Onko itsekästä, jos leikkautan narttuni ilman, että on saanut yhtään pentuetta?
Narttu on ollut minulla pennusta saakka, todettu erinomaiseksi rotunsa edustajaksi ja kasvattaja haluaisi siltä pennut. Haluaisin elää rauhalliista arkea. Pennut eivät kuuluisi siihen. Kasvattaja maksaisi pennuista ja hoitasi ne, mutta silti, koirahan on minun.
Nartulle pentuja?
4
68
Vastaukset
Päätös on kokonaan sinun :) Tiineyteen ja synnytykseen liittyy kuitenkin omat riskinsä. Tosin täytyy myöntää kun kasvattaja teetti minun nartullani pennut (sijoitusnarttu) niin on ollut ihana seurata jälkeläisiä :))
Sinun koirasi = sinun päätöksesi, kyllä varmasti niitä muita jalostuskelpoisia yksilöitä löytyy että kasvattaja saa vietyä kasvatustyötään eteenpäin?Samaa mieltä kuin minpin4ever. Päätös on kokonaan sinun. Ellei kauppasopimus edellytä pennutusta, sinulla ei ole mitään velvotteita kasvattajaa kohtaan.
- Leikkauta vaan
Ei yhtään itsekästä, Koira on sinun koirasi, ei kasvattajan sijoituskoira.
Ei nartulle ole mikään helppo reissu lähteä omasta kodistaan kasvattajan kotiin synnyttämään. Siellä on useimmiten muita koiria, jotka eivät vierasta narttua pentuineen hyvällä katso, joten koirasi joutuu olemaan eristyksissä niistä, mutta saattaa kovastikin kokea ne uhaksi niin itselleen kuin pennuilleen. Kasvattaja usein vierottaa pennut nopeasti, jotta pääsee palauttamaan nartun sinulle - usein nopeammin kuin emä haluaisi pennuistaan luopua. - anna mennä vaan
Päinvastoin, leikkauksella saat nartultasi hankalat juoksut pois, ei se omistajallekaan helppoa ole, juoksuaika. Ja tulevaisuudessa elämä ei helpota yhtään, jos ei leikkauta, kasvaimia jne. tulee helpommin leikkaamattomille ja muista KOIRA ON SINUN EI KASVATTAJAN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4129026Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1883590- 202033
- 811256
- 271095
- 751090
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661071Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791055- 551023
- 65950