Olemme suurella surulla ja murheella seuranneet, kuinka niin moni uskovainen nuori ei jaksa kilvoitella uskomassa. Meillä vanhemmat lapset ovat säilyneet uskomassa, mutta vasta näiden tän hetkisten nuorten kohdalla tilanne näyttää olevan kovin toinen. Tämän ajan nuoret elävät niin kovin erilaisessa ympäristössä, mitä vielä kymmenen vuotta sitten. Sosiaalinen media on muuttanut radikaalisti nettikäyttäytymistä. Sosiaalinen media luo myös uskovaisille nuorille sellaisia paineita, joita heillä ei ennen ole ollut. Saatetaan kokea muukalaisuutta, jos ei tykkää luokkakavereiden tavoin tämän ajan maailmallisista yhtyeistä, elokuvista ja tv-sarjoista. Tänä aikana on myös paljon viihdettä netissä. Netissä on nähtävillä tv-sarjoja ja elokuvia. Youtube ja Spotify sisältää myös paljon tämän ajan musiikkia, joita uskovaisten kotien nuoretkin kuuntelevat voimakkaiden ulkoisten paineiden vuoksi.
Me olemme kotona miettineet, miten ratkaista tämä ongelma. Tarviiko nuoret oikeasti nettiä. Eikö niitä voisi rohkaista sosiaalisen median ja nettiviihteen sijasta joihinkin liikuntaharrastuksiin tms. Edes aikuiset eivät tarvitse sosiaalista mediaa, mutta valitettavasti tänä aikana esimerkiksi facebookissa tuntuu olevan jo lähes kaikki :(.
Olisi hyvä, jos kristillisyydessämme löydettäisiin jokin yhteinen linjaus tähän ongelmaan. Joku taannoin rakkaudella halusi ehdottaa, että vaihtaisimme kaikki netit puhelinmodeemiin. Harmi vain, mutta tämä ei tänä aikana enää onnistu, koska niin hitaita nettiyhteyksiä ei ole enää saatavilla. Jopa mobiilinetit ovat hitaimmillaankin niin nopeita, että niillä voi katsoa videoita ja tv-sarjoja.
On myös hyvä miettiä sitä, tarvitseeko uskovaisessa kodissa nettiä välttämättä mihinkään. Yksi hyvä ratkaisu saattaisi olla se, että koteihin hankittaisiin vain yksi tietokone ja sitäkin käytettäisiin vain välttämättömien asioiden hoitoon, kuten laskujen maksamiseen, työasioiden tms. hoitamiseen ja yhteyden pitoon.
Tarvitseeko uskovainen facebookia tai vastaavanlaisia sosiaalisen median palveluita. Voimmeko hyvällä omalla tunnolla olla niissä mukana?
Sosiaaliseen mediaan sisältyy niin paljon vaaroja, että sen suhteen olis hyvä kans tehdä jotain yhteisiä linjauksia ja kannanottoja.
Me olemme kotona miettineet, miten ratkaista tämä ongelma. Tarviiko nuoret oikeasti nettiä. Eikö niitä voisi rohkaista sosiaalisen median ja nettiviihteen sijasta joihinkin liikuntaharrastuksiin tms. Edes aikuiset eivät tarvitse sosiaalista mediaa, mutta valitettavasti tänä aikana esimerkiksi facebookissa tuntuu olevan jo lähes kaikki :(.
Olisi hyvä, jos kristillisyydessämme löydettäisiin jokin yhteinen linjaus tähän ongelmaan. Joku taannoin rakkaudella halusi ehdottaa, että vaihtaisimme kaikki netit puhelinmodeemiin. Harmi vain, mutta tämä ei tänä aikana enää onnistu, koska niin hitaita nettiyhteyksiä ei ole enää saatavilla. Jopa mobiilinetit ovat hitaimmillaankin niin nopeita, että niillä voi katsoa videoita ja tv-sarjoja.
