koiran koti?

Roosa10

Poikani isä osti pojalleen koiran 2,5 vuotta sitten. Koira on poikani nimissä ja poika asuu minun luona. Pari viikkoa sitten pojan isä haki koiran eikä meinaa palauttaa sitä meille takaisin vaikka koira on pojan.
Auttakaa! Mitä voimme tehdä että saisimme koiramme takaisin?

3

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enpä noita lakikiemuroita tunne, mutta jos pojalla on tarpeeksi ikää omistaa koira kaikinpuolin virallisesti, kyseessä on varkaus jolloin siitä voisi tehdä rikosilmoituksen poliisille. Mutta jos hän on alaikäinen, en tiedä miten siinä tapauksessa. Poliisilta kai sekin selviäisi?

    • ertertregt

      Jos teillä on jo valmiiksi huonot suhteet isään, niin ilmoittakaa poliisille, että exä varasti lapsen koiran. Koira haetaan "varkaan" kotoa, tsekataan siru, vilkaistaan myyntitodistusta jossa nimi lukee ja asia sillä selvä.

      Tai soita hänelle, ole ystävällinen mutta totea, että paperissa lukee pojan nimi ja kerro, että jos koira ei palaa hyvällä, niin soitat poliisille ja kerrot varkaudesta.

      Jos mies on pojan toinen huoltaja, niin tilanne on vähän ongelmallisempi...

    • Roosa10

      Hei
      Ikävä kyllä meillä on yhteishuoltajuus, mutta pojan osoite on minun luona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      252
      2328
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1704
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      50
      1379
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      51
      1057
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      15
      827
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      788
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      786
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe