Alipainoinen fretti

hjälp

Viime syksyn jälkeen vanhempi (2,5v) frettini on alkanut laihtua entistä enemmän. Tyttö on aina ollut pienikokoinen, mutta nyt alan jo olla huolissani. Meiltä löytyy myös vuoden nuorempi naarasfretti, jolla ei mitään alipaino-ongelmaa ole, oikeastaan päinvastoin.

Muuten käytös on molemmilla normaalia, eli mitään muita sairauden merkkejä ei ole ilmennyt. Tämä vanhempi yksilö vain nirsoilee ruuasta. Olen miettinyt saattaisiko johtua esim. stressistä? Ja miten sitä voisi freteillä lievittää.

Ennen ruokavalio oli melko naksu-painotteista, mutta nykyään enemmän rasvaista raaka-ruokaa. Ravintoarvojen kanssa olen kyllä tarkka ja olen ottanut niistä selvää, enkä sen kummempaa ruokalistaa viitsisi alkaa tähän kirjottelemaan.

Muilla kokemuksia tämmöisestä mystisestä alipainosta ja mistä saattaisi johtua ja mitä asialle voisi tehdä?

8

194

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehdotus...

      Oletko katsonut missä kunnossa hampaat ovat? Jos on paljon hammaskiveä, se voi aiheuttaa ientulehduksen, joka on kivulias ja aiheuttaa sen että fretti ei syö kunnolla.

    • täytyypä kokeilla

      Kiitos vinkistä! Varasinkin heti ajan eläinlääkärile tarkastukseen, saadaan paremmin selville hampaiden tilanne tai selvitettyä mahdolliset muut ongelmat.

    • kerrothan sitten

      kun olette lekurissa käyneet että mikä tytölläsio oli?

    • ilder

      Onko fretti steriloitu? Onko ilmennyt karvan harvenemista?

      Monesti tietty kevättä kohti paino putoaa, mutta tietty jos oikeasti näätä menee kovin laihaan kunoon, niin pitää setviä mistä johtuu.

    • Syanidi

      Kannattaa myös tarkkailla että tytöt syövät tasapuolisesti, meillä monesti käy niin, että nuorempi saattaa vetäistä koko lautasellisen huiviinsa sillä aikaa kun vanhempi tyttö nukkuu tai nirsoilee jotain. Kuinka kauan ruokavalion vaihdoksesta on aikaa? Meillä nirsomman tytön syömiseen auttaa lihojen pilkkominen pienemmäksi, ei siis voisi kuvitellakaan koskevan paloittelemattomaan ruokaan. Lisäksi käsistä syödään aina, vaikkei lautaselta huvittaisi mitään ottaakaan. Fretit saattavat myös valvoan silmän puuttuessa syödä ruoat todella epätasamääräisesti näin laatua katsoen, jos lautasella on muutakin kuin yhtä samaa kerralla. Voi olla, että nuorempi vetäisee kaikki rasvat päältä, ja vanhemmalle ei jää sitä tarpeeksi, näin esimerkkinä siis.

      Kannattaa tosiaan myös sulkea pois kaikkien sairauksien mahdollisuudet, sekä stressitapauksessa yrittää tasapainoittaa fretin elämää mahdollisimman stressittömäksi, tarkemmin vaikea sanoa kun ei mahdollisen stressin aiheuttajaa tiedä.

      -Syanidi
      www.taskuvarkaani.blogspot.com

    • bvbvb

      Fretin hampaiden ja ikenien kunnon näkee itse tarkistamalla. Itselläni lähinnä tulee mieleen, että jos fretti on steriloitu ja sen paino on pudonnut dramaattisesti niin kyseessä ovat lisämunuaiset.

    • aloittaja tässä taas

      Käytiin lääkärissä eilen. Hammaskiveä löytyi vähän ja ne putsattiin, mutta ientulehdusta ei löytynyt. Tyttö on kyllä steriloitu ja olenkin tuota turkin kuntoa seurannut, mutta mitään ohentumista en hännässäkään ole huomannut.
      Painoa sillä oli nyt 764g, vuosi sitten samaan aikaan oli 800g. Onko tää kuinka radikaali pudotus? kun kumminkin pienestä eläimestä kyse.

      Ruokavaliota muutettiin joulukuussa raakaruokapainotteiseksi ja ihan pikkupaloja niille pilkon, sitten se syö pari palaa ja lähtee pois. Nyt pidän Totally ferretin nappularuokaa koko ajan esillä ja aamulla ja illalla annan raakaruokaa. Tuo nuorempi yksilö on kyllä vähän semmoinen, että yrittää ahmia kaikki ruuat. Pitää vielä lisätä tuota kädestä syöttämistä ja molemmille omia ruokakippoja oon huomannut, että se toimii jonkin verran.

      Aina tuo on kyllä pikkuinen ollut, enkä tiedä oonko vain alannut turhaan panikoimaan. Lisämunuaisvaivojen oireita en muutenkaan ole huomannut, mutta en kyllä uskalla sulkea sitäkään kokonaan pois, jos paino vielä putoaa.

      Kokeilen nyt mahdollisimman hyvin poistaa noita stressitekijöitä ja seurailla syömistä vielä enemmän. Yksi mahdollinen stressitekijä, joka tuli mieleen on se, että tytöillä oli ennen oma huone, jossa viettivät yöt ja ne ajat kun meillä ei ollut ketään kotona. Nyt otettiin se takaisin makuuhuoneeksi ja fretit viettävät yönsä muutaman neliön aitauksessa, voisikohan se vaikuttaa? Kumminkin aina ennen ovat tottuneet olemaan vapaana vähintäänkin isokokoisessa huoneessa.

      Kiitoksia kaikille asiallisista vastauksista! Ja Syanidi sun blogia oon jo aiemminkin seurannut :) Oon ihan koukussa kaikkiin frettiblogeihin, sen jälkeen kun vähän aikaa sitten huomasin, että sellaisiakin löytyy.

    • iller

      En vielä tuosta huolestuisi, jos on aktiivinen. Meillä kaikki fretit ovat olleet painavillimmaan ensimmäisen vuoden talvena. Nyt on kaikki vielä talvipainoissaan, mutta kyllä se paino selkeästi tulee taas laskemaan kevättä kohti. Eiköhän se ihan normaalia ole, että iän karttuessa paino ja ruokahalu vähenee. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1621
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1571
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1472
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1278
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1164
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      951
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      943
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      89
      819
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      184
      772
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      749
    Aihe