Kroonistunut masennus

Mitä voi enään tehdä kun masennus on kestänyt vuosia ja aina palaa uudelleen . Ei ole kunnon kavereita eikä ole koskaan seurustellut. (nainen olen) Elämä on rutiinien toistoa ja taistelua jaksamisen kanssa päivästä toiseen. Jumiudun asioihin joten jonkinlaista autismia ilmeisesti voisi olla. Masennus tuntuu koko kehossa ja saa ajatukset takkuamaan.
1102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Käväisepä autismifoorumilla lukaisemassa muutama ketju ja ota, jos jaksat, niihin kantaa. Autisminkirjon häiriöistä kärsivät tavallisimmin jäävät vanhemalla iällä todella yksinäisiksi eikä kukaan heitä vielä tähän mennessä ole ollut halukas auttamaan.

Autismiliiton palveluneuvonnasta voisi mahdollisesti saada lisätietoja asiasta.

Autisminkirjoon tosin ei kuulu iästä johtuvat aivojen välittäjäaineiden epätasapainotilat tai hormonaaliset muutokset, joskin oireet muistuttavat toisiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pimeän suo kirjoitti:

Mitä voi enään tehdä kun masennus on kestänyt vuosia ja aina palaa uudelleen . Ei ole kunnon kavereita eikä ole koskaan seurustellut. (nainen olen) Elämä on rutiinien toistoa ja taistelua jaksamisen kanssa päivästä toiseen. Jumiudun asioihin joten jonkinlaista autismia ilmeisesti voisi olla. Masennus tuntuu koko kehossa ja saa ajatukset takkuamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu