Koska täällä jotkut ovat kovasti tietävinään, ettei Suomessa käy susi ihmisen kimppuun ja että lapset voivat kaikessa rauhassa ulkoilla vaikka sudet pyörisivät pihapiirissä niin heille tiedoksi alla oleva Ilta-Sanomien uutinen. Vaikka uutisointi on tammikuulta 2009 niin ei se sentään ole niin vanha uutisointi, etteikö suden vaarallisuutta ihmisille, varsinkin lapsille tulisi ottaa tosissaan. Kukaan ei kaiketi ajattele että kyse olisi vallan jostakin erilaisesta susilajikkeesta mitä on Suomessa ja mitä Venäjällä. Kuten olen sanonut jo useamman kerran, ei mene enää kauan kun susi käy ihmisen kimppuun Suomessa. Koko ajan ne tulevat rohkeammiksi kun saavat vapaasti pihapiirissä kuljeskella ja siitä ei ole enää pitkä matka ihmisen raateluun.
Mäkeä laskemassa ollut 10-vuotias Kolja Netshajev kuoli suden kynsissä Permin alueella Venäjällä.
Susi syöksyi kelkkamäessä olleiden pikkupoikien kimppuun ja otti uhrikseen Koljan, joka oli lähimpänä metsän reunaa, kertoi uutispalvelu Newsru.com.
Koljan kaksi kaveria lähtivät heti hakemaan apua läheisestä kotikylästään Zazov-Kynistä. Kylän miehet ottivat mukaan aseet ja syöksyivät suden perään, mutta he pääsivät paikalle liian myöhään.
Susi oli ehtinyt raahata pikkupojan läheisen joen rantaan. Peto oli purrut poikaa pahasti kasvoihin ja tämä oli jo tukehtunut ennen kuin apu ehti paikalle.
Turma tapahtui reilu viikko sitten, mutta sutta ei ole vieläkään saatu kiinni. Paikalliset ihmiset pelkäävät, että eläin saattaa käydä myöhemmin uudelleen ihmisten kimppuun.
Keskiviikkona suden perään lähti erityinen metsästäjien ryhmä. Asiantuntijat epäilevät, että pojan kimppuun käynyt susi on lauman vanha uros, jonka nuori johtajauros on karkottanut pois.
Permin lähistöllä Keski-Uralilla olevat sudet ovat erityisen aggressiivisia juuri tammi-helmikuussa.
Susi tappoi pikkupojan
8
655
Vastaukset
- Hyöty hukka
Eihän tuo ole satakunnasta päinkään. Jostain Venäjältä. Ja neljä vuotta sitten.
Lapsia hukkuu kotirantaankin paljon useammin ja joka maassa. Kyllä susi on niiiin huonoa säkää, etten osaa pelätä. Putoo ennen lunta räystäästä tai jäätä, ku että susi tulis vastaan ja söis.
Saattaahan susi syödä jokun lintuflunssaisen yksilön, ja näin pelastaa ihmishenkiä. Samoin harventavat hirvikantaamme, ettei tarvitse niihin autoilla törmäillä. Susi pitää ajatella hyötyeläimenä. Ja hyvä että luontaisesti harventavat, kun metsästäjät aika kaudessa ampuvat toisiaan kuitenkin. Siinäkin säästyy ihmishenkiä.
Kyllä pullaankin tukehtuu useammin.
Kyllä tuo taas oli ihan hukkavihanlietsontaa. - infruset
No entäs ampiaiset, jotka tappaa huomattavasti enemmän ihmisiä maailmassa, punkeista puhumattakaan.Mutta pahin peto kaikista, joka tappaa niin pieniä poikia kuin tyttöjä, aikuisista puhumattakaan ympäri maailmaa, koko ajan. Saastuttaa ja tuhoaa elin ympäristönsä. Siinä sulle uusi vihan kohde!
- von Lagerbom
En minä mitään susia vihaa, miten niin. Minun mielestäni ne eivät kuulu pihapiiriin. Ja tuskin sinäkään haluaisit susin kuljeskelevan pihamaallasi. Et ainakaan jos sinulla olisi pieniä lapsia.
- infruset
von Lagerbom kirjoitti:
En minä mitään susia vihaa, miten niin. Minun mielestäni ne eivät kuulu pihapiiriin. Ja tuskin sinäkään haluaisit susin kuljeskelevan pihamaallasi. Et ainakaan jos sinulla olisi pieniä lapsia.
Pihapiirissäni on: lampaita, koiria, kissoja, lapsia ja kanoja. Kuulen usein susien ulvontaa, näen niiden jälkiä lähimetsissä. Tähän menessä olemme menettäneet yhden lampaan tapaturmaisesti, se hyppäs aidan yli, käveli kylätietä pitkin ja AUTO ajoi päälle. Vanhan koiramme kimppuun hyökkäsi naapurin staffis(taistelukoira). Kaikista eniten pelkään heikolla itsetunnolla varustettuja tyhmiä miehiä. Ne on planeettamme suurin ongelma.
- Paniikkihäiriöinen
Sanoisin että tuo sun aloitukses on täyttä peetä ja kopioitu lindin tiedoista :))
Kai tiedät että huijausta kaikki tyynni??- von Lagerbom
No en tiedä huijauksesta mutta Ilta-Sanomista sen uutisen otin ja tarkoituksena saada ihmiset ymmärtämään se, että susi on villieläin, ei seurakoira joka voi ja saa liikuskella pihamaalla. Kun koiratkin raatelevat ihmisiä niin miksi eivät sitten sudet? Susilla saattaa olla geeniperimässään vielä lajimuistina jonkinlainen pelko ihmistä kohtaan mutta kun ne nyt tottuvat ihmiseen niin loppukin pelko häviää ja sitten ihmisestä tuleekin helppo saalis. Ja tietysti tuo saalis tulee olemaan lapsi, joka on vähemmän pelottava pienemmän kokonsa vuoksi.
- Eijeijeieih
Ei pidä paikkaansa tuo uutinen. Ei ole kelvannut Wikipediaankaan listaan susisurmista Venäjällä. Sieltähän se on helppoa tarkistaa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Wolf_attacks_on_humans - huvittunutwof
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/2012050206225916_v0.shtml koiratkin tappavat ja naapurin koira juoksee välillä vapaana minunkin pihalla, pitäiskö vaatia tappotuomiota?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1624143Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä372463- 1552141
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161699- 801292
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241250Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https311139Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1441102Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.100918Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.115840