ratsastus

aloittelijaa

miten ratsastetaan hevosella? miten lähtee liikkeelle ja pysäytetään?miten nostetaan ravi ja laukka?

6

132

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alottelijaa

      jaksaisko joku vastata

    • Kasiro

      Ilmiselvä provo, mutta vastataan nyt kuitenkin.
      Liikkeelle lähtee kun puristat pohkeilla kylkiä. Pysähtyy kun vedät molemmista ohjista yhtaikaa. Ravaa kun käynnissä puristat pohkeilla. Laukan saat opetella kun ensin osaat ravata. Ai, niin, kääntyy kun vedät vain toisesta ohjasta.

      • aloittelijaa

        ei ole provo !!! halusin vaan tietää koska olen ehkä aloittamassa ratsastus harrastuksen niin olisi kivaa osata vähän jotain!!!


    • Aloittaja, älä suutu. Minäkin luulin - ja varmasti moni muukin - kysymystä provoksi, koska ihmiset eivät tuota kysymystä yleensä esitä etukäteen, vaan vasta jälkeenpäin jos jotain on jäänyt ymmärtämättä. Näillä foorumeilla pyörii ihmisiä jotka ovat jo aloittaneet harrastuksen tai ratsastaneet jo kauan, ja hevosen perustoiminnot opetetaan jo ensimmäisellä ratsastustunnilla joten heidän ei tarvitse esittää noita kysymyksiä. Ne täällä jotka eivät ole koskaan ratsastaneet, ovat sitten niitä jotka tulevat tänne vain vinoilemaan asioista ja muuten häiriköimään ja esittämään nokkelia kysymyksiä.

      Älä silti käsitä väärin, sinun kysymyksesi ei ollut turha jos oikeasti olet harrastusta aloittelemassa! On vain todella harvinaista, kuten sanottu, että noita asioita kysellään etukäteen, mikä sinänsä on minusta hienoa, että viitsii ottaa etukäteen selvää lähtökohdista.

      Täällä foorumilla on enimmäkseen mukavaa porukkaa; jotkut (kuten Kasiro) tietävät asioista pitkän kokemuksen kautta ja heidän neuvoihinsa kannattaa suhtautua vakavasti. Kannattaa kuitenkin, sekä sinun että muiden aloittelevien ja miksei muidenkin, laittaa hiukan tietoa kokemuksen määrästä kun tänne laittaa kysymyksiä, niin osaamme suhtautua niihin sen mukaan.

      Mutta mitä siihen alkuperäiseen kysymykseesi tulee... No, Kasiro siihen jo vastasikin. Siinä ovat periaatteet, loppuja oppii myöhemmin.

      Tervetuloa harrastuksen pariin!

      • aloittajaa

        kiitos


    • Kasiro

      Ja anteeksi, aloittaja, luulin sitä tosiaan provoksi. Siis nöyrin anteeksipyyntöni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2543
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1725
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1592
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1460
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1242
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe