Olipa mielenkiintoinen artikkeli vanhoillislestadiolaisesta runoilijasta, Pentti Harjumaasta
http://freepathways.wordpress.com/2013/02/17/siita-voi-puhua/#comments
http://freepathways.wordpress.com/2013/02/17/siita-voi-puhua/#comments
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Linkki meni väärään kohtaan, tässä oikea linkki:
http://freepathways.wordpress.com/2013/02/17/siita-voi-puhua/
Lapin karussa luonnossa Jumala puhuu ihmiselle.
.
Jos tätä menoa jatkuu, pian pieraisukin on syntiä.
.
Olen viivähtänyt tänä iltana Pentti Harjumaan runojen parissa,
USKON KUVIA LUMESSA
http://personal.inet.fi/koti/pentti.harjumaa/Sinisen.htm
Aivan uskomattoman hienoja runoja vanhoillislestadiolaisesta uskosta.
Runot uskosta löytyy linkin loppuosasta.
.
Ilman Sinua en näitä uskonveljiäni ja –sisariani
sietäisi hetkeäkään, mokomaakin pikkusieluista
juorusakkia.
.
.
Kauhistun, näinkö tässä on käynyt, maailmaa
paenneet sielut juuttuneina näkymättömiin
uskonghettoihin veisaamaan virsiä.
.
Minua puhuttelee nämä runot, koska ne kertovat 70 -luvun hoitokokouksista ja siitä, mihin vl-liike ajautui sen jälkeen.
Ihana kun on ollut uskovainen runoilija, joka on pystynyt tulkitsemaan niitä asioita, mitä silloin vl-liikkeelle tapahtui.
Runoista välittyy rakkaus-viha -suhde vanhoillislestaadiolaisuuteen, ja syvä rakkaus ja luottamus Jumalaan ja uskoon, aitoon henkilökohtaiseen uskoon, ja evankeliumin voimaan. Kiitos runoilijalle Pentti Harjumaalle
.
Tässä uskossa vain muutama askel sinne tai tänne,
reuna vastassa – putoaminen ulkopuolelle.
.
.
Tässä uskossa on etupuoli ja takapuoli, valoisa
puoli ja pimeä puoli. Se on kuin pohjoinen luonto.
Silloin kun on valoa sitä on mielettömästi. Silloin
kun on pimeää sitä on mielettömästi.
.
Mustavalkoista, joko - tai.
"Yhä uudelleen ihmettelen, mihin kaikkeen sydämeni
alistuukaan elämänpelon edessä."
Tähän kiteytyy koko vl-usko.
Upeita runoja.
Oma kokemukseni on, että hoitokokousten jälkeen vl-usko muuttui elämän peloksi.
Nämä Pentti Harjumaan runot kuvaavat sitä, mitä vl-uskolle tapahtui hoitokokouksissa, se muuttui uskosta, peloksi.
Jos ei jollakin syntejä ole, tällä uskolla on keinot
saada uhri tunnustamaan olemattomia. Se on
tunturien Gestapo.
.
.
Heikkohermoiset älköön tavoitelko tätä uskoa.
.
.
Jos et itse nouse kapinaan ahdasta uskoasi vastaan,
eivät sitä muutkaan tee. Tällä menolla löydät itsesi
mielisairaalasta.
.
Näistä runoista näkee, että runoilija itse on noussut hoitokokouksia vastaan ja on sen seurauksena hoidettu ulos vl-liikkeestä.
Mielestäni kylläkin harjumaan runot eivät ole mitään yhden asian puolesta kirjoitettua. kyllä hän peilaa laajalti uskomisen asioita ja ymmärtää myös uskon mystisen, selittämättömän puolen...
.
Kenen asialla nämä sielujen teurastajat ovat, sitä
ei tiedä itse Jumalakaan.
.
.
Olen väsynyt tässä uskossa alituiseen oikeassa
olemiseen.
.
Nämä runot puhuvat ja puhuttelevat meitä, jotka itsekin olemme tässä uskossa.
En lakkaa ihmettelemästä, miten syvästi ne koskettavat, miten keskeltä ne avaavat sitä kipua ja niitä haavoja, jotka meihin jäi, kun meidät hoidettiin kososlaisesta hengestä pois, tässä rakkaassa uskossa.
Minua puhuttelevat nämä enemmän kuin saarnat, nämä koskettavat minua syvältä, menevät ihon alle.
Aivan samaa koen lukiessani näitä runoja. Sattuvia ajatuksia jotka ymmärtävät läheltä mitä tässä liikkeessä elävä tuntee!
.
Ihmisten välinpitämättömyys on johtanut uskon
terroriin täällä. Uskon mielivallalle ei ole asetettu
sulkua, vaikka on nähty miten raa´asti ja
häikäilemättömästi se on käyttänyt henkistä ja
hengellistä väkivaltaa avuttomia suojattomia
sieluja kohtaan.
.
Tämä usko on tehnyt minut maailman tirkistelijäksi, ihmisten tuomitsijaksi, jotka uskaltavat elää.
Ei voi paremmin sanoa.
.
Roikun lauman mukana kuin mikäkin mustalammas.
.
Henkinen yksinäisyys uskovaisilla on kyllä paljon lisääntynyt. Asioista ei uskalleta puhua kanssaihmisillekään, kun valvonta koetaan niin kovaksi. Sisäinen keskustelu on olematonta. Keskustelupalstoillakaan ei saisi roikkua eikä sinne vilkuilla. Siis kaikkea sellaista kehoitetaan välttämään, joka toisi jonkinlaistakaan selvyyttä tähän liikkeen nykytilaan ja siihen, mitä vanhoillislestadiolaisuudessa kuitenkin on tapahtunut ja tapahtuu koko ajan.
Mitä näiden ihmisten pitäisi tehdä? Onko niin, että tässä laumassa hyväksytään vain lähimmäisten nöyryyttäminen? Silläkö uskotaan saatavan riittävän pelokkaita ja alistettuja taivaan tien kulkijoita, jotta heille voidaan syöttää minkälaista totuutta tahansa?
.
Vapisen pelosta, tänne on levinnyt huhu että oikea
usko on joutunut vääräuskoisten haltuun.
.
Minulla on sellainen tunne, että nyt tarvitaan näitä runoja.
Ne puhuttelevat enemmän kuin kuivuneet saarnat.
Käykö niin, että vl-ihmiset ottavat Pentti Harjumaan runot omikseen, lukevat ja käyvät läpi omaa menneisyyttään niiden kautta.
Niinhän kävi Anna-Maija Raittilan virsille, vl-kansa otti ne omikseen, tunsivat sen rakkauden, joka niistä kumpusi, vaikka A-M, Raittila on erotettu vl-liikkeestä juuri runojensa takia.
Koen jopa niin, että A-M Raittilan virret olivat se ensimmäinen askel, joka alkoi murtamaan hoitokokousten aiheuttamaa jäätä vl-ihmisten sydämistä.
Me lauloimme täydestä sydämestä vl-liikkeestä erotetun ihmisen virsiä ja tunsimme sen rakkauden, joka niistä kumpusi meillekin, meidän jäätyneisiin sydämiin.
Yksi rakkaudella kirjoitettu runo, puhuu enemmän kuin tuhat turhaa sanaa.
Harjumaa on meidän monien sieluntuntojemme tulkki. Ei kenenkään tekstit ole puhutelleet ainakaan minua pitkään aikaan samalla tavoin kuin nämä hänen runonsa. Lämpimät kiitokset runoilijalle.
Hienoa, että runot puhuttelevat sinuakin, vaikka olet noin nuori, 35 vuotias.
Et ole kokenut 70 -luvun hoitokokouksia, kuten me 50 vuotiaat ja siitä ylöspäin olemme joutuneet kokemaan.
Mutta varmasti tunnet sen ahdistavat ilmapiirin, joka hoitokokousten takia jäi vl-liikkeeseen.
Ei sitä voi olla tuntematta. Juuri siihen harjumaan rivit mielestäni onnistuvat pureutumaan häkellyttävällä selvänäköisyydellä ja rohkeudella. Ja tuo kieli, sehän on tätä meidän "meikäläistä" puhetapaa. - Terveiset hiihtoladulta!
.
Kiivetään yhdessä tunturille, siellä olemme
lähempänä taivasta.
.
Harjumaan runot ovat semmosta oikeaa rehellistä saarnaa, ei hymistelyä eikä fraseologiaa.
Ennemmin poro menee neulansilmän läpi kuin
omat erehdykset tunnustetaan tässä uskossa.
Taidatkos sen paremmin sanoa.
Luin Nätti Jussin tarinoita
http://maalainen.blogspot.fi/2010/12/natti-jussi-juttuja.html
Mitä ilmeisimmin Pentti Harjumaa on joutunut hoidettavaksi sen takia, kun oli kirjoittanut ylös kirjaksi näitä Nätti Jussin tarinoita, eivät oikein sovi hurskaiden luettavaksi.
Olen satavarma, että Harjumaa on joutunut vl-liikkeen taholta ajojahtii, tämän kirjan takia.
http://www.kirjasampo.fi/fi/kulsa/kauno:Instance_ID123176054610511
Uskon jahtimiehet ajavat sieluani takaa kuin jänistä
tuntureilla. Hyvä Jumala on onneksi tehnyt jos
minkinlaista kivenkoloa ja piilopaikkaa, jonne
kätkeydyn turvaan.
.
Minä hoipertelen uskon varassa eteenpäin päivän
kerrallaan.
.
Ja kuka ja mikä oli se taho joka sai tuon kaiken aikaan !?
onko siitä olemassa mitään käsitystä joka olisi jopa oikeaksi jäljitettävissä !
ja taas kunhan kesä ehtii on pikitie täynnä karavaanareita joka ikkunasta kurkkivine lapsineen ja mahdottomine vaunuineen !
eikö mikään saa tätä laumaa järkjiinsä ja todellsieen uudenliiton uskoon sisälle.
.
En totisesti ymmärrä, miksi ihmisille ei näin valtavan
ihana usko ja autuus kelpaa? Ilmaiseksi.
.
Hyvä puhe