silille apua

tp14

rakensin 3 kerroksen siili kaapin jakaena kaapin ala-aja yläkertaanhuomasin että poka silini ei uskautunutkaan tulla kramppia pitkin alas jostain syystä eviät olleet liika jyrkät ..rupesin miettimään mikä avuksi .no tein yhteen kramppiin kokeeki virritysken biltemasta ostetista ilmastointi putkesta krampin mittasen putken ja leikkasin putkesta palan ja laitoin putken kireenä krampin päälle liinni ylälhäältä ja alhaalta kiinni niiteillä useammasta kohtaan kramppiin se oli ratkaisu poika meni välittömästi melkein putkeen ja meni seuraavaan kerrokseen että suhahdus kävi.tätä voin suoositella muille siileisteille ja rottien ja pien eöäinten kramppeihin putki kumminkin oitää olla eläinkohtaisesti huomioon ottaen sopiva eli siileille vähintään 10 cm läpimittä tein kaikiin kramppeihin samanlaiset sopii myös turvaksi poikasille niin eivät putoa ja putkev voi pestä suihkulla kun ottaa krampin pois.t. 3 siilen omostaja

3

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eri merkitys
      • tp14

        jaa en ole alla-asteella enkä oo nukkkunut koulussa tunneilla..tiedätkös sinä siilistä mitään siili eläimenä symppis ja ihana eläin ne ovat vain arkoja uusiin asioihin ja pelko kulkea ns krampilla mennäkseen tai tullakseen pois toiseen tasoon on opettelua ja joskus pelko vie voiton ellei eläintä voi auttaa.tavalla tai toisella asia on fakta ihnisen on luotava eläimille turvallisuutta.


      • justiinsasemitäluuletki
        tp14 kirjoitti:

        jaa en ole alla-asteella enkä oo nukkkunut koulussa tunneilla..tiedätkös sinä siilistä mitään siili eläimenä symppis ja ihana eläin ne ovat vain arkoja uusiin asioihin ja pelko kulkea ns krampilla mennäkseen tai tullakseen pois toiseen tasoon on opettelua ja joskus pelko vie voiton ellei eläintä voi auttaa.tavalla tai toisella asia on fakta ihnisen on luotava eläimille turvallisuutta.

        Harjoittele vielä hieman tota kirjotusta... Ja se on RAMPPI


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4402
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2859
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2612
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1585
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      192
      1030
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe