja Citroen. Viimeiset 15 vuotta olen ajellut ranskalaisilla, niillä yhteensä yli miljoona kilometriä. Yhtään varsinaisesti huonoa autoa en ole omistanut. Mutta jos puhutaan siitä että ns. Välimeren maiden autot ei pärjää suomen oloissa, niin uskallan kokemusperäisesti olla ei mieltä. Huonoin talviauto oli Toyota Corolla, takavetoisena se oli onneton ja huono käynnistymään. Saabissa oli ongelman käsijarrun jäätyminen, Volvo vei bensaa käsittämättömät määrät jne. Peugeotien eikä tämän ensimmäisen Citikkani kanssa ole ollut mitään talviongelmia. Oli auto mikä tahansa, on talven tuloon varauduttava. Syksyllä kun huoltaa auton ( mielellään itse jos on kykyä), voitelee lukot ja tiivisteet, tarkistaa akun kunnon jne. niin talvi menee huoletta oli auto tehty vaikka päiväntasaajan eteläpuolella.
Nykyihmisten ongelma autojen kanssa on se, että niistä ei ymmärretä mitään eikä osata tehdä "tee-se-itse" huoltoja ja tarkastuksia joita kaikki tekniset laitteet käyttäjältään vaatii. - ilValiVali
Kokenut kirjoitti:
Olen ajanut ja omistanut autoja vuodesta 1972 alkaen. Merkkejä on ollut Lada, Saab, Toyota, Fiat, Talbot, Volvo, VW, Peugeot ja Citroen. Viimeiset 15 vuotta olen ajellut ranskalaisilla, niillä yhteensä yli miljoona kilometriä. Yhtään varsinaisesti huonoa autoa en ole omistanut. Mutta jos puhutaan siitä että ns. Välimeren maiden autot ei pärjää suomen oloissa, niin uskallan kokemusperäisesti olla ei mieltä. Huonoin talviauto oli Toyota Corolla, takavetoisena se oli onneton ja huono käynnistymään. Saabissa oli ongelman käsijarrun jäätyminen, Volvo vei bensaa käsittämättömät määrät jne. Peugeotien eikä tämän ensimmäisen Citikkani kanssa ole ollut mitään talviongelmia. Oli auto mikä tahansa, on talven tuloon varauduttava. Syksyllä kun huoltaa auton ( mielellään itse jos on kykyä), voitelee lukot ja tiivisteet, tarkistaa akun kunnon jne. niin talvi menee huoletta oli auto tehty vaikka päiväntasaajan eteläpuolella.
Nykyihmisten ongelma autojen kanssa on se, että niistä ei ymmärretä mitään eikä osata tehdä "tee-se-itse" huoltoja ja tarkastuksia joita kaikki tekniset laitteet käyttäjältään vaatii.Käyttövirhe jos tiivisteet jäätyy.
Itse pidän Ladassa ovet auki aina pysäköitäessä talvella, eikä ole kertaakaan lukot tai tiivisteet olleet jäässä estämässä oven avautumista.
Talven kanssa pitää vaan osata elää.
Käsijarru auki ja vaihde vapaalle, niin ei jäädy nekään.
Yleensä kaikki viat yms ovat käyttövirheitä, vallankin täällä 'citikkaperheessä'.
Kys. Välimerelle:
"takavetoisena se oli onneton ja huono käynnistymään". Miten takaveto vaikuttaa käynnistykseen ( kandaaniko ? ) ja oliko tuo 'ennen sotia' ? korollahan on ollut etuvetoinen jo viimevuosituhannelta asti. - Välimeri
ilValiVali kirjoitti:
Käyttövirhe jos tiivisteet jäätyy.
Itse pidän Ladassa ovet auki aina pysäköitäessä talvella, eikä ole kertaakaan lukot tai tiivisteet olleet jäässä estämässä oven avautumista.
Talven kanssa pitää vaan osata elää.
Käsijarru auki ja vaihde vapaalle, niin ei jäädy nekään.
Yleensä kaikki viat yms ovat käyttövirheitä, vallankin täällä 'citikkaperheessä'.
Kys. Välimerelle:
"takavetoisena se oli onneton ja huono käynnistymään". Miten takaveto vaikuttaa käynnistykseen ( kandaaniko ? ) ja oliko tuo 'ennen sotia' ? korollahan on ollut etuvetoinen jo viimevuosituhannelta asti.Kuten kerroin, olen omistanut autoja vuodesta 1972 ja seitsemänkymmentäluvulla Corolla oli takavetoinen. Onneton tarkoittaa talviajo-ominaisuuksia ja huono käynnistyminen talvikäynnistyvyyttä. Mainitsemasi Lada, joita olen myös omistanut oli paljon parempi talviauto.
Elämänkokemus tulee vuosien myötä, aikanaan sinäkin sen huomaat. Opit ehkä myös käyttämään teknisiä laitteita ja mielipiteesi voit silloin muodostaa kokemuspohjaisesti ilman tunteita ja "mutua". Ja eräänä päivänä huomaat ajaneesi jo kymmenen vuotta mukavalla ja luotettavalla autolla joka on valmistettu.......
- Naisihminen
Hain tasan 10 päivää sitten aivan tuliterän, pakasta vedetyn C2 VTR:n. Juuri tänään tilasin sille kolmannen korjausajan! Kaikenlaista vikaa ja ääntä. Siis v...u että v...ttaa!! Olen myös tosi pettynyt. Taitaa olla viiminen sitruuna mihin meikäläinen koskee! Yäkk!
- Kai
Sitruunasi taisi olla todellakin oikea hedelmä, mutta minun 2 kuukautta vanha CITROEN!!!!!!!!!!!!!ei ole ollut mitään vikaa, loistava pikku Sitikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662231Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61856Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381380Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?216997En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71990Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.94983Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki22957- 20794
- 71775
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39760