On myös hyvä miettiä sitä, tarvitseeko uskovaisessa kodissa nettiä välttämättä mihinkään. Yksi hyvä ratkaisu saattaisi olla se, että koteihin hankittaisiin vain yksi tietokone ja sitäkin käytettäisiin vain välttämättömien asioiden hoitoon, kuten laskujen maksamiseen, työasioiden tms. hoitamiseen ja yhteyden pitoon.
Tarvitseeko uskovainen facebookia tai vastaavanlaisia sosiaalisen median palveluita. Voimmeko hyvällä omalla tunnolla olla niissä mukana?
Sosiaaliseen mediaan sisältyy niin paljon vaaroja, että sen suhteen olis hyvä kans tehdä jotain yhteisiä linjauksia ja kannanottoja.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Se ei harmita, jos ei ole netissä joka päivä ja tekee jotain muuta. En ole koskaan kenenkään kuullut harmittelevan, ettei ehtinyt olla netissä riittävästi.
Facebookiin ei ole pakko mennä eikä siellä ole pakko olla.
Normaali ihminen osaa säädellä nettitottumuksiaan. Minä käytän nettiä lähinnä tiedon hakemiseen.
On jotain vialla perheessä, jos lapsiin ei pysty luottamaan. Tietysti jos lapsia on liikaa, heitä ei vahdi kaikkia millään.
En voi ymmärtää ihmisiä, jotka elävät kollektiivisessa uskonyhteisössä noin tiiviisti. Ettekö te ajattele itse? Täytyykö kaikkeen tulla säännöt tai luvat keskuspaikalta?
Kaikkeen tarvii nettiä! kohta jääkaappi tarvii netti liittymän..
Jos teillä usko on noin heikko ettei se kestä normaalia elämää niin se usko saa mennä. Oikea usko kestää kaiken! V.lestat on vanhaa perinne uskoa ja se hiipuu kun vanhat perinteet jää pois, luonnollista kehitystä uudet sukupolvet elää erilailla niin se vaan menee.
Kyllä pois netistä! ryhmäliikuntaa Zumbaa, tankotanssia tai salille kunnon pummpi lihaksiin.
On niitä raittiimpiakin liikuntamuotoja, kuten juokseminen, hiihtäminen, pyöräily, jalkapallo ja jääkiekko harrastusmielellä ja voimistelu ilman mussiikkia. Ei sitä heti tarvi mihinkään tansseihin yms. irstaisiin liikunnanmuotoihin lähteä!
On äiteellä likanen mielikuvitus!
kun ei tiedä niin ei tiedä... pää pensaaseen ja kaikki hyvin niin se vl.logiikka menee.
Olen 35v (eli lapsesta lähtien) harrastanut tanssia, en kertaakaan ole löytänyt siitä irstasta puolta. onko teillä ihan omanlaisenne tanssimuoto, kun aina puhutte siveettömästä ja irstaasta, kun muut puhuvat tanssimisesta???????
Kirjoitat, kuin Heikki Saaren, eriseuraisen, Kososlaisten
teksitä.
Aivan täyttä PAS:AA.
Suorastaan ällötävvä, ...........Sitä.
Mitä vit..ua haet. "Olemme huolestuneita siitä ja siitä........"
Ole huolestunut pääasiassa omasta mielenterveydestä---------mikä näyttä sinultakin jo meneen---kuunneltuuaan liian
paljon penkkirivissä seksitöntä vanhan ---jopa pf ---edesottamuksia------.
kuin heikki saaren t, Vituttaako sää oot rauhaton..
Mää olin ennen ja nyt ei mikään tunnu miltään.
Mää luen tätä palstaa, jotta voisin löytää takaisin VL tai johonkin muuhun uskon.
Nuori teini olet, saaTanan perKele, pysy pentu rauhanyhdistyksen piirissä.
Sinä et ymmärrä vielä mitä on ihmisyys ilman luottotietoja huumeriippuvaisesta tavallisel yrittäminen. Mene vittu nukkuun.
Uskovaisessa kodissa kannattaa olla enintään yksi paikka jossