Yksi kaveri on myymässä tollaista vähän yli kymmenenmetristä tuulilasivenettä ja kun olen ajatellut että olis kiva omistaa vene niin sanoin että olevani vähän kiinnostunutkin, vaihtaan autoa siihen. Kun en oikeen vaneistä mitään tiedä niin hyvät neuot ois nyt kuitenkin tarpeen.
- Saako tollaisella veneellä ajella ihan missä vaan missä on vettä vai pitääkö pysytellä jollain tietyilla reiteillä. Sen tiedän että tälläsii reittejä on olemassa mutta mistä tietää missä ne reitit kulkee.
- Kuinka paljon moottorivene kuluttaa bensaa noin vaikka autoon verrattuna. Ainakin tossa veneeessä on tolkuttoman iso tankki, onks sinne tarkotus tankata keväällä koko kesän pensat. Ainakin kannulla kantamalla tankkaus kesken kesän tuntuu tolkuttomalta urakalta.
- Paatti onkyllä menevän näkönen mutta ei kulje kuitenkaan kun vähä yli 40 solmua. Kaveri sanoo ett se kyllä riittää mulle mut eihän toi vissiin ole kun alle 80 kilsaa tunnissa mikä on kyllä aavalla merenselällä musta aika vähä. Eiks ton pitäis 800hv kulkea lujempaa yrittääks toi jätkä jotenkinhuiputtaa mua. Mun mielest tässä jutus ei nyt oon kaikki kohallaan.
- Pitääks tollasen vennen käsittelys olla jotain erikoistaitoja. Mitään ajokorttiihan tai vastaavaa ei kai tarvita. Autolla oon kyllä ajanu paljonki, onko samanlaista.
- Miten noin ison venee saa sitte syksyllä ylös vedestä. Onks jotain tiettyjä paikkoja missä on nostureita ja miten niitä saa käyttää.
Nii ja kiitoksia hyvistä neuvoista etukäteen.
Neuvokaa veneen hakinnassa
17
3202
Vastaukset
- ukkeli
soita edustajalle, tai johonkin veneliikkeeseen...
noi jenkit saattaapi haukata yli 100 litraa tunnissa... - Botski
Älä hanki venettä. Pysy maissa, vaihda mielummin auto toiseen. Kukaan ei halua nähdä sinua merellä eikä 'aavalla meren selällä' (Esim. Atlanti).
- ole
oho mikä stoori!!!!!!!!!ei taida olla kovin hyvä kaveri,jos meinaa sulle ton paketin ekaksi veneeksesi myydä!!!!!!!!!!!
- aloittelija myös
kunnolet aloittelija niin älä hyvä mies osta tollaista venettä eka veneeks osta vaikka noin 5 metrinen ja siihen sopiva moottori ja KAIKKI turva välineet. ette varmaankaa osaa hallita tollaista venettä varsinkaan hätä tilanteessa
- justjoo
ei tollassessa oo mitää tolkkua,jos et oolähössä avomerelle kokeneen kuskin kanssa.ps:pankistako lainaa siihen 500litran tankin täyttämiseen muutaman tunnin huviajeluun?
- mara
justjoo kirjoitti:
ei tollassessa oo mitää tolkkua,jos et oolähössä avomerelle kokeneen kuskin kanssa.ps:pankistako lainaa siihen 500litran tankin täyttämiseen muutaman tunnin huviajeluun?
Ettekö hölmöt tajua, että kaveri on heittänyt hyvän ja aika hauskan provon. Taitaa vaan naureskella tosikkojen vastauksille
- kirjoittelija
mara kirjoitti:
Ettekö hölmöt tajua, että kaveri on heittänyt hyvän ja aika hauskan provon. Taitaa vaan naureskella tosikkojen vastauksille
No kiitos kiitos.
Niin ja muuten lainatakseni alkuperäistä kirjoitusta "Mun mielest tässä jutus ei nyt oon kaikki kohallaan" - Juuso
kirjoittelija kirjoitti:
No kiitos kiitos.
Niin ja muuten lainatakseni alkuperäistä kirjoitusta "Mun mielest tässä jutus ei nyt oon kaikki kohallaan"Voisin melkein vannoa, että tässä on ollut asialla 43-jalkaisen ocean racerin kippari, Sir BB.
- kirjoittelija
Juuso kirjoitti:
Voisin melkein vannoa, että tässä on ollut asialla 43-jalkaisen ocean racerin kippari, Sir BB.
Ei, ei varmaankaan.
- Jurputtaja
Tässä provossa on jo yritystä....
- aloittelija
Kiitokset asiallisista vastauksista ja myös epäasiallisista. Mä vielä soitin sille kaverille perään kun rupesin miettiin tota pensankulutusta ja ajattelin että eihän se voi olla noin paljon eihän. Heitin sille piruuttani että kuinka paljo toi vie sata litraa tunnissako, niin se anteeks ny jumalauta sano et ei ihan ja aina ei oo pakko ajaa täysillä. alle 50 litrallakin kuulemma menee matka ajossa. Toihan tarkottaa sitä että pitää olla jatkuvasti kantamassa menovettä rantaan. Tolla menollahan viikonlopun matka Tallinnaan maksaa saman verran kun joku halvempi etelän matka. Olenko mä nyt ymmärtänyt jotenkin väärin. Eihän veneily voi olla noin kallista. Kovasti oli innokas kaveri myymään venettään, laski jo hintaakin kun rupesin epäileen. Kerto et ei oo paljon moottoreilla ajettu ja ovat veneen iästä huolimatta uuden veroset. Vähän kyllä väljähti innostus tuohon veneeseen, mutta ajatus siitä että saisi ajella veneellä viikonloppuisin suomenlahdella kyllä jäi. Pitää vissiin noudattaa neuvoa ja kattella vähän pienepää paattia, mutta kumminkin sellasta että sillä voi avomerellekin mennä ku jotenkin toi avomerellä ajelu tuntuu selkeemmältä kun saarten välissä reittiä pitkin ajelu. Se kaveri sano että avomerellä on aallotkin pienempiä ku rannas pitääks toi paikkaans. Se sano et kantsii hakkia kunnon avomerikelpoinen paatti jos tämmöstä kattelee. Tietääks joku mist mä löytäisin semmosen vähän penemmän paatin mut joka ei ainakaan olis hitaampi ja samanlainen pensarohmu kun toi. Kumminki tonne Suomenlahdelle tekis mieli.
- repa
ja tule sitten takaisin kyselemään asioista,tämmöiset viestit voisi joku poistaa..
- tuntematon
repa kirjoitti:
ja tule sitten takaisin kyselemään asioista,tämmöiset viestit voisi joku poistaa..
Kerrankin jotakin muuta kuin purjehtijat vastaan motaristit.
- Suosittelen
Jos haluat tutustua suomenlahteen, on sukeltaminen hyvä keino. Venettä en sinulle suosittele.
Valat jalkasi betoniin. Näin pääset nopeammin pohjaan. Hyppäät laiturilta ja merenalainen maailma avautuu eteesi.
Unohda vene. Se ei ole sinun juttusi vaikka nyt siltä tuntuukin.
Mukavia loppukesän hetkiä sukeltamisen parissa.- aloittelija
Et kertonut miten täältä pääsee ylös. Nyt olen kainaloita myöten Suomenlahdessa ja rupee tulemaan jo kyulmä. En muuten näe edes sinne veden alle joten ei tää kyllä ole yhtään mielenkiintoista. Onneks on keksitty tää mobiilöitknologia että voi sentään kirjotella. Muistaisitko vastata sitten pian ennenku multa loppuu akku.
- Suosittelen
aloittelija kirjoitti:
Et kertonut miten täältä pääsee ylös. Nyt olen kainaloita myöten Suomenlahdessa ja rupee tulemaan jo kyulmä. En muuten näe edes sinne veden alle joten ei tää kyllä ole yhtään mielenkiintoista. Onneks on keksitty tää mobiilöitknologia että voi sentään kirjotella. Muistaisitko vastata sitten pian ennenku multa loppuu akku.
Juju onkin siinä, että sukeltelun pitääkin kestää vähän kauemmin. Näin alkaa ymmärtämään merellistä kauneutta.
Eli nyt teet seuraavanlailla. Sammutat kännykän ja yksinkertaisesti vain olet. Olet aina jäitten tuloon asti. Sitten kun jäät tulee, voit käynnistellä puhelinta ja soittaa jonkun hakemaan sut pois.
Jos en olisi työnorja liittyisin seuraan, joten koita nyt nauttia etuoikeutetusta olotilastasi!
- JRaaa.
viekse paljon pensaa, älä osta purkkarii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399179Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737980Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625709William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542364Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62097Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821746Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201692Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921439Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381370Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71327