Taparikollisuudesta annettavat ankarat tuomiot

taparikolliset

Esimerkiksi ne Romanialaismiehet jotka ryöstivät Oulussa mummolta lompakon. On selvinnyt että nämä miehet ovat samalla tavalla tehneet jo kymmeniä rikoksia.

Jos miehet selviävät nuhteilla on selvää että he jatkavat ammattimaista rikollisuuttansa.

Miehille kovat tuomiot joita he saavat suorittaa kotimaassaan Romaniassa.
Tai jos ovat maamme kansalaisia niin molemmille taparikollisuudesta 10 vuotta.

1

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+2

      Hoh, hoijaa. Mielipide se on tuokin, mutta mitään tietämystä asioista ei sinulla ole.
      Kyllä ne taparikollist jatkavat ammattiaan/uraansa vapaaksi päästyäänkin, olkoot tuomiot miten ankaria tahansa.
      Suomella ja Romanialla ei tiettävästi ole sopimusta, missä vakeusrangaista suorittava voitaisiin passittaa omaan maahansa rangaistusta suorittamaan.
      Jos em. romanialaiset eivät ole olleet Suomessa vankilassa kolmen vuoden sisällä, niin
      Suomen laki pitää heitä ensikertalaisina, jolloin he pääsevät ehdonalaiseen vapauteen suoritettuaan tuomiosta puolet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      105
      4690
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      395
      1418
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      187
      1081
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      990
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      912
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      897
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe