Kukahan sattuu vielä muistaa aikoja sitten olleen yrityksen Mäntän kello ja kulta ,joka purettiin suuremman liikekeskuksen alta pois ratatieltä Mänttän keskustasta?
Aikoinaan MÄNTÄN KELLO JA KULTA
5
222
Vastaukset
- 7öä
16-vuotiaan tytön kotibileet riistäytyivät täysin käsistä Kangasalan Ruutanassa myöhään lauantai-iltana. Perhe aikoo tehdä tänään maanantaina rikosilmoituksen siitä, että talosta oli varastettu tavaraa ja paikkoja oli sotkettu ja rikottu.
Talossa oli paikalla olleen mukaan yli sata nuorta, kun kutsumattomat vieraat tulivat perheen omakotitaloon riehumaan.
Aamulehti tavoitti sunnuntaina perheenisän. Hän oli sunnuntai-iltana sekä järkyttynyt että vihainen. Perhe pelkäsi, mitä on tapahtunut perheen kissalle. Lemmikki hävisi rajujen kotibileiden aikana.
Kissaa ei oltu saatu sitkeistä etsinnöistä huolimatta takaisin sunnuntai-iltana.
– Kissa on sisäkissa, eikä se karkaillut. Talvella se kävi vain nopeasti ulkona. Onneksi koira oli mukanamme, ettei sillekin sattunut jotain, isä kertoo.
Vanhemmat ja perheen toinen lapsi olivat viikonlopun vietossa muualla. 16-vuotias esikoinen oli jäänyt kotiin yksin.
Naapurit hälyttivät poliisin paikalle mopoautojen tukittua tiet. Myös juhlista oli soitettu poliisille.
– Naapuri oli käynyt illalla paikalla, mutta hän ei saanut porukkaa poistumaan, isä kertoo.
Bileet rauhoittuivat sekä poliisin että naapurin avulla, mutta vasta kahdelta yöllä.
Perheen vanhemmat tulivat sunnuntaina kotiin matkalta.
Vanhemmille näky kotona oli järkytys
– Kuin pommi olisi käynyt. Kaikki, mitä voi kuvitella, oli hajotettu. - allikalliolla
Muistanpa hyvinkin,vieläkin sieltä ostettu seinäkello käytössä,ja muutamia kultakoruja,aina timanttia myöten. Hännisiä olivat pitäjät ainakin silloin.Mukavia ihmisiä,palvelualttiita ja puheliaita.
- muisteli
Eikös liikettä pyörittänyt VANHEMPI supolvi ja sit alkoi NUOREMPI sukupolvi (miniän kanssa) !!!!!!!!!!
- kita+
Joo niin se oli, ja kello- ja kultatarjonnan lisäksi löytyi myös soittimia ja muuta musiikivermettä.
- EeeJj
Sain sieltä 8-vuotiaana syntympäivälahjaksi ensimmäisen rannekelloni, joka on vieläkin tallessa. t. nelikymppinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?671244Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47906Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51903Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 107828
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820