Valkeakoskella Eerolassa toimi 100 megan laajakaista vuoden 2012 joulukuuhun asti tosi hyvin. Sen jälkeen ollut ongelmia. Alkaa pelittäämään kohtuullisesti, kun sammuttelee modeemia.
Tänään taas windows-päivitys jumittui, testasin nopeuden soneran omalla testillä, oli jotain 0,2 megaa. Vasta viiden tai kuuden sammutuskerran jälkeen sain nopeudeksi 3-5 megaa, jolla sain päivityksen tulemaan.
"aika hidasta, mutta elämä on"- voisi Sonera mainostaa!
Olen ollut pari kertaa yhteydessä Soneraan, ja alkaahan se sitten toimimaan kun muutaman kerran sammuttaa, löytyy kai sitten sellainen yhteys mikä toimii.
Onko muilla samanlaisia kokemuksia?
sonera 100 megan kaapeli-laajakaista hidastelee
heikkih1
2
214
Vastaukset
- Moteemillapääsee
Kuinka vanha modeemi kyseessä? Moodemi on ku auto...parin vuoden välein uusi alle, että varmasti pelaa.
- DynastyWarrior
Joo... Tuo on hyvä neuvo! Ja toinen on että kokeile modeemin muita asetuksia, saa yleensä nopeuden siitä 3-5 megaa sinne 70-100 megaan asti! :)
Ja sitten kuinka suuri verkko kortti sulla on? Jos ei anna tulla enempää sisään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061