Sairastuin 11 vuotta sitten ekaa kertaa masennukseen ja selvisin siitä 2 vuoden mittaisen lääkityksen avulla. Nyt tällä viikolla jouduin aloittamaan lääkityksen uudelleen kun ei enään muut konstit auttanut. Kokeilin elää normaalisti, ulkoilla, pitää itsestäni huolta niin kuin aina joka paikassa neuvotaan lääkkeeksi tuohon masennukseen ja elämän halun puuttumiseen. Onko kellään kokemuksia että olisi sairastunut uudelleen masennukseen? Selviääkö tästä toisestakin kerrasta noiden lääkkeiden avulla? Vai olenko lopun elämääni tälläinen haluton, ei jaksa mennä eteenpäin, tuntuu et koko elämä kaatuu niskaan?
Uusiutunut masennus?
6
237
Vastaukset
- lääkekaappi
Syöthän Omega 3 rasvahappoja ja D-vitamiinia?
Mikä masentaa?
Aina on syy ja syy ei ole lääkkeiden puute.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/laakkeet.htm - Jengi tääl osaa tän
Ei sulla mitään masennusta ole. Olet puutteessa ja miehesi kulli lörpähtää seksin aikana? Oletko suunitellut pettämistä?? Se on mukavaa. Varsinkin varatut mihet ovat kunnon orhia ja antaa kunnon kyydit=)
- kyllä paranet
Lääkityksen lisäksi vois olla terapia hyvä apu, mikäli masennuksen tausta ei ole sitten biologinen.
- Älä pelkää
Uusiutuneesta masennuksesta selviää kyllä. Itselläni uusiutunut kolmesti ja joka kerta on eteenpäin päästy. Lääkitys ja terapia on apuja ja lisäksi on tuhat muutakin keinoa. Masennus on eräänlainen kehon keino kertoa että on pidettävä itsestä huolta. Aina se ei tarkoita vain liikuntaa vaan voi olla myös hengähtämisen ja itseensä tutustumisen aika. Eka masennus kerta on pahin koska silloin kaikki on uutta. Muilla kerroilla on jo opittuja apukeinoja ja saat niitä lisää koko ajan. Tärkeintä olisi hyväksyä että tämä masennus on minun tapa reagoida eikä se ole yhtään huonompi kuin kenenkään muunkaan. Ja vaikka nyt ei siltä tunnu niin eikö ole hyvä että et ole kovettanut itseäsi liian kovaksi vaan uskallat myös ahdistua ja masentua. Minulle toi apua kirja depressiokoulu! Ja puhuminen on tärkeää sekä päiväkirjan pito. Voimia sinulle, kesällä olet varmasti jo helpommassa olotilassa!
- 100µg
D-vitamiinia masentuneelle
D-vitamiininpuutos on masentuneilla muuta väestöä yleisempää. Meta-analyysissä (31 424 koehenkilöä) havaittiin, että masentuneiden D-vitamiiniarvot olivat merkittävästi pienemmät kuin muilla. Lisäksi ilmeni, että mitä pienemmät nämä arvot olivat, sitä voimakkaampi oli yhteys masennukseen.
Emme vielä tiedä, lisääkö D-vitamiininpuutos riskiä sairastua masennukseen
vai käyttävätkö masentuneet muuta väestöä vähemmän D-vitamiinilisää.
D-vitamiinin käyttöä kannattaa joka tapauksessa kysyä erityisesti
masentuneelta potilaalta, ja häntä on hyvä muistuttaa Dvitamiinin
tarpeesta. (Anglin ym. BJP 2013:202;100-107; doi:10.1192/ bjp.bp.111.106666)
Duodecim 2013;129:337
C- ja D-vitamiinin sekä magnesiumin ja Omega-3 rasvahappojen puute on mm. Suomalaisten yleisin ravitsemuksellinen puutos.
C-vitamiinia 500-1000mg / vrk
D-vitamiinia 50-125µg / vrk
Magnesium (sitraattia) 200-400mg/vrk, kalsiumin ja magnesiumin suhde on 2:1
Omega-3 rasvahappoja
D-vitamiinit saa kympillä iHerbistä.
Muut saa todella edullisesti esim. Citymarketin luontaistuotehyllystä.
Eli kuukausihinnaksi tulee n. 5€.
Ruuan merkitys D-vitamiinilähteenä on vähäinen: 90% ihmisen D-vitamiinista on peräisin iholta (ellei hän ota D-vitamiinia ravintolisänä). Suomalainen saa ruoastaan alle 10µg D-vitamiinia. Suomessa auringonvaloa on riittävästi D-vitamiinin valmistukseen vain toukokuun alusta elokuun loppuun eli kun UVB-indeksi on vähintään 3. Joskus lähes koko kesä on niin pilvinen, kylmä tai sateinen, että pelkästään auringosta on vaikea saada riittävästi D-vitamiinia. Auringosta saat D-vitamiinia, mutta vain silloin kun varjosi on lyhyempi kuin sinä itse. Siis lyhyen aikaa keskipäivällä, noin kello 10-16 vähintään kädet ja jalat paljaina.
Huonoin tilanne on afrikkalaista syntyperää olevilla maahanmuuttajilla, joilla esiintyy usein erittäin vakavia D-vitamiinin puutoksia. Syynä tähän on tumma iho. Heidän kotimaassaan UVB-indeksi on lähes läpi vuoden 8-15, kun Suomessa se on keskikesällä 3-6. Talvella Suomen UVB-indeksi on 0.
D-vitamiinia pitää syödä, niin paljon, jotta veren D-vitamiinipitoisuus nousee luonnolliselle (kesäauringon nostamalle) tasolle, joka on keskimäärin 125 nmol/l. Lukuisten tutkimusten valossa tämä tarkoittaa vähintään 50µg D-vitamiinia päivässä. Yleensä 100µg ja jopa enemmänkin, jos on isokokoinen ihminen. Pienille lapsille hiukan vähemmän.
Miksi Christel Lamberg-Allardt ja Suvi Virtanen jatkuvasti mediassa toistavat iänikuista mantraansa 7,5-10 µg/vrk annoksesta, jota ei saa ylittää. Se on epäeettistä ja väärää. Sama jos hoitaisi päänsärkyä jalkarasvalla. Ainoastaan osa pienistä lapsista saavuttavat tällä annoksella veren D-vitamiinipitoisuuden 50 nmol/l, jonka he väittävät riittävän kokonaisterveydelle.
Lisäksi he pelottelevat syövällä ja kuolemalla, jos annostuksen ylittää, vaikka D-vitamiinin puutos on linkitetty yli 70:een syöpätyyppiin ja lukuisiin eri sairauksiin, jotka Suomessa ovat erittäin yleisiä verrattuna päiväntasaajalla asuviin ihmisiin.
Pelkästään luuston hyvinvoinnin kannalta suositeltava veren D-vitamiinipitoisuus on yli 80 nmol/l.
Eli jos ette syö D-vitamiinilisää, aloittakaa nyt!
Kannattaa seurata D-vitamiiniasioita Lääkäri Matti Tolosen sivuilta, vaikka ei hänen nimellään varustettuja vitamiineja söisikään. - tulehdus kropassa?
Aivot tarvitsevat Omega-3 rasvoja kohdusta hautaan.
Myös folaatin ja B12-vitamiinin puutteen on todettu aiheuttavat masenusta.
Ja lisäksi kasviksien, hedelmien ja marjojen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252480Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.551786Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111164Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2991067- 259992
- 146903
- 56874
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua9787Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.111775- 46755