Mitäs mieltä palstalaiset olette? Minä kun olen ollut kuulevinani esim. Purtsin viimeisissä saarnoissa normaalia enemmän tämän ristillisyyven kehumista. Puolusteli mm. kuuntelurajoitusta ja kehoitti pitämään hengenyhteyttä lapinmaalle. Ovatkohan nämä meidän evankeeliset tehneet linjavetoja uuteen suuntaan?
Ihan vain esimerkkinä mainitsin nimeltä. Jumalan siunausta toivotan hänelle, on uskossa Kristukseen! En kuitenkaan hyväksy niitä lappipuheita, mitä olen nyt kuullut.
On siinä näillä meidän harvoilla uskollisilla työntekijöillä varmasti taistelua, kun omavanhurskaus vyöryy niskaan kovalla voimalla. Ei kuitenkaan ole oikein lähteä ihmispelossa edes myötäilemään näitä äitiseurakunta-höpötyksiä. Jotenkin voi kuitenkin ymmärtää, kun itsekin olen tukalissa tilanteissa ollut, että saattaa lihan heikkous joskus päästä voitolle.
On todella huolestuttavaa, kun kukaan ei saarnaa suorin sanoin synniksi kaikkea ihmispalvontaa. Käyköhän tässä niin, että sukupolvi edespäin meillä ei ole yhtään lappivallan alta vapaata julistajaa?
Herran haltuun jätän itseni ja huoleni. Rukoilkaamme lakkaamatta liikkeemme edestä!
Ihan vain esimerkkinä mainitsin nimeltä. Jumalan siunausta toivotan hänelle, on uskossa Kristukseen! En kuitenkaan hyväksy niitä lappipuheita, mitä olen nyt kuullut.
On siinä näillä meidän harvoilla uskollisilla työntekijöillä varmasti taistelua, kun omavanhurskaus vyöryy niskaan kovalla voimalla. Ei kuitenkaan ole oikein lähteä ihmispelossa edes myötäilemään näitä äitiseurakunta-höpötyksiä. Jotenkin voi kuitenkin ymmärtää, kun itsekin olen tukalissa tilanteissa ollut, että saattaa lihan heikkous joskus päästä voitolle.
On todella huolestuttavaa, kun kukaan ei saarnaa suorin sanoin synniksi kaikkea ihmispalvontaa. Käyköhän tässä niin, että sukupolvi edespäin meillä ei ole yhtään lappivallan alta vapaata julistajaa?
Herran haltuun jätän itseni ja huoleni. Rukoilkaamme lakkaamatta liikkeemme edestä!
Vastaukset 95
Vanhimmat
En ymmärrä huoltasi, noinhan se on ollut EH:sta asti kukaan ei taida uskaltaa
sanoa GP:lle Ja OM:lle suoraan että heidän vetonsa , on väärä , se johtuu
siitä , että he luulee voivansa sanoa mitä täällä tehdään , ja se on väärin
koska he tietää vain Ruotsin asioista , Suomi on toinen maa .
En usko että Hän tai SS:n pitämiä lappi puheita koska niitä ei ole ei tule.
Mutta Om on vetänyt Rivosti Uskoa pois syntisiltä , ja lähetti vielä sellaisen
kirjeen Amerikkaan , kehtasivat . en paremmin sano..
On siinä taistelua ,,Rukoilla pitää että he jaksaa , Nyt puhun HP.SS:PL.
Ei kuitenkaan ole ole oikein ihmispelossa , edes myötäillä Äitiseurakunta
Höpötys saa vain olla Suomi voittaisi 5-0 jos koetus pantaisiin päälle
Kun kunkin on tarvinnut selviytyä tukalasta tilanteesta on valtavasti helpottanut
Usko ,usko Siihen että Jeesus on Jumalan Poika niin pelastut , siihen
pieni lisä Hän antoi Ristin uhrin , kuoli ja haudattiin , ISÄ Jumala Herätti
Hänet Kolmantena päivänä ,Hän perusti Seurakuntansa 1. Päivän illalla
Astui taivaisiin 40 pv,kulessä ja siitä 10 pv, lähetti Pyhän Hengen .
Nii-in en ole kovin monia saarnoja kuullut viimeaikoina. Näissä joita olen kuullut pistää korvaan tietty kaksijakoisuus. Yhtäältä julistetaan uskosta Kristukseen ja uskosta tulevaa vanhurskautta, kuten pitääkin, mutta jo muutaman hetken kuluttua korostetaan juuri tätä ihanaa ja turvallista meidän kristillisyyttämme jossa esimerkiksi Jeesuksen ylistäminen kuoroissa on ehdottomasti kielletty.
Vakavinta tässä on mielestäni sovinnosta saarnaamisen vallan, (siis syntien anteeksiantamisen evankeliumin) rajaaminen ainoastaan esikoislestadiolaiseen herätysliikkeeseen.
Tuo valta kun on Jumalan sanassa, jonka Pyhä Henki kirkastaa USKON KAUTTA kuulijan sydämellä, eläväksi todellisuudeksi. Sana voi kuulua jonkun kristityn suusta, aivan oikein, mutta sama voima Jumalan sanalla on kirjasta luettuna, taikka kirkon saarnatuolista kuultuna, ja Herran Pyhässä Ehtoollisessa joka USKOSSA nautitaan.
Ikäänkuin syntien anteeksiantoa ei voisi uskoa todeksi, ilman viikottaista asian varmistamista itkien esikoilestadiolaisen saarnamiehen kaulalla ja hänen suunsa kautta kuullun sanan välityksellä.
Raamatussa ei tällaista oppia ole, Vaan usko tulee Kristuksen sanan kautta, kun tuo sovituksen sana otetaan vastaan USKOLLA.
Es.lest. Julistus on siis kovin syntikeskeistä ja seurakuntakeskeistä. Kun Raamatussa kaiken avain on usko ja Jeesus Kristus, sekä syntien sovitus YHDELLÄ uhrilla kerta kaikkisesti. Niin esikoislestadiolaisuudessa seurakunnan isiltä perityt perinteet syntien anteeksiannon julistuksessa menevät ohi Raamatun, ohi Kristus-uskon, ja ohi Kristuksen sanan.
Katumus ja itkun hyrske seurakunnan edessä nämä nostetaan pelastuksen ehdoiksi, ja niiden puuttuminen leimataan kuolleeksi uskoksi, vaikka kysymyksessä on nimenomaan sydämen epäilemätön usko Kristuksen sovintouhriin, - jolla meidät on Jumalan kanssa sovitettu.
Room. 10:8 Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, jota me saarnaamme.
Room. 10:9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
_______________
Room. 10:10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
_______________
"katumus ei pelasta"
"esimerkiksi Jeesuksen ylistäminen kuoroissa on ehdottomasti kielletty."
Kuorojen sisäisiin asioihin ei ole puututtu, mutta kuoroja vastaan on saarnattu.
"Vakavinta tässä on mielestäni sovinnosta saarnaamisen vallan, (siis syntien anteeksiantamisen evankeliumin) rajaaminen ainoastaan esikoislestadiolaiseen herätysliikkeeseen."
Tätäkään ei voida tehdä, eikä ole tehty. Ei vain hyödytä mitään, jos ilman Pyhää Henkeä todistaa syntejä anteeksi, koska se on Pyhän Hengen virka. Tarvitaan myös parannussaarna, joka ei monessa paikassa ole kuultavana. Jeesus antoi tämän viran seuraajilleen käskien saarnata parannasta ja syntien anteeksiantamista alkaen Jerusalemista ja niin maan ääriin asti. Tämä on aikalailla toteutunut. Kristillisyys on Pohjoismaisa ja Poihjois-Amerikassa.
"Raamatussa kaiken avain on usko ja Jeesus Kristus, sekä syntien sovitus YHDELLÄ uhrilla kerta kaikkisesti. Niin esikoislestadiolaisuudessa seurakunnan isiltä perityt perinteet syntien anteeksiannon julistuksessa menevät ohi Raamatun, ohi Kristus-uskon, ja ohi Kristuksen sanan. "
Esikoisuudessa todistetaan synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä, Jeesuksen käskyn jälkeen: "Joille te tsynnit anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksi annetut." Voiko Kristus keskeisempää ukoa olla?
"Katumus ja itkun hyrske seurakunnan edessä nämä nostetaan pelastuksen ehdoiksi, ja niiden puuttuminen leimataan kuolleeksi uskoksi, "
Tämä on vale. Sielunvihollinen estää ihmisiä menemästä tekemään parannusta, jos ei ole kyyneleitä. Tosin, jos ei kadu tekojaan, ei niitä silloin pyydä anteeksi. Tällöin usko muuttuu helposti kuolleeksi.
2.Tim.2:23. Hullut ja turhat kysymykset hylkää, tietäen, että ne ainoastaan riidat synnyttävät.
24. Mutta ei Herran palvelian tule riitaisen olla, vaan siviän jokaista kohtaan, opettavaisen, pahoja kärsiväisen.
25. Hiljaisuudessa nuhtelevaisen vastahakoisia; jos Jumala heille joskus antais parannuksen totuutta ymmärtämään,
26. Ja he jälleen katuisivat ja perkeleen paulasta pääsisivät, jolta he hänen tahtonsa jälkeen vangitut ovat.
En valehtele vaan kirjoitan totta. Älä sinäkään valehtele. Pyhä Henki ei ole ihmisen ohjattavissa eikä komenneltavissa, hän on Jumala. USKO Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, etkö lue ollenkaan Raamattua?
Kuorotoimintaan on puututtu monellakin tavalla kielteisesti, aivan kun se olisi syntiä! Tämä on valitettava tosiasia. Muut höpinät on pelkkää valetta. Tämäkin tulee tosin aikanaan muuttumaan, tai käy samalla tavalla kuin Ruotsissa on käynyt, porukka on siellä hyvin pieni, - ja ihan syystä on pieni. Jumala on tarkoittanut kaikki kristityt yhteen kaikkialta maapallolta toinen toistensa kanssa.
Jos Jeesuksen ylistäminen kuoroissa julistetaan synniksi, niin silloin johtoryhmä on ehdottomasti vaihdettava. Kiitos ja ylistys ovat ne mitä
Jumala omiltaan osottaa eikä syyttä. Omassa vanhurskaudessa mönkimisestä ei Jumalan kiitosta nouse, kyllä minä sen tiedän omasta kokemuksestani.
"Tekemään parannusta", aivan. Tee sinäkin hyvä ystävä parannus ja usko evankeliumi Kristuksesta, syntiesi sovittajasta. Kun olet päässyt sovintoon Jumalan kanssa, niin käy tekemässä rauhaa myös lähimmäistesi kanssa.
Parannus on tapahtuma jossa ihmisen elämä muuttuu, Jeesuksesta tulee ihmisen Herra ja Vapahtaja. Ihminen pääsee sovintoon Jumalan kanssa.
Ilo ja rauha täyttävät sydämen. Hallelujaa kiitos Jeesus!
Kyllä se on ihan ykköskysymys onko ihmisellä reauha Jumalan kanssa, vai yrittääkö hän lepytellä vihaista jumalaansa ja rauhoitella syyttävää omaatuntoaan monenlaisilla konsteilla.
USKOA Kristukseen Jumala meiltä odottaa ja rakkautta lähimmäisiä kohtaan. Eristäytyminen muista ihmisistä ja muista Jeesukseen uskovista, sekä pelko ja häpeä nämä eivät ole rakkautta, vaan kertovat karua tarinaa siitä, että suhde Jumalaan ei ole rakkaussuhde Abba isukkiin.
2. Piet. 3:13 Mutta hänen lupauksensa mukaan me odotamme uusia taivaita ja uutta maata, joissa vanhurskaus asuu.
2. Piet. 3:14 Sentähden, rakkaani, pyrkikää tätä odottaessanne siihen, että teidät havaittaisiin tahrattomiksi ja nuhteettomiksi,
**** rauhassa, hänen edessänsä; ****
2. Piet. 3:18 ja kasvakaa meidän Herramme ja Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen armossa ja tuntemisessa. Hänen olkoon kunnia sekä nyt että hamaan iankaikkisuuden päivään.
Kunnia Kristukselle19.2.2013 06:44 - Aamen -
Tuossa kirjoituksessasi on totuus, hän, jolle vastasit, ei ole päässyt vapaaksi vääristä tukipuista ja vainme-opista, on valheen vanki.
Esikoisten olisi päästävä irti lappiopista ja nopeasti. Rakkauden nimissä siitä ja wanhimmista pidetään kiinni, mutta onko se oikeata rakkautta, kun totuus puuttuu?
Oikea seurakuntaoppi ei avaudu, ennenkuin ihminen tulee kokonaan syntiseksi. Yksittäisiä syntejä pöntöstä käsin korjaillaan viikosta toiseen, eikä nähdä omaa syntisyyttä, joka on lihassa rakastamattomuutena, väärinä motiiveina aina ajatuksista alkaen. Ajatusmaailman synti on hyväksytty. Siitä on tullut se Lapin "kärpänen".
Rakastetaan samoin uskovia ja wanhimpien kannattajia, muut joutaa mennä. Tuo on rakkauden irvikuva.
Lähimäisyys on hämärtynyt käsittämään vain oman perheen ja uskon ystävät. Rakkaus on ehdollista.
Jumala on tullut pieneksi, harmittomaksi ja ihmiset kasvaneet suureksi, saarnaajat ovat tulleet monille jumalaksi. Ihmisten mielipiteet ja normit ovat tulleet Jumalan käskyjen tilalle. Herra armahda!
Ihmisiin turvauduttaessa ei päästä koskaan Jumalan lasten VAPAUTEEN, iloon ja rauhaan, se on kokemukseni mukaan kamalin ongelma esikoislestadiolaisessa teologiassa.
Masentuneille tämä on kamala yhteisö, kaikkine waatimuksineen ja kommervenkkeineen. Toisilta ihmisiltä saadun luvan taakse se nytkin valitettavasti jätettiin, tuo oikeus uskoa Jeesukseen Kristukseen ja päästä HÄNEN KAUTTAAN vapaaksi lain kirouksesta ja syntien taakoista.
Eihän siitä mitään tule, että syntinen vajavainen ihminen toimii Jumalana toiselle ihmiselle. Mistä tallainen oppi on kotoisin?
Kristuksen sanaan meidän tulee luottaa ja toiset kristityt ovat Kristuksen sanan todistajia, - eivät suinkaan kaikkivaltiaan Jumalan omistajia ja käskijöitä!!! Väärä seurakuntaoppi on poikinut kamalan sekoituksen, ihmissääntöjä lakia ja armoa sekaisin. Lain kautta tulee synnintunto, ja Jeesuksessa kristuksessa on pelastus synneistä USKON JA KASTEEN kautta, niin kuin Raamattu sanoo. Tästä alkaa kasvu täyteen miehuuteen Kristuksen tuntemisessa ja Kristuksen ruumiin rakennustöissä.
Kun joka sunnuntai lytätään lain alle, ristiriitoihin pelkoon häpeään ja itsensä turhentamiseen, tienaamaan itse vanhurskauttaan, niin se estää kasvun uskossa ja Kristuksen tuntemisessa.
Aina vain syvemmästä katumisesta etsitään oikeutta Jumalan armolle, eikä ymmärretä ollenkaan mitä tarkoittaa uskon kautta vanhurskaaksi tuleminen, Kristuksen uhrin perusteella.
-Älä valehtele- kirjoittaa: Tarvitaan myös parannussaarna, joka ei monessa paikassa ole kuultavana.
Kuinka monessa paikassa olet käynyt ja kertoisitko kokemuksiasi?
Minun kokemukseni ovat varsin toisenlaisia, parannussaarnaa on julistettu paljon syvällisemmin kuin essuissa. Sananjulistajat ovat ottaneet esille myös monille usein huomaamattomia syntejä, kuten epäusko Jumalan voimaan! ("heillä on jumalisuuden ulkokuori, mutta kieltävät sen voiman") -tämä sopii essuperinteeseen kuin nakutettu! "Jeesuskin on jotain, mutta ilman lapinwanhimpia ja essuseurakuntaa olemme kadotettuja"
Missä on sitten ihmeelliset kokemukset Jumalan voimasta jos tulee vainot, eikä ole ketään ihmistä keneen turvata? En usko, että koettelematon usko kantaa tuolloin. Mutta jatkakaa essuperinteitä omassa kopperossanne jos niin haluatte ja olette varmoja sen kestävyydestä kun todellista luottamusta Jumalaan koetellaan!!!
Saara, joukossamme on sekä heitä että meitä.
Osalle meistä on käynyt selväksi jo vuosikymmeniä sitten, että vain Jeesus pelastaa, eikä lestadiolaisuudesta tule mitään lisäarvoa Kristuksen lunastustyölle.
Syntikeskeisyydessä rypemisestä on tullut nyttemmin suoranainen ongelma herätysliikkeessämme. Evankeeliset julistajat ovat "kuolemassa sukupuuttoon". Tästä syystä kehoitan kaikkia kristittyjä rukoilemaan esikoislestadiolaisen liikkeen puolesta, etteivät Kristuksen puhtaan evankeliumin sekaan julistetut omanvanhurskauden opit muuttuisi uskottaviksi ja hajoittaisi lopulta koko liikettä.
Se mikä ei ole Jumalasta joutaa mennäkin, yksi näistä on Raamatun vastainen seurakuntaoppi; "vain me pelastumme". Tämä on uskoakseni suurin syy kaikkeen muuhunkin opilliseen sekoiluun. Liikkeen julistuksen uskottavuuden turvaamiseksi on koko ajan huolehdittava siitä, että muut Jeesukseen uskovat pidetään tuomittuina helvetissä, harhaoppisina.
Ensin olisi herättävä huomaamaan että tuo mainostettu parannussaarna on valkikoitunut vain muutamiin ja hyvin pinnallisiin "synteihin". Todellinen parannussaarna puuttuu monesti.
Syvällä rintaäänellä puhutaan että "vain meillä" on kaksiteräinen Jumalan sana. Se on väärä todistus ja luulottelua.
Todellista parannussaarnaa saa kuulla monissa seurakunnissa. Esikoiset eivät sitä tiedä, koska eivät koskaan ole käyneet tutustumassa muiden yhteisöjen opetukseen. Suosittelenkin heitä rohkeasti kuuntelemaan eri seurakuntien opetuksia, se on näin nettiaikana helppo tehdä. Jos ensimäinen kokemus ei väitettäni oikeaksi todista, jatkakoot kuuntelumatkaa.
Viimeistään nyt on aika herätä, kun wanhimmiksi korotetut opettavat, että hengellisessä kuorossa laulavat eivät voi uskoa ja suomalaiset tähän nojaten jatkavat, että kuorolaulajat ovat kuollutuskoisia.!!!
Siinäpä se taito ja voima onkin, että jättää tällaiset väärät opit omaan arvoonsa.
Hoitokokouksessa sanoivat lapinmiehille että nyt on päätettävä sitten kumaako kuunnellaan Jumalaa vai ihmisiä. Ja yhdessä kuorojen kanssa neuvoteltuaan päätyivät kuuntelemaan Jumalaa.
Kuten eräs kuorossa laulava veli totesi hynynkarte suupielissään, "saarnaajat saarnaavat ja kuoro laulaa". Näin se menee, kunnes tyhjät puheet kuorotoiminnasta raukeavat.
Tiedän veljeni! ;))) -Puhuin "heille"
""Ei kuorolainen "19.2-2013"klo 16 :31. "
Sen verran korjaan , ett'ä kuoroissa ei ole vikaa vaan sellaisissa Saarnaajissa jotka
luulevat olevansa niitä joilla on valta ja kunnia Omavanhurskaus ..
Lahja vanhurskaus on sitä jossa ei mitään saa tienaamalla vaan kaikki
pitää mennä' Jeesuksen ja Jumalan tahdosta kuten Armo ..
Ei ollut korjaamista. Lueppa viestini uudelleen.
Tiesin Saara että puhuit "heille".
Viestejä laatiessani otan aina huomioon maailmalaajuisen lukijakunnan. Toisin sanoen, vaikka vistini olisi vastaus jollekin nimimerkille niin se on aina samalla vistinä koko maailmalle, kuka ikinä viestini lukee.
On tärkeätä tietää laajemminkin että jokainen esikoislestadiolainen(kin) on yksilö.
Lisäksi on kaksinapaisuus, yhtäältä lappiin luottavat ja taisaalta yksin Kristuksen sanaan luottavat, jotka jättävät lapista tulleet JUmalan sanan vastaiset viestit omaan arvoonsa.
Joidenkin kirjoittajien viestit tällä palstalla toimivat innoittajana jonkun asian laajempaan käsittelyyn, näissäkään tapauksissa viesti ei ole siis mitenkään henkilökohtaiseksi tarkoitettu.
Ainoastaan jokunen live tutuille kirjoitettu viesti on henkilökohtaiseksi tarkoitettu.
Aivan , ei ollut korjaamista.
Mutta siitä kuitenkin , että sinun mainitsemasi hoitokokous ,oli irvikuva
hoitokokouksesta , ja siitä uka sanoi että kuunnellaanko JUMALAA vai ihmistä
ja kun päättyivä Jumalaan , kyseessä oli Kuorolaiset.
Ei lapin vanhimmat saarnaajat joista olisi ensin luullut se tapahtuvan
Sen mainitsemasi hoitokokouksen , joka ei ole sellainen kuin sitä ym-
märretaan yleensä, vaan kunnian kukko ei lalanut saarnaajille siitä ..
Siksikään kun siihen oli kokoontunut 10-15 suomen saarnaajaa , olkoonkin että
se koskee heitä , he saa tietoa myöhemmin , eikä voisi pakata samaan , eihän
RIPISSÄKÄÄN OLE KUIN YKSI ISÄ ja yksi syntinen ,,..Semminkin kun tässä
ei ole kysymys synnistä.
Jos suoraan sanon tuollaisen käytökesen käytös muodon , se on ensin törkeää
sitten vielä törkeää , ja sitten näytetään oma hölmöys puhumaan tulleen edessä.
Kuulin sellaisen version , etteivät uskaltaneet ? Mitä pelättävää on JUMALAN
lapsella . vai eikö Lapin vanhin olekaan Jumalan lapsi ?
Tuon kaltaisia kulissi palaverejä ei tule tehdä missään ,. Tämä on minun mielipide
ja pysyy . On lasten kamari juttuja joita kirjoitetaan ympäri Ameriikkaa jopa muualle.
Eikä Tamperelaisen veljen saarnoissa ole muutenkaan liikaa Jumalan sanaa .
Voi voi valhevehnä paasaa...
Olette paljastuneet...
Hei Jeesuksen ystävä/Elävässä uskossa/ Jumala ompi linnamme, Ketä tarkoitat, että olette paljastuneet? Minusta muuttis ja Kunnia Kristukselle kirjoittivat tuossa ihan oikein. Vai ketä tarkoitat valhevehnäksi?
Älä hätäile....
Kaikki selviää aikanaan....
Levollista ja rauhaisaa yöunta...
JUMALA ON USKOLLINEN omilleen loppuun ast!
Hyvää yötä! Nukutaan rauhassa! Herran turvassa on hyvä nukkua! Olemme armahdettuja syntisiä, mikä ihmeellinen armo!
Näin...
Herra antaa suloisen yöunen...ja rauhan....
Huomenna uusin voimin eteenpäin Jeesuksen veren suojassa...
Luotetaan yksin Herraan...
Tosiasia on, että elämme niin lähellä Jeesuksen tulemista noutamaan seurakuntaansa tuuliin ja pilviin, että mitään lahkoja ja liikkeitä ei pelasteta.
Jeesuksen Kristuksen maailmanlaajuinen seurakuntaruumis on aikojen alusta asti valittu pyhien joukko.
Elävässä uskossa olevat kristityt tuntevat ajan ja tietävät, että Herra pian tulee noutamaan omansa kotiin.
Siunausta ja Jumalan tuntemista kaikille....
Sama on aina täällä ilmapiiri.
Ei päästä irti luttereista eikä jostain lapinvanhimmista.
mikä teitä oiekin sitoo ! Ei oikea evankeliumi ole tuolaista kyttäämistä ja pilkun viilaamista ja kaksin käsi riippumista kaikessa muussa kuin terveessä opissa.
koittaisitte jo herätä.
Luther opetti Kristusta enemmän tuntemaan. Hänen opetuksensa ovat kaikille kristityille hyvin tärkeitä. Vain tunnejohteiset Raamattua tuntemattomat hurmahenget hyljeksivät Lutherin raamatunselityksiä.
Sulle Maan matkamies; ootkohan kuullut ihan oikein. Olisi aivan käsittämätön asia, että hän todella olisi noin sanonut ja sitä myös sydämestään asti ajatellut. Sanoa tosin voi, kun tiukka paikka niin vaatii, ja nyt on sellainen tiukka paikka, että asema esikoisten pääsaarnaajana täällä Suomessa ( PL kuulemma testamentannut viran HP:lle ) vaatii, että linja Lappiin on tuotava esiin; vaikkakin todellisuudessa vastentahtoisesti. Tiedämmehän tämän Pohjanmaan pojan ajatukset Lapista parinkymmenen edellisen vuoden ajalta ( oli EH:n pääasiallinen tuki ja Lapinvastaisten ajatusten jakaja). Vaikka eihän se pahasta olisi, jos hän tarkistaisi linjaansa ja tekisi sen seurakunnassa näkyvällä tavalla; siis julkiparannus menneiden vuosien harharetkistä. Se todistaisi todellisesta mielenmuutoksesta ja toisi luottamusta häneen kristittyjen keskuudessa ja lisäisi rauhaa seurakunnassa. Mutta taitaa olla vaikeaa tuo nöyrtyminen pohjalaiselle luonnolle; näin minulle ainakin vakuutteli eräs lestadiolaiskristitty, joka sanoi tuntevansa tämän miehen lapsuudesta asti. Jumalan johdatukseen jätän kuitenkin asian. Hän se on, joka johtaa viimekädessä laumaansa ja tietää jokaisen ajatukset, salaisimmatkin.
Mitkäs sinun salaisimmat ajatukset ovat, eli mistä edelleen tuomitset E.H:n? Mikä Purtsissa aiheuttaa sinulle epäluottamusta?
Omavanhurskautta on vastustettava, vaikka se tulisi lapista päin.
Jeesus Kristus on meidän vanhurskautemme ja usko on käsivarsi jolla pelastushyvyydet vastaanotetaan. Seurakunnan vallan korottaminen Kristuksen yläpuolelle on hyvin raskas virhe.
Siksi lapista päin nykyisin tuleville opetuksille on sanottava jyrkästi ei.
Yxinkertane, kyllä hän ainakin puhui Helsingissä hengenyhteydestä lapinmaalle. En muista tarkasti. Outoa se on, olen samaa mieltä siinä.
Eri mieltä olemme asian positiiviudesta. Eikä se ole edes mielipidekysymys, koska Raamattu kieltää uskomasta lappalaisiin.
Purtsi muistaakseni sanoi että on tärkeätä pitää rakkaus (ja Hengen yhteys) wanhimpiin, se on Jumalan mielen mukaista. En ole varma tuosta Hengen yhteydestä, saattoi olla rauhan sidekin. Muistelen, että hän sanoi tuon Joulukirjeen lukemisen jälkeen.
Eräissä Helsingin isoissa seuroissa oli evankeeliset sananpalvelijat, jotka eivät maininneet wanhimpia puheissaan lainkaan. Kiitospuheessaan eräs paikallinen saarnaaja kertoi keskustelussa heidän vakuuttaneen luottamusta wanhimpiin. :(
Hesassa on sellaiset tuulet, jotka waativat tätä tunnustusta.
Siinä vaatisi vahvaa selkärankaa pysyä tinkimättömässä totuudessa.
Erään toisen kerran muutamia vuosia sitten paikallissaarnaaja sanoi neuvoneensa tulossa olevia lähetysmiehiä puhumaan siten kuin Hesan omat opettavat. Rauhan ja rakkauden nimissä sitten sorrutaan sanomaan ainakin sinne päin mitä vaaditaan.
Varsinaiset saarnat olivat Helsingin viime seuroissa mitä raamatullisempia ja kumosivat tykkänään wanhimpien väärät opetukset.
" Maan matkamies "20.2-13 klo 8:22. "
vai puhui Hengenyhteydessätä lapinmaalle , Selitä se minulle miksi sitten sinne ,
pakataan ja varustellaan 700-800 autoa Jouluna ,, etkö puhunut hengenyhteyde-
stä . se toimii vaikka ei olisi lähelläkään . .
Jaaeus on Herra kirjoitti Oma vanhurskaista , se on minunkin mielee että niistä
kirjoitetaan ,, Ensinnä Esikoisia on tasaan kahdenlaisia 1. Lahjavanhurskaita ,
2. Oma vanhurskaita , joka jo Jeesuksen aikaan tuomittiin Fariseuksen kautta
syntisiksi ,ei taivas kelpoiseksi , kysynkin miksi pitää tehdä sitä syntiä joka on
todettu n.2000 v. taivas paikan kelpaamattomuuteen ..miettikää. .
Luin juuri Raamatun ( Biplia 1776 ) läpi, enkä moista lausetta löytänyt; en edes sanaa lappi tai lappalainen. Missä siis on sevä kielto uskoa lappalaisiin? Tarkenna vähän, mato matkamies maan!
Kuules Saara. En minä EH:ta tuomitse, ei tarvitse. Hän on jo tuomarinsa edessä ja se tuomari ei tee väärää tuomiota. Tuomio on lopullinen eikä ole instanssia, mihin voisi valittaa!
Kiitos Herralle, rakas veljemme on taivaan kodissa! Hänen syyttäjänsä sensijaan odottavat vielä tuomiotaan, jos eivät tässä ajassa parannusta tee! -Et vastannut kysymykseeni Purtsista!!??
Et ole lukenut Raamattua kuin sieltä täältä muutaman jakeen. Miksi valehtelit lukeneesi Biblian lävitse?
Toki saa uskoa vaikka joulupukkiin, mutta ei sillä uskolla pelastu kadotuksesta.
Jer. 17:5 Näin sanoo Herra: Kirottu on se mies, joka turvaa ihmisiin ja tekee lihan käsivarreksensa ja jonka sydän luopuu Herrasta.
Ps. 118:8 Parempi on luottaa Herraan, kuin turvata ihmisiin.
Ap. t. 16:31 Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi."
teuta kuuluu selvästikin ryhmään nro 2.
Perustelut:
- hän perustaa kristillisyytensä lapin vanhinten haukkumiseen ja luulee tekevänsä siinä Jumalalle palveluksen. (Samoin monet muut täällä, esim. Muuttis ja Saara (joka ei edes käy seuroissa mutta on tietävinään kaiken).
- hänen (ja heidän toistenkin) rukouksensa on täällä netissä: 'Jumala, minä kiitän sinua, etten ole sellainen kuin muut ihmiset, rosvot, huijarit, huorintekijät ja varsinakkan nuo Lapista puhuvat kuten vaikkapa tuo publikaani.'
"Tehkää parannus" nimimerkki ei sitten osu totuuteen edes suurennuslasin kanssa.
Henkilöina en ole tutustunut wanhimpiin, mutta saarnojaan olen kuunnellut vuosikausia. Niissä on sellsisessa sekamelskassa laki ja evankeliumi perinnekeitoksessa, että oivoi. Niitä sopii tarkastella Sanan valossa, onko oikein puhuttua. Kuten olet monista viesteistä lukenut mikä on tulos. Monen tarkkaavaisen kuulijan kommentit todistavat samaa.
Jos elämäsi olisi oikeassa kurssissa suhteessasi Jumalaan ja Hänen sanaansa, et olisi täällä väittelemässä. Kuurnitset hyttysiä, mutta nielet kakistelematta kameleita. Uskot ihmisiin, mutta et Jumalaan. Tee siis parannus, rukoile Hengen erottamisen lahjaa, niin alat oikeasti kuulla mitä raamatussa sanotaan ja mitä wanhimmat ja heidän tukijansa sanovat. Meidän jokaisen on syytä rukoilla, että Herra avaisi korvat kuulemaan. Sekä sananpalvelijoiden että kuulijoiden korvat. "Joilla korvat on..."
Itseasiassa olen kiitollinen siitä, että kaltaisesi ihmiset eivät minua kiittele! :)))
Nimimerkki Tehkää parannus, - juuri näin. Sinun pitäisi tehdä parannus tuosta vahvaksi paisuneesta omavanhurskaudestasi.
Kirjoitit todella väärän todistuksen toisista kirjoittajista. Mehän olemme rukoilleet että lapissakin tapahtuisi herätys tuosta sokeasta omavanhurskaudesta. Että he silläkin tulisivat syntisiksi ottaisivat armon armosta vastaan Jeesukselta Kristukselta USKON kautta.
Sinun lisäksesi ei ole montaa kirjoittajaa jonka uskon perustus on juuri tuo jonka mainitsit: "Jumala, minä kiitän sinua, etten ole sellainen kuin muut ihmiset, rosvot, huijarit, huorintekijät ja varsinakkan nuo Lapista puhuvat kuten vaikkapa tuo publikaani."
Et tunne oikein itseäsi, etkä esikoislestadiolaisuuden johtoryhmän vakavaa nykytilaa. Eihän ihminen syntiluetteloita pykäämällä pelastu vaan uskolla Kristukseen. Usko Kristukseen merkitsee sitä että me Jeesukseen uskovat
olemme Jeesuksen ruumiin uhrilla Jumalan kanssa sovitetut, pyhät puhtaat ja vanhurskaat.
:-) Oletko ihan tosissasi, että lapin miehet uskovat olevansa yhtä syntisiä kun muutkin ihmiset, rosvoja huijareita huorintekijöitä? Ehei poika! :-)
Jos lapin miehet olisivat publikaaneja ja syntisiä, niin heitä olisi helppo muidenkin syntisten lähestyä ja rakastaa, he todistaisivat yksin Jeesuksesta Kristuksesta pelastuksen tienä. Saahan sitä heidän orjuudessaan elää joka haluaa, me Jeesuksen omat jotka olemme Jeesuksen vapaita, emme sellaiseen ulkopuoleltamme ohjattuun tapojen orjuuteen mene! SE tie on loppuun käyty ja nähty jo mitä ihmisten orjuus on.
Jaak. 3:17-18 Mutta ylhäältä tuleva viisaus on
ensiksikin puhdas,
sitten rauhaisa,
lempeä,
taipuisa,
täynnä laupeutta
ja hyviä hedelmiä,
se ei epäile,
ei teeskentele.
Vanhurskauden hedelmä kylvetään rauhassa rauhan tekijöille.
Jaak. 4:1 Mistä tulevat taistelut ja mistä riidat teidän keskuudessanne? Eikö teidän himoistanne, jotka sotivat jäsenissänne?
xxx
Jokainen Jeesukseen uskova on pöyristynyt tuosta syntikeskeisyydestä ja lakihenkisyydestä, joka ruotsinlapista kuuluvassa opetuksessa hallitsee tänä aikana.
Gal. 4:27 Sillä kirjoitettu on: "Iloitse, sinä hedelmätön, joka et synnytä,
riemahda ja huuda sinä, jolla ei ole synnytyskipuja. Sillä yksinäisellä on
paljon lapsia, enemmän kuin sillä, jolla on mies."
Gal. 4:28 Ja te, veljet, olette lupauksen lapsia, niinkuin Iisak oli.
Gal. 4:29 Mutta niinkuin lihan mukaan syntynyt silloin vainosi
Hengen mukaan syntynyttä, niin nytkin.
Gal. 4:30 Mutta mitä sanoo Raamattu? "Aja pois orjatar poikinensa; sillä
orjattaren poika ei saa periä vapaan vaimon pojan kanssa."
Gal. 4:31 Niin me siis, veljet, emme ole orjattaren lapsia, vaan vapaan.
Gal. 5:1 Vapauteen Kristus vapautti meidät. Pysykää siis lujina, älkääkä antako uudestaan sitoa itseänne orjuuden ikeeseen.
Teistä (Nuin, Teuta, Muuttis, Saara ym) Jumalan poika sanoo: "he näkevät eivätkä kuitenkaan näe ja kuulevat eivätkä kuitenkaan kuule eivätkä ymmärrä."
Ja Laestadius puhuu pöllöistä, jotka lentelevät pimeässä (se on esim. nimettömänä Internetissä haukkuen uskovaisia). Hän sanoo seuraavasti ja se sopii teihin mainittuihin erinomaisesti:
Jotkut valon vihaajat ovat kuin pöllöt, jotka kääntävät kaulaansa ja kurkistelevat. Pöllöt lentelevät rakennusten ympärillä hämärän aikana. Ne syövät hiiriä ja muuta iljettävää, niin kuin profeetta Jesaja todistaa. Tällä hiiren lihalla ne luulevat elävänsä iankaikkisuudessa. Hiiren pyydystäjät ovat niitä, jotka tarkkailevat kristittyjen vikoja, niin kuin fariseukset tarkkailivat aina Kristuksen vikoja ja elättivät niillä henkeään. - - - Kristityt ovat aina pahennuksena ja heidän elämäänsä fariseukset vartioivat saadakseen jonkun hiiren. Se vasta olisi makeaa ruokaa pöllön suussa."
Vanha Johannes sanonut - hän, joka oli rakkauden apostoli, että "niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."
Sama Johannes on sanonut:
"Älkää rakastako maailmaa älkääkä sitä, mikä maailmassa on. Jos joku maailmaa rakastaa, niin Isän rakkaus ei ole hänessä. Sillä kaikki, mikä maailmassa on, lihan himo, silmäin pyyntö ja elämän korskeus, se ei ole Isästä, vaan maailmasta. Ja maailma katoaa ja sen himo; mutta joka tekee Jumalan tahdon, se pysyy iankaikkisesti."
Eikä hän myöskään ole suotta sanonut - varmaan omasta mielestään kovinkin surullisen toteamuksen -, että "Meistä he ovat lähteneet, mutta he eivät olleet yhtä meidän kanssamme; sillä jos he olisivat olleet yhtä meidän kanssamme, niin he olisivat meidän kanssamme pysyneet; mutta heissä oli tuleva ilmi, että kaikki eivät ole yhtä meidän kanssamme."
Niin tarkkoja olivat apostolit. Heillä oli rajat toisin kuin nykyajan väärillä apostoleilla. He uskalsivat vastustuksesta huolimatta saarnata syntiä, maailmaa, omaavanhurskautta ja sen eri ilmenemismuotoja vastaan. Mutta sanat kaikuivat silloin suurelta osin kuuroille korville. Näin myös nykyään. Valitettavasti.
Elättäkää vain itseänni hiirillä, mutta muistakaa, että kerran vastaatte kirjoituksistanne, epätotuuksistanne Kaikkivaltiaan edessä.
Nimimerkistä Johanneksen kaveri Jumalan poika sanoo: "he näkevät eivätkä kuitenkaan näe ja kuulevat eivätkä kuitenkaan kuule eivätkä ymmärrä."
ET sitten voinut edes Jeesus nimeä laittaa valheeseesi?
Me Jeesukseen uskovat näemme sen, mitä sinä et vielä näe. Olen itse ollut aivan samassa sokeuden tilassa, jossa sinä tänääkin elät. Sääli orja parkaa.
Tee sinäkin parannus ja usko evankeliumi, kyllä silloin alkavat ylistyslaulut Kristukselle jo aamusta ja päättyvät vasta nukkumaan mennessä. On kuule
ihanaa elää Jeesuksessa Kristuksessa, vapaana ihmisoppien orjuudesta.
Hyvin puhuu Johanneksen kaveri...on aivan oikeassa!
Tee parannus...
Niinpä...
Sinut tiedetään....
Sinä olet itse kovasti kiitoksenkipeä ja korvasyyhyyn saarnaatte toisillenne...
Jumala näkee kyllä sen....
Rakas Saara,
Tiedät, etten koskaan halua loukata sinua...tunnet minut. Tiedät elämäntilanteeni rukoile puolestani...
Ole valppaana...älä anna ihmisten mielipiteiden vaikuttaa mihinkään.
Katsos täällä netissä on niin eri asia kuin reaalimaailmassa, jossa voidaan nähdä kasvoista kasvoihin lähimmäinen. ps. harmi, kun ei tavattu, kun kävin siellä...ehkä seuraavalla kerralla?
Runsasta siunausta päivääsi...pysy vahvana loppuun asti! Jumala on uskollinen ja puhuu salattuja viisauksia...kaikki tapahtuu Hänen tahtonsa jälkeen ja hänen aikataulussaan ja pian.
Ukki veisasi aina Jeesus parhain ystäväin...ikävä on ukkia, mummia, isää, tätiä ja taivaan kotia.
Jää Herran haltuun!
No, mutta siskosein/ elävässä uskossa: Ei hän antanut meistä oikeaa todistusta, kuinka noin hairahduit ajattelemaan?
En ole kiitoksenkipeä enkä saarnaa korvasyyhyyn! Paholainen langettaa sinua kuulemaan nyt hänen ääntään totuutena. Rauhoitu ja rukoile Herraa!
Taisit itsekin huomata, että liha sai sinut syyttämään Jeesuksen ystävä nimimerkin takaa? Ei se mitään, meillä ei ole taistelu lihaa ja verta vastaan, vaan pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruudessa.
Jokahetkinen anteeksiantamus virratkoon välillämme, siten paholainen saa kuoliniskun ja Kristus kunnian!
Jeesuksen ystävä/elävässäuskossa: Älä anna paholaisen tehdä sinusta veljien syyttäjää! Se ei ole Pyhä Henki joka sinulle välillä puhuu! Pyhä Henki ei syyttele noin: "sinut tiedetään..."-tyyliin!
Rakas Saarasein...
Olen aivan rauhallinen Herra on läsnä...
Annetaan nyt ajan kulua eikä hätäillä...kaikki menee Herran tahdon jälkeen.
Kirjain kuolettaa, mutta henki tekee eläväksi..
Runsain siunauksin...ei liha saanut minua syyttämään...tulet kyllä aikanaan näkemään ja tuntemaan totuuden..
Henki kehotti nuhtelemaan ja toisten nuhtelemisessa olen aina ollut varovainen ja arlka..mieluummin nuhtelen itseäni.....
Kaikki on anteeksisaatu ja annettu ristillä...
Kiitos HERRAN JEESUKSEN!
Pyhä Henki ei sinua kehottanut nuhtelemaan! Olet "nuhdellut" täällä nyt lähes jokaista Jeesukseen uskovaa ja luottavaa! Älä anna lihasi nousta veljien syyttäjän asemaan. Se vain pahentaa oloasi! Sinun pitäisi nyt vain levätä, eikä rasittaa itseäsi palstalla!
Shalom...
Olen jo antanut sydämestäni anteeksi....puheesi....ne on Golgatan keskimmäisellä ristillä anteeksiannettu.
Jää Herran haltuun
Siunausta...
"luku-toukka" 23. 2-2013. klo 12:28 ."
Kyllä minä uskon että olet lukenut Biblian lä'pi , et olisi muuten sitä sanonut
Ystäväni , luki myös vajaa 1/2 vuotta otti häneltä hän on Polne. nm.
Ap. t. 16:31 Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi."
no tota,missä kohtaa jeesus käskee syyttää syntiseks?
Jere.17.5-8 "Lihan KÄSIVARREKSEN TEKEMINEN "ON ihisen luottamusta omiin,
(ja yleensä luottamusta inhimmilissisiin ;) voimiinsa ja keinoihinsa , pitäen Jumalan apua ja johtoa tarpeettomana . Sellainwen asenne ja mieli vie Jumalan vihan alle .
Ja sen johdodsta tekee elämän hedelmälliseksi , antaa sille sisällön , tarkoituksen ja päämäärän sekä vapauttaa sen lamauttavista murheista ja huolista , kun sellaisia tulee , niihin on Jumalan varaama apu :
" HEITTÄKÄÄ KAIKKI MURHEENNE hÄNEN PÄÄLLE , SILLÄ HÄN PITÄÄ
TEISTÄ HUOLEN ",,KS. ( 1 Piet. 5:7.) .
Ps .118 on kiitos ja juhla virsi .
sel .tästä on vähäinen . sen Juusus sanoo Mat .7 :13-14 "ahtaassa portissa ,,
sitten . Joh. 10:9. " Minä olen ovi . jos joku minun kauttani menee sisälle ,
hän pelastuu .(( Parempi on luottaa Herraan kuin ihmisiin. jae 8. ))
sel. Herran kurituksen alla Psalmista oli ollut ahdistuksessa , ja hän oli kärsinyt
vihamielisyyttä ihmistenkin taholta . Tässä hädässään hädässään Hän oli huutanut Herralta ARMOA ja apua, pyytäen "vanhurskauden portin avaavaamista", käydäkseen siitä sisälle . Sen tapahduttua Hän kiitti Herraa . Joka oli tullut
Hänelle pelastajaksi. --118. 1-21.
Apt. 16:31 . Tässä , pitää ottaa jakeita 29-34... Jumala vaikutti vanginvartijassa
synnintunnon ja pelastuksen tarpeen . Kehotettuaan häntä uskomaan Jeesukseen pelastukseen Paavali selitti hänelle , mitä tämä merkitsi , ja miten hän voi saada tämän uskon . Siihen sisältyy opetus KASTEEN TARPEELLISUUDESTA JA MERKITYKSETÄ : Se on "syntien anteeksiantamiseksi " Apt. 2:38. ja niin selittää
kaikki ne perheet jotka on ja kastettu . se oli neljäs perhe , ;
Paavalin sanat: "Usko Herran Jeesukseen , niin sinä pelastut ,niin myös sinun perhekuntasi ". Sen täytyi koskea vain tätä perhettä , eikä merkinnyt , että jokaisen
uskoon tulleen miehen koko perhekunta pelastuu. . Tämä näkyy sanoissa ,Mat. 10:34-36. . Ja 1 Kor. 7:16..
" ei suoranaisesti noin sanota !
Jeesus ei käske syyttää katuvaa Ihmistä koskaan , vaan ottaa armolla vastaan ..
no huh huh vali hyvä,nuo ei ole JEESUKSEN oppeja
Käytit nimimerkkiäni harhaanjohtavasti. Jeesus on tullut pelastamaan nimenomaan syntisiä. Omasta mielestään terveet eivät tarvitse parantajaa.
Olemme syntisiä ihmisiä, mutta Kristukseen uskovina olemme myös pyhiä puhtaita ja vanhurskaita, koska Kristuksen vanhurskaus puetaan syntisen ylle.
Kaikkivaltias kyllä näkee....
Nimimerkille Jeesuksen ystävä:
Kaikkivaltias näkee toki mutta ei hän pelastusta tarvitsekaan, vaan me syntiset sitä tarvitsemme. Siksi tarvitsemme silmänvoidetta Jeesukselta että ME NÄKISIMME tien!!
Kristus puhuu Johanneksen kautta tulleessa näyssä rikkaalle Laudikean seurakunnalle seuraavasti.
Ilm. 3:18 Minä neuvon sinua ostamaan minulta kultaa, tulessa puhdistettua, että rikastuisit, ja valkeat vaatteet, että niihin pukeutuisit eikä alastomuutesi häpeä näkyisi, ja silmävoidetta voidellaksesi silmäsi, että näkisit.
Sinulle ystävä hyvä,
Silmävoidetta on liikaakin.. en jaksaisi nähdä niin paljon valhetta ja väärää, mitä näen ympärilläni sekä reaalimaailmassa että täällä.
Meidät Jeesuksen silmäterät todellakin koetellaan tulella....
olemme rikkaita Hänessä, Jeesuksessa Kristuksessa...ja meillä on ihana lahjavanhurskauden valkoinen vaate yllämme.
IKUINEN YLISTYS ELÄVÄLLE KARITSALLE NYT JA IANKAIKKISESTI.
Kukaan eikä mikään voi ryöstää meitä JUMALAN kädestä!
Siunattua päivänjatkoa...Jeesus on mun parhain Ystäväin...
Niin, joku paha on sekoittanut ajatuksiasi yöllä! Et ole siitä vieläkään kokonaan luopunut. Sanoudu irti siitä Jeesuksen nimessä ja veressä! Pyhä Henki ei ohjaa ketään veljien syyttäjäksi, siitä tunnistat heti, ettei ajatuksesi tulleet Häneltä!
Rakas Saarasein... älä sälytä päälleni enää lisää kuormaa, kun et vielä ymmärrä, ei mikään paha ole koskenut minuun...olen ollut Herran seurassa koko ajan ja kuunnellut Hänen puhettaan sydämelleni.
Ei hätäillä kaikki selviää aikanaan Hänen tahtonsa jälkeen...
En syytä ketään, jollet sinä sitten minua, nuhtelen vain Jeesuksen nimessä..se on sallittua, mutta, kun ihmiset luulevat olevansa niin hyviä, etteivät kärsi pientä nuhteen sanaa.
Jääköön nuhteet ja kirjoittelu nyt Herran haltuun...Hän kyllä ilmoittaa ajallaan...
Rakkain siunauksin...
Herran edessä seison tai kaadun, mutta Hän on voimallinen pitämään minut pystyssä!
Runsain siunauksin...
Rouvat ovat ymmärtäneet jälleen vistini väärin. Mikään paha ole sekoittanut minun ajatuksiani yöllä, eikä päivälläkään, kiitos siitä Jeesukselle.
______
Kuten olen kertonut useampaankin kertaan, en vastaile muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta nimimerkeille henkilökohtaisesti täällä.
Sen sijaan tietyt viestit innoittavat sisältönsä vuoksi kirjoittamaan tärkeistä asioista kaikkialle maan piiriin.
Viestimme kiertävät maapallon useamman kerran sekunnissa, sieltä apua tarvitsevat nappaavat niitä. Kahdenvälisiin keskusteluihin on eri välineet olemassa, - muun muassa puhelin.
Me kristityt tarvitsemme joka päivä silmänvoidetta, JOKAINEN meistä tarvitsee.
Ei JUmalan sana ole turha tässäkään paikassa. Sen vuoksi kristityt ystävät livenä ja seurakuntayhteys on meille välttämätön, koska yhdessä toisten kanssa syntyy peilejä, joilla on rakentava vaikutus meihin sosiaalisina olentoina, kristittyinä ja toisten lähimmäisinä.
Ps. Tiedän, että sinä olet vilpitön ja tahdot vain hyvää!
Meillä on ollut pitkä tie yhdessä kulkea...Herran seurassa...
Onneksi pääsen lepäämään viikon päästä kai tyttäreni kertoi...olen aivan poikki, saan olla evankeliumina minä köyhä sielläkin köyhien keskellä. Herra on tämänkin tarkoittanut....taas aitovierille....
Nyt vaikenen...
Puhuminen hopeaa, vaikeneminen kultaa.
Rakkain, runsain siunauksin...
Minä kirjoitin sen viestin nimim. elävässä uskossa sisarelle.!!!
Katsos sisareni, elävässä uskossa: Jos Pyhä Henki ohjaisi noita nuhteluitasi, Hän lähettäisi sinut raamatun sanan mukaan keskustelemaan ENSIN kahdenkesken: sinulla on numeroni, puhelut ja viestit kulkevat siis kahdenkeskisinäkin!
Meillä on tosiaan pitkä tie yhdessä, siksi tulkitsen sinua niin hyvin, kokemusta kun on!
Älä oikeasti rasita täällä nyt itseäsi, vaan ota rauhallisesti, kirjoitit jossain ketjussa, että pääset lepäämään viikon päästä, se on hyvä. Varmaan ajatuksesikin selkiytyvät sitten.
Ole armollinen myös itsellesi, Jeesus on sovittanut kaikki syntisi. Ajattele mikä ihana armo: Hän ei syntejämme edes muista parannuksen jälkeen. Tämä armo kantaa meitä kaikkia, jotka Jeesukseen turvaamme!
Sovitaanko että tämä palsta ei ole meidän keskinäisiä "nuhteluita" varten?
Tervehdys vielä...
Ajatukseni ja mieleni on ihan kirkas ja selkeä...olen vaan niin väsynyt, kun hyökkäyksiä tulee joka ilmansuunnalta...kyllä tiedän, että Herra on minunkin synnit Golgatalla maksanut...
Rukoilen kyllä puolestasi ja hengen erottamisen lahjaa....kun on niin paljon valhetta keskuudessamme...no Herra kyllä johtaa....en sinua nuhdella sen kummemmin halua...ne on muut...
Ymmärrän kyllä, että olet rasitettu sinäkin kaikilta puolin.
Jääkäämme nyt Herran Rauhaan...
Eikähän mitään salattavaa ole Jumala näkee kaiken.
Tällä on suuri tarkoitus tälläkin meidänkin välisellä keskustelulla täällä.
Sovittu on kaikki minun puoleltani Jeesuksen nimessä ja kalliissa sovintoveressä!
Runsain siunauksin...soittelen kun Herra hyväksi näkee...jos jaksat vastata sitten...
Voi kun sinä itse juuri tarvitsisit sitä hengen erottamisen lahjaa: Silloin erottaisit milloin Pyhä Henki puhuu sinulle ja milloin taas kyseessä on paha henki!!!
Olet jatkuvasti vuosien ja vuosikymmenten varrella kompastunut samaan ansaan. Kun et ole uskollinen Jumalalle, saat kärsiä seurauksista, sitten kun olet viikon alan kulkenut oikeaa tietä, tuleekin sinusta jo kaikkien ylituomari!
Nöyrtyä sinun pitää! Kun olet itse hyökkäilemättä niin ne "joka puolelta" tulevat hyökkäykset ihmeellisesti loppuu! Joka lihaan kylvää, se lihastaan turmeluksen niittää!
Minä en iloitse ollenkaan siitä, että kuittailet tekopyhänä täällä palstalla, kun tiedän elämäsi tilanteen. Antaisit minun edes täällä olla rauhassa! Viimeksi kun kirjoittelit psykoosissa "Jumala ompi linnamme" nimimerkillä, lähdin täältä pois! -Taasko niin pitää tehdä???
En nimittäin kokemuksesta luota ollenkaan sovintoihisi ja anteeksipyytelyihisi, seuraavassa hetkessä hyökkäät kuitenkin taas!
Tällaiset palstat eivät muutenkaan ole sinulle hyväksi, kun harhoissasi tulkitset ihmisten kirjoitukset sinuun kohdistuviksi ja sitten alat täällä levittelemään muka Pyhän Hengen tuomioita!
Tulkoon tämä asiain oikea laita kaikille lukijoille selväksi!
Kaikki selviää aikanaan....olen vain nuhdellut erästä, joka yrittää häätää ihmisiä palstalta pois ja haistattelee ja vähättelee lähimmäisiään...hän on se, joka täällä tuomaroi muita...
En ole tuomarina koskaan täällä ollut...kauniisti olen kaikkia kohtaan käyttäytynyt..uskon niin...
Rauhan Jumala olkoon kanssasi....
Anteeksiantamus ja armo...
Siunauksin eteenpäin veren suojassa...
"... Tulkoon tämä asiain oikea laita kaikille lukijoille selväksi!"
Melkoista tekstiä Saara lataa toisen kirjoittajan psykooseista ja harhoista tultuaan nuhdelluksi!
Vaikka pitäisi paikkansakin nuo kirjoittamasi, ovat käsittämätön lausunto.
Vaan taitaa olla niin, että aseet ovat melkoiset silloin kun tällaisen henkilön liikavarpaille astuu.
Väännetään sitten ratakiskosta: Tämä on sinun kuvailemaa Pyhän Hengen työtä kauttasi:
Johanneksen kaveri
22.2.2013 23:11
1
Sulje
Teistä (Nuin, Teuta, Muuttis, Saara ym) Jumalan poika sanoo: "he näkevät eivätkä kuitenkaan näe ja kuulevat eivätkä kuitenkaan kuule eivätkä ymmärrä."
Ja Laestadius puhuu pöllöistä, jotka lentelevät pimeässä (se on esim. nimettömänä Internetissä haukkuen uskovaisia). Hän sanoo seuraavasti ja se sopii teihin mainittuihin erinomaisesti:
Jotkut valon vihaajat ovat kuin pöllöt, jotka kääntävät kaulaansa ja kurkistelevat. Pöllöt lentelevät rakennusten ympärillä hämärän aikana. Ne syövät hiiriä ja muuta iljettävää, niin kuin profeetta Jesaja todistaa. Tällä hiiren lihalla ne luulevat elävänsä iankaikkisuudessa. Hiiren pyydystäjät ovat niitä, jotka tarkkailevat kristittyjen vikoja, niin kuin fariseukset tarkkailivat aina Kristuksen vikoja ja elättivät niillä henkeään. - - - Kristityt ovat aina pahennuksena ja heidän elämäänsä fariseukset vartioivat saadakseen jonkun hiiren. Se vasta olisi makeaa ruokaa pöllön suussa."
Sama Johannes on sanonut:
"Älkää rakastako maailmaa älkääkä sitä, mikä maailmassa on. Jos joku maailmaa rakastaa, niin Isän rakkaus ei ole hänessä. Sillä kaikki, mikä maailmassa on, lihan himo, silmäin pyyntö ja elämän korskeus, se ei ole Isästä, vaan maailmasta. Ja maailma katoaa ja sen himo; mutta joka tekee Jumalan tahdon, se pysyy iankaikkisesti."
Eikä hän myöskään ole suotta sanonut - varmaan omasta mielestään kovinkin surullisen toteamuksen -, että "Meistä he ovat lähteneet, mutta he eivät olleet yhtä meidän kanssamme; sillä jos he olisivat olleet yhtä meidän kanssamme, niin he olisivat meidän kanssamme pysyneet; mutta heissä oli tuleva ilmi, että kaikki eivät ole yhtä meidän kanssamme."
Elättäkää vain itseänni hiirillä, mutta muistakaa, että kerran vastaatte kirjoituksistanne, epätotuuksistanne Kaikkivaltiaan edessä.
Yllä pätkiä haukuista meille, johon sinä vastasit:
Jeesuksen ystävä
23.2.2013 00:05
0
Sulje
Hyvin puhuu Johanneksen kaveri...on aivan oikeassa!
Sitten kirjoitit minulle:
Jeesuksen ystävä
23.2.2013 00:42
0
Sulje
Sinä olet itse kovasti kiitoksenkipeä ja korvasyyhyyn saarnaatte toisillenne...
Jumala näkee kyllä sen....
Seuraavaksi veli sai sinulta "Pyhän Hengen" kehoittamia nuhteita:
Jeesuksen ystävä
23.2.2013 00:08
0
Sulje
Niinpä...
Sinut tiedetään....
Jälleen veli sai samaa:
Jeesuksen ystävä
23.2.2013 00:10
0
Sulje
Kaikkivaltias kyllä näkee....
Kun sanoin ettei nuhtelusi tule Pyhältä Hengeltä, vastasit:
En syytä ketään, jollet sinä sitten minua, nuhtelen vain Jeesuksen nimessä..se on sallittua, mutta, kun ihmiset luulevat olevansa niin hyviä, etteivät kärsi pientä nuhteen sanaa.
Yksi veto taas minulle:
..olen vaan niin väsynyt, kun hyökkäyksiä tulee joka ilmansuunnalta...kyllä tiedän, että Herra on minunkin synnit Golgatalla maksanut...
Rukoilen kyllä puolestasi ja hengen erottamisen lahjaa....kun on niin paljon valhetta keskuudessamme...no Herra kyllä johtaa....en sinua nuhdella sen kummemmin halua...ne on muut...
-ai? nyt ne on muut? Ja minä en erota täällä veljistä ja sisarista samaa valheellisuutta kuin sinä, -en niin, kun sitä ei ole.
Sitten oma näkemyksesi tästä kaikesta:
En ole tuomarina koskaan täällä ollut...kauniisti olen kaikkia kohtaan käyttäytynyt..uskon niin...
tesalle kirjoitat meistä:
Rukoillaan palstalaisten puolesta...
Että peite otettaisiin pois...
Täällä on melkein kaikki pelkkää sanahelinää...aito rakkaus puuttuu...valitettavasti..
Kertooko tämä kaikki mitään sinulle itsestäsi?
Et tunne tilannetta ollenkaan, joten turha puuttua!
Saara, sinä taidat pitää tämän palstan lukijoita peräti tyhminä.
Sanot olevasi hoitoalalla, joten tuntuu kummalliselta tosiaan viestittelysi.
Ei meidän tarvitse kaikkia tilanteita tunteakaan - eikä ihmisiä - saamme pysyä nimimerkkien takana tuntematta toisiamme!
Toinen toisenne kunnioittamisessa kilpailkaa keskenänne - olisiko se jotain? Tämä ei ole mikään paljastuspalsta (toivottavasti).
Kiitos Saara hienosta yhteenvedosta..
Pysyn vahvasti kaikkien sanojeni takana....
Yhteenveto kertoo todellakin siitä, mitä omavanhurskaus ja pöyhkeys saa aikaan ihmisessä ja kuinka ovela sielunvihollinen on, kun se kääntää valkoisen mustaksi ja päinvastoin....
Voisitko ajatella, jos se kertookin joistain muista henkilöistä...
Jumalahan tuntee sydämet salaisimpaan saakka.
Runsasta siunausta sinulle...ja Pyhän Hengen täyteyttä rukoillen itsekullekin...
Jumala tuntee ja tietää tilanteen, eikä minulla ole mitään salattavaa.
Tämä kaikki on Herran johdatuksessa tapahtuvaa, että evankeliumi menee eteenpäin, eikä jää paikalleen.
Rukoillaan...hienotunteisuutta...
Siunauksin...
Joo, nämä ovat vaikeita tilanteita, kun saman kohtaa vuosista toisiin. En ole niin hyvä, että jatkuvaa räkimistä päälleni jaksaisin sietää. Ei aina voi paeta sairaudenkaan taakse, kun voimia toisen vahingoittamiseen löytyy loputtomasti. Helppo sen sijaan on arvostella jos ei tunne asioiden historiaa!
Olkoon tämä tässä. Herra meitä auttakoon, oma kärsivällisyys ei riitä, sen tunnustan.
Kiitos vaan Saara...
Herää kysymys, kuka tässä psykoosissa on ja kuka on räkinyt minnekin...
Sanon tämän kaikella rakkaudella...Jumala olkoon todistajani..jätetään nyt tämä asia Herran hoidettavaksi ja katsotaan niin Herra hoitaa kaiken oikeudenmukaisesti ja oikeasti.
Rakkaus aina rakentaa ei riko!
Totuudet täytyy kestää...vaikka lihaan sattuukin...minä osaan pyytää ja antaa anteeksi, jopa vaikken ole viassa...osaatko sinä?
Herra on vanhurskas tuomari.
Siunauksin
Herää kysymys kuka on psykoosissa ja harhassa....
Minua on yritetty palstalla ja muutoinkin tehdä sairaaksi...yksi diagnoosi on annettu syvä masennus, josta nyt toivun. En ole räkinyt kenenkään päälle...ja toivon, ettei minunkaan päälle enää räittäisi...uskonnollisuus on kahle...
Elävä hengellisyys vapaus Herrassa...
Älä lyö enää minua...
Herra on ainoa tuomari...vanhurskas ja oikeudenmukainen.
Jää Herran haltuun.
Siunauksin...
Minä haluaisin tietää missä kohti koit että olin sinua loukannut, kun viime yönä alkoi tulla ilkeitä viestejä? Tuliko jokin väärinkäsitys, sillä tiedän etten ollut sitä ennen sinulle millään tavalla pahasti sanonut.
Ei tämä minustakaan kivalta tunnu, koko päivän on ollut paha mieli. Pyydän anteeksi omaa kärsimättömyyttäni ja annan myös kaiken anteeksi. Minun on aina ollut loppupelissä helppo pyytää anteeksi ja myöntää omat virheeni.
Kärsivällisyyttä tarvitsisin lisää silloin kun minua loukataan, loukkaantuminen tapahtuu aina lihassa. Mutta niin kauan loukkauksia tarvitaan, ettei enää reagoi niihin. En muiden haukuista välitä ollenkaan, mutta meillä on kipeä historia takanamme ja sinun loukkaukset sattuvat erityisen paljon.
Rukoillaan edelleen voimia, pahan en kuitenkaan halua voittavan. Kun jaksaisi loukattuna aina muistaa mitä on itse saanut anteeksi Jumalalta niin olisi armollisempi toisillekin.
Rakas sinä minulle edelleen olet ja itkien tätä kirjoitan!
Saara, sisareni Herrassa!
Rukoilen Suurivaralliselta sinulle runsasta siunausta ja voimia elämän koettelemuksissa.
Älä jätä tänne kirjoittamista missään tapauksessa, vaan jaa jatkossakin sitä, mitä Herralta olet saanut.
Olen iloinnut monista kirjoituksistasi. Ja varmasti monet lukijat ja palstaystävät myös.
"Kultaomenia hopeamaljoissa ovat sanat, sanotut aikanansa."
Kiitos rakas muuttis kultaomenoista hopeamaljassa! Rakkautesi tekee juuri nyt todella hyvää!
Palatkoon hyvä tekosi sinulle moninkertaisena takaisin Herralta!
Shalom Dear Saara...
Kirjoitinkin jo pitkän viestin....kun olin lähettämässä sitä se hävisi...kun kirjoitan nettikännykällä...tää on hitaampaa.
Kiitos Herralle tietää kaiken...näkee kaiken...tuntee kaiken...
Syvä uupumus...täällä...itkenyt olen minäkin...
Vihollinen yrittää rikkoa taas kerran meidänkin välimme...asiat tappelevat...
Täällä ollaan tulilinjalla fyysisestikin reaalimaailmassa....täytyis osata pitää rajat ihmisten suhteen...etteivät syö elävältä...ei saa olla liian kiltti kaikille...
Lisäksi ankaruus itseä kohtaan...olet oikeassa...täytyisi olla armollisempi...sitä kautta myös muita kohtaan...
Onneksi pääsen lepäämään pian muualle, ei tarvitse miettiä soiko ovikellot ja kuka mitäkin pyytää haluaa...tiedät M, joka vainoaa...eikä meinaa päästää irti...vetoaa aina tunteisiin...
Herra on luvannut pian ratkaista tilanteen mun voitoksi.
En jaksaisi millään häätämisiä enkä hylkäämisiä mistään taholta...yritin puolustaa palstalaisia yhden veljen häätämisiltä...siitä hässäkkä alunperin on alkanut.
Jumala ei hylkää koskaan eikä häädä pois...eikä vähättele...
Onneksi on muutama luottoystävä täällä päässä, jotka auttavat kaikessa myös taloudellisesti...
Mitään ei ole sillä saralla puuttunut...eikä hengellisestikään, Herra on vahvasti ihan koko ajan läsnä ihanan Henkensä kautta...muuten en jaksaisikaan yhtään.
Tutkistellaan sydämiämme ja katsotaan vain JEESUKSEEN....
Kaikki anteeksiannettu mun puolelta....
Jäädään Jumalan Rauhaan ja Armohelmaan...
Herrassa ollaan väkeviä...
Siunauksin
Hei siskosein, aloitetaas taas.... :)))) -siis puhtaalta pöydältä!
Kuuntelin tänään kaksi ihanaa saarnaa: löydä asemasi kristuksessa. Noissa saarnoissa opetetaan paikkakuntakohtaista seurakuntaoppia niin, että kaikkien samalla paikkakunnalla olevien kristittyjen tulisi pitää myös yhteisiä kokoontumisia toistensa kanssa.
Pyhässä Hengessä puhuu ja aina ne myöskin puhuttelevat, ainakin minua. Laitan linkin jos haluat kuunnella:
http://www.gospeloffaith.com/index.php?option=com_content&view=article&id=325:loeydae-asemasi-kristuksessa&catid=26:saarnat-juha-norolampi&Itemid=47&lang=fi
Siunausta sinnekin!
Vaatii vahvan henkisen puolen, kun netissä kirjoitellaan. Jos on herkästi haavoittuva (antennit koholla), niin kannattaa valita jokin muu harrastus. Täällä on niin paljon kirjoituksia jotka eivät kuulu tämän palstan aihepiiriin, siksi sellaisia pitää hätistellä pois.
Hätistely vain kiihottaa jatkamaan. Koeta uskoa se ja hillitä viettejäsi.
Päinvastoin, tällä palstalla keskustellaan lestadiolaisuudesta, pidät huolta omista kirjoituksistasi.
Minä huolehdin hätistelystä ja toivon siihen huomattavasti enemmän kristittyjä toimintaan mukaan. Ei ole oikein hyväksyä jumalattomuuden ja okkultismin levittämistä kristittyjen palstoilla.
Lappihenki pitää pintansa, se on helppo havaita: Kristityn vapaus ei tule sen kautta, että saa uskoa Vapahtajaan, vaan sen kautta, että uskoo olevansa kurja lapinmaan kaksinaismoralististen oppien mukaisesti. Sen myötä pääsee tuntemaan hyväksyntää seurakunnan silmäätekevien edessä ja avoimesti halveksia heidän kanssaan kaikkea muuta kristikuntaa.
Lappihengen pysäyttäjäksi ei ihmisestä ole, koska sen hengen seurakuntaoppi on niin voimakkaasti valkeuden enkelin hahmossa olevan sielunvihollisen sorkissa kiinni. Sen suurimpana tuntomerkkinä on ylpeys olla ottamatta minkäänlaista arvostelua vastaan. Kymmenet, ehkä sadat ovat laittaneet itsensä alttiiksi, ja yrittäneet saada aikaan keskustelua. Lopputuloksena ihminen vaietaan kuoliaaksi, työnnetään sivuun, käännetään selkä tai nuhdellaan vihassa.
Rakkauden kyllä tunnistaa, kun sen kohtaa. Enkä tarkoita ihmisen rajallista, lipevää ja asenteellista rakkautta, vaan Jumalan kaikkivoipaa, kaiken anteeksiantavaa, hyväksyvää ja lohduttavaa rakkautta.
Jumala yksin tietää ajat ja hetket, mihin asti tämä kestää. Joitakin merkkejä on havaittavissa. Yksi vahvimmista merkeistä on ihmisten tarve kysellä. Miksi ihmeessä vakaat kristityt kyselisivät opin perusteita, jos oppi olisi kirkas ja selvä?
Toisinaan mieleni vapisee ajatellessani vallanhaluisia, nurkissaan ja omissa porukoissaan supattelevia seurakunnan päättäjiä ja heidän apureitaan, jotka lapsellisesti yrittävät maallisin, poliittisilta vaikuttavin keinoin pitää erehtymättömyyden illuusiota kasassa. Politiikassa sen vielä jotenkin ymmärtää, mutta Jumalaa ei valita uudelleen neljän eikä kuuden vuoden välein. Sukupolvet tulevat ja menevät, mutta Jumalan Sana pysyy iankaikkisesti.
Niin Sue K Ikävä kyllä muissakin kuin lestadiolaisten parissa on tällaisia ihmisiä mukana, jotka takertuvat Jumalan sanan selkeiden ja väärentämättömien lupausten sijasta näkyviin jumaliin.
Kun olen riittävän yksinkertainen asusteiltani.
Kun kotini on riittävän yksinkertainen.
Kun vältyn medialta (tv ja internet) riittävästi.
Kun luotan seurakuntaa johtaviin saarnaajiin.
Kun kadun riittävästi syntejäni.
Kun teen parannusta seurakunnan edessä saarnaajien kaulalla riittävän usein.
Tällaiset opitut tavat ovat näkyviä jumalaia, joihin on helpompi takerttua. MItä enemmän tekee autuaaksi tullaksensa, se on mukamas parempi vanhurskaus, kun Kristukselta lahjaksi saatava vanhurskaus.Kun itse ollaan tällaisissa vahvasti kiinni, niin silloin katse kääntyy toisiin kristittyihin.
Kun sitten havaitaan, että toiset kristityt eivät poraa, itke ja vaikeroi saasrnamiesten kaulalla, vaan uskovat KUULEMANSA Kristuksen evankeliumin sydämissään todeksi ja ovat synneisrtään Jeesuksen verellä uskon kautta puhtaaksi pestyjä, iloisia Jumalaa ylistäviä ihmisiä, silloin kuuluu omassa vanhurskaudessaan rypepevien tuomion sanat: "Kuollutuskoinen kun ei poraa ja valita."
He eivät tunnista omaa tilaansa, he eivät ymmärrä, että ihminen tulee vanhurskaaksi USKOSTA KRISTUKSEEN, eli Kristuksen teon perusteella, lahjaksi Jumalan rakkauden ja Kristuksen teon tähden.
Shalom...
Olen samaa mieltä kanssasi lappihengestä ja niistä kristityistä, jotka haluavat väärällä tavalla opettaa ja neuvoa orjuuttamalla lähimmäisiään oman vallanhimonsa jälkeen.
Yksi uudestisyntyneen kristityn merkki on nöyryys Jumalan edessä ja oikeanlainen rakkaudellinen asenne lähimmäisiä kohtaan.
Sekin on uudestisyntyneen kristityn merkki, että osaa ottaa vastaan ojennusta ja nuhdetta lähimmäiseltään.
Jumala ei koskaan hätistele pois tai aja nurkkaan sairasta ja heikkoa ihmistä, vaan tukee ja lohduttaa., auttaa ja armahtaa.
Miten on mahdollista, että kristityksi tunnustautuva ihminen haukkuu ja leimaa lähimmäistään, jos häntä vaikka nuhtelee rumasta kielenkäytöstä ja ajaa pois jatkuvasti, täytyy nousta tuollaisia vastaan oikeat hengen sota-aseet tanassa koko ajan hengessä ja totuudessa rukoillen.
Jumalan Sana pysyy iankaikkisesti.
Siunausta päivääsi....
Viestini oli tarkoitettu Sue K:lle ei tekovanhurskaudelle....
Jumalan sunausta päiväänne....
Sue K. Kirjoitit totuuden sanaa. Jumalan sana pysyy iankaikkisesti! Aamen!
Se onkin ainoa, mihin kristityn tulee luottaa.
Ei ole luottamista mihinkään, mikä on ihmisestä lähtöisin, se on hiekalle rakentamista. Ei omaan hengellisyyteensä, ei hyviin töihinsä, ei parannuksen tekoihinsa eikä tunteisiinsa. Ei ihmiskäskyihin, eikä siis varsinkaan kiinnittää luottamustaan jalustalle nostettuihin ihmisiin. Se on räikeää epäjumalan palvomista ja, ah niin mieluista - lihalle.
Shalom...
Pyydän anteeksi muuttikselta, kun olen vetänyt väärän johtopäätöksen aikaisemmassa viestissäni...
Nurkkaan ajettuna ja häädettynä ja väsyneenä tekee joskus liian hätäisiä johtopäätöksiä lähimmäisistään.
Siunausta päivääsi Pyhän Hengen johdatusta meille itsekullekin..
Shalom! Usko aivan vapauteen asti anteeksi ja ole turvattuna Jeesuksessa Herrassamme. Siunausta sinulle myös elämääsi!
Purtsi on kuollut, hän oli hyvä nyrkkeilijä ja liukas puhumaan..
Vai niin . Hän oli kasarmillamme alik, kun menen armeijaan , ei kyllä monta päivää
jääkärinä , piti n.180 vrk harjoitus lomia jotka oli isolta osin Ruotsissa ..
Olimme samassa kasarmissa Uud.JP 2. ,,1 komppania . Vaikka eri päässä .
Rauha hänen sielulleen , Jeesus on sinut viimeisenä päivänä herättavä.
Ja Jeesus on oikeamiekea mielinen , ja tasapuolinen Tuomasri .