Eläksäästäminen on varainsiirtoa tulevaisuuteen. Suurimmalla osalla on 35-50v. on muita menoja kuten asuntolaina ja kulut lasten ja omiiin harrastuksiin jne. Jos sitten elää eläkeikään asti saattaa moni olla jo niin huonossa kunnossa ettei pysty nauttimaan vaurauden tuomista mahdollisuuksista. Jos vielä pääsee vanhustenkotiin tai muuhun kunnalliseen vastaavaan laitokseen siellä peritään maksut vaurauden mukaan, eli siinä saavat samat palvelut sekä ikänsä työttömänä ollut ja ikänsä veroja maksanut ja pääomia kerännyt henkilö. Ei ihme että vanhat ihmiset ovat katkeria.
Mitä niillä varoilla vanhainkodissa tekee?
6
937
Vastaukset
- apua saanut
kaikki ei ajattele niin itsekkäästi ja ei kerkeä kaikkia rahoja kuluttaa, se on hyvä keino siirtää rahoja lapsille verottomasti.tietenkään kaikilla ei ole lapsia. ei kaikilla ole tarvetta itse kuluttaa varojaan kokonaan, milloin sit on mietittävä miten omaisuus siirretään lapsille.
- osakesijoittaja
Niillä rahoilla tietysti maksat siellä vanhainkodissa olemisen, jos ei ole fyrkkaa vanhana ei saa palveluitakaan -> sama malli kuin muuallakin EU-alueella.
Eläkevakuutus vaan ei ole paras tapa säästää vanhuuden varalle. - vanhainkodin
Omat varat antavat mahdollisuuden ihmisarvoiseen vanhuuteen.
Mistä ihmeestä on peräisin käsitys, että kaikki saavat samantasoisen hyvän hoidon? Maailmahan on loppujen lopuksi aika raadollinen paikka.
Köyhää vanhusta, jolta ei ole odotettavissa perintöä tms., ei juuri kukaan käy katsomassa. Raha ratkaisee vanhana siinä missä nykyisin nuorenakin: Varakkaampi on kiinnostavampi.
Hyvä hoito vanhainkodissa ei todellakaan ole mikään itsestäänselvyys, vaan sitä pitää jaksaa vaatia. Mitä isompi porukka vuoronperään epäkohtiin puuttuu, sitä paremmin ne korjaantuvat.
Se yksinäinen köyhä, jonka asioita kukaan ei hoida, jää vähemmälle huomiolle ja palvelulle.- Joo
mitenhän tulevaisuudessa, kun jo nyt asiat on tuolla mallilla terveydenhuollossa...
- Rahalla saa
Rahalla pääsee vanhus hyvään hoitoon,
saa aitoa läsnäoloa yksityisessä hoitokodissa.- Jake
Säästetyllä rahalla saa huoran kerran viikossa vierailemaan vanhainkodissa. Kyllä siinä on muut papat kateellisia, kun meikä saa hoidon säännöllisesti. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648