Työvoimapula

osku 5

Herra hörhöt höpöttävät tyovoimapulasta, onko niin että herrat ei ymmärrä asioita
oikein taikka sitten niiden korvienvälissä on vain vaikkua.
Työvoima pulaa ei tule vaikka rajat sulettais vaan matalat palkat pitäisi saada kohdalle ja kouluttaa omia kansalaisia niin kun maahantulevia koulutetaan.
Jos suomen kansalaisiin käytettäis sama raha kun ulkolaisten koulutukseen
niin meillä menisi erittäin hyvin.
Onneksi tämmöiset asiat selviävät seuraavien eduskunta vaalien jälkeen
kun saadaan porukka vaihdettua oikeisiin ihmisiin ja tuo korruptio saadaan kitkettyä pois niinkuin hyväveli järjestelmä ja vapaamurari porukka hajalle.

4

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harhautusta

      Työvoimapulaa helpottamaan on keksitty työvoima kurssitukset,joissa on ilmaista työharjoittelua 1/3 kurssiajasta minullakin se oli 4kk !
      Turhia lupauksia työpaikan saannista,ei mitään puhettakaan.
      Määrätyt yritykset käyttävät härskisti hyväkseen työttömiä, varsinkin sinisilmäisiä nuoria.

    • Kannattaa miettiä, mitä puoluetta äänestää seuraavissa eduskuntavaaleissa. Näköjään kaikki hallituspuolueet ovat pettäneet äänestäjien luottamuksen tekemisillään tähän mennessä. Ennen vaaleja luvataan vaikka mitä, ja vaalejen jälkeen petetään äänestäjät päinvastaisilla päätöksillä. Hallituspuolueet ovat vain hallitusaikana kurjistaneet suomalaisten oloja ja samaan aikaan lapanneet veronmaksajien rahoja välimeren maihin, joita olisi voitu käyttää kaikkien suomen kansalaisten hyväksi.

      • Paikat uuteen uskoon

        Ranskalaiset panevat paikat säpäleiksi, jos hallitus toimii sitä vastaan eli siellä hallitus pelkää kansaa. Suomessa taasen kansa pelkää hallitusta. Kansa itse on tähän syylline.


    • Työvoimapula syntyi 2000 - luvun alussa kun Tarja Filatov kehitti nykyisen työtttömyysturvalain. Perustuslai mukaan pitäisi kaikilla olla samat oikeudet työhön jakohtuulliseen toimeentuloon, mutta koskajotkut vain ovat tasa-arvoisempiakuin toiset tarvittiin AY-liikkeen tarpeisiin järjestely joka mahdollistaa joidenkin työsuhde-etujen kasvattamisen toiste kustannuksella.

      Pitämällä 1-200 000 työtöntä totaalisesti työmarkkinoiden ulkopuolella saatiin luotua "koulutus- ja tukityöllistämis" järjestelmä, jossa pyörii satojamiljoonia euroja
      joiden käyttööä jahyödyllisyyttä ei valvo kukaa.

      Ja kun tämä ei riittänyt, niin Tarja Filatov halusi mys 200 000 maahanmuuttajaa "kotoutettavaksi". Kun tyvoimatoimistot varmistavat, että pitkäaikaistyöttmät eivät voikouluttautumalla parataa työmarkkina-asemaansa, voitiin varmistaa, että kaikki tynantajat jättävät työtttmien hakemukset sivuun jo ensivaiheessa. Näin voidaan puhua työvoimapulasta vaikka työhakemuksia tulvisi sadoittain.

      Jos tyvoimapoliittisesta huuhaa koulutuksesta luovuttaisiin ja rsahat käytettäisiin asialliseen ammatilliseen koulutukseen vaikkapa site, että työnantaja saisi 4-60% koulutus kustannuksista palkatessaan pitkäaikaistyöttmän, poistuisi "työvoimapula" välittömästi.

      Mutta miljardi-bisnes huhaa tyllistämisellä jakotouttamisella on toki demareille tärkeämpää kuin kasalaisten hyvivoiti ja ihmisten perusoikeudet.

      NINEL

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe