Jos paakkuja tulee, millä ne saa pois?
Millä saa paakun pois turkista
5
204
Vastaukset
Mikä on kissanpaakku?
Tarkoitatko turkkiin tulevia paakkuja, kun karvat pakkautuvat yhteen kuin huoparulla?
En tiedä muita keinoja kuin kammata ne auki suunnilleen karva kerrallaan, tai leikata kokonaan irti. Jos paakun sisällä on paljon pölyä tms "törkyä", niin niitä voi yrittää pestä, niin karvoilla olisi tilaa aueta, mutta toisaalta vesi saattaisi myös pahentaa niitä ja tiukentaa kyseisiä rastoja entisestään.- paatunut paakku
Pystyykö niitä ajelemaan?
Trimmerilläkö? Riippuu kissasta, että hyväksyykö surisevan kapineen korvansa juuressa, ja siitä, kuinka tihee se paakku on. Trimmeri ei välttämättä pysty pureutumaan sen läpi. Ja muutenkin... Jos iho on kiristyny poimulle jostain kohtaa (mitä ei voi nähdä päällepäin), sekin saattaa joutua trimmerin leukojen väliin samalla kertaa karvojen kanssa. Kuten korvakin, luulisin. Kissan korvat ei ole paljon paperia paksumpia joten en välttämättä lähtis sillä lailla yrittämään.
Ja mikään lady shave ei varmasti pure sellasiin karvatolloihin. Eihän se vie edes tavallisia säärikarvoja kunnolla.- puoliangora
Kissasi täytyy olla puoiangora, muuten noita paakkuja ei synny. Minä olen käyttänyt karstaa ja kampaa, jos paakku on oikein kova leikkaan varovasti saksilla. Pitää muistaa harjata joka päivä, niin ei tule paakkua.
- Joseiiteniinlääkäri
Jos ei ole mitään hirveän isoja rastapaakkuja jotka aivan kiinni ihossa suosittelen ensin yrittää selvittää käsin tai harjalla/kammalla. Pidempi turkkisen kissan turkkia tulisi harvailla päivittäin ettei mene takkuun. Jos on kiristynyt ihoon asti ja ei tunnu aukeavan mitenkään, saksilla kannattaa kokeilla varovasti leikata paakun läpi josko se hieman löysäisi paakkua. Jos paakkuja on paljon tai muutoin koti konstein et tunnu niihin löytävän ratkaisua, on eläinlääkäri hyvä paikka.
Koulumme klinikalle tuodaan aina välillä rastottuneita eläimiä jotka nukutetaan toimenpiteen ajaksi. Niiltä voidaan poistaa turkki trimmerin kanssa, on ollut kissoja ja koiria asiakkaina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075250Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813726SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673613Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers223558SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun443170Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062370SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412356Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312204Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762150Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922089