Esimerkiksi ne Romanialaismiehet jotka ryöstivät Oulussa mummolta lompakon. On selvinnyt että nämä miehet ovat samalla tavalla tehneet jo kymmeniä rikoksia.
Jos miehet selviävät nuhteilla on selvää että he jatkavat ammattimaista rikollisuuttansa.
Miehille kovat tuomiot joita he saavat suorittaa kotimaassaan Romaniassa.
Tai jos ovat maamme kansalaisia niin molemmille taparikollisuudesta 10 vuotta.
Taparikollisuudesta annettavat ankarat tuomiot
taparikolliset
1
102
Vastaukset
- 16+2
Hoh, hoijaa. Mielipide se on tuokin, mutta mitään tietämystä asioista ei sinulla ole.
Kyllä ne taparikollist jatkavat ammattiaan/uraansa vapaaksi päästyäänkin, olkoot tuomiot miten ankaria tahansa.
Suomella ja Romanialla ei tiettävästi ole sopimusta, missä vakeusrangaista suorittava voitaisiin passittaa omaan maahansa rangaistusta suorittamaan.
Jos em. romanialaiset eivät ole olleet Suomessa vankilassa kolmen vuoden sisällä, niin
Suomen laki pitää heitä ensikertalaisina, jolloin he pääsevät ehdonalaiseen vapauteen suoritettuaan tuomiosta puolet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723033
- 552685
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792168
- 951976
- 361803
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171517Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329