Kukat samaan ruukkuun?

ryhmittäjä

Noita kasveja on kertynyt aika paljon ja vievät tilaa. Osan olen kasvattanut pistokkaasta ja osan saanut lahjaksi, joten hassua tunnearvoa joten en osaa poiskaan laittaa. Pari juorua olen laittanut jo aikaisemmin samaan ruukkuun, mutta toinen laji oli dominoivampi ja syrjäytti toisen täysin. Nyt haluaisin ottaa käyttöön ison lattialla olevan ruukkuni ja laittaa siihen jukkapalmuni ja joitain köynnöstäviä tai matalia kasveja. Tai sitten yhteen suunnin piirtein samaa kastelurytmiä vaativat. Mutta mitenhän tuossa käy. Onko jotkut kasvit myrkyllisiä että voisivat tappaa muut samassa mullassa olevat? Onko joillain jotain kokemusta näistä?

3

1866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuta heinää

      Ainoa ongelma on yleensä tuo kastelu. Pienet vaatii yleensä enemmän kosteutta kuin isot, ja kun pienen juurelle sitä vettä lorottaa, niin isokin saa osansa, eikä pitemmän päälle tykkää yhtään. Myös valon puute on toisinaan ongelma, iso kasvi varjostaa tai ruukun pinnassa kasvavat jäävät liian alas ja kauas valoisasta ikkunasta. Yksi vaihtoehto on upottaa pienet kasvit omissa ruukuissa isomman kasvin multatilaan, jolloin kasvikohtainen kastelu on helpompaa.

    • marha1

      Istutin toissapäivänä kliivian viereen samaan ruukkuun kaksi rönsyliljan tainta. Sopivat tosi kauniisti yhteen, mutta nyt alkoi huolestuttamaan tuo kastelu. Eli tarvitsevatko samassa suhteessa vettä? Tosin ne ovat kyllä altakasteluruukussa.

      • Saapas näkee

        Kastelu varmaan toimii, mutta molemmilla on muheva juuristo. Multatila saattaa tulla hetkessä täyteen ja huonolla tuurilla toinen syö toista. Lannoita kasteluvettä, niin ehkä pysyy juurten kasvu aisoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      109
      2740
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1331
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1182
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      958
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      55
      845
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      683
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      678
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe