Ensinnäkin palkkahan on ihan naurettavan pieni, ja edut on lähes minimaaliset, esim sen osalta miten maksetaan sairaspäivärahaa.
En kylllä IKINÄ enää astu jalallanikaan työpaikkaan missä noudatetaan tätä TESsiä....
En kylllä IKINÄ enää astu jalallanikaan työpaikkaan missä noudatetaan tätä TESsiä....
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi sua reppanaa! Etkö tiedä että työnantaja saa maksaa paljon enemmän kuin tes, joka antaa vain minimirajat palkanmaksulle? Tottakai pitää lähteä siitä, että maksetaan henkilökohtaista peruspalkkaa. Miten ihmeessä sinä aloittaja olet tähän asti työelämässä toiminut?
Työehtosopimuksessa ei etuja määritellä vaan ne ovat työpaikkakohtaiset. Tes ei työsuhde-etuja siis määrää.
Sinulla on pahasti hukassa käsitykset työehtosopimuksen pätevyydestä.
Että kun TES sanoo miten lomat määräytyy, niin jollekin ne määräytyy sen mukaan, ja jos naama miellyttää niin saakin enemmän lomapäiviä?
Ja kun TES sanoo montako päivää saa sairastaa palkallisesti, ja on tarkalleen määrätty kauanko pitää olla töissä että saa sitä ja tätä, niin jos naama miellyttää niin 1kk-3v palkallisena ollut voikin saada enemmän kuin ihminen joka ollut töissä 5v?
Etuina en nyt tarkoittanut mitään liikuntaseteleitä jne, sori että käytin väärää sanaa.
Ja sanotaan niin että yks.sos.TESin lähtöalkat on kyllä niin surkeat, että surkeampaa saa hakea. Moniko firma maksaa vapaaehtoisesti enemmän kuin mitä on määritelty /vaativuusluokka?
TESinä yks.sos.alan ainakin asettaa riman niin matalalle, että firmojen on helppoa maksaa vain sen minimin kun ihminen on iloinen siitä että saa edes töitä.
Tähän mennessä yksi ainut firma on tullut vastaan mikä maksaa vain ko. tessin minimin ja enemmästä on turha edes neuvotella. Muut ovatkin maksaneet peruspalkkaa 1-2 korkeampaa palkkaluokkaa ja henkilökohtaiset lisät päälle. Ja en nyt puhu mistään ikä tms. lisistä. Se vähän riippuu siitä miten osaat markkinoida itseäsi työkentällä ja valinnan aikana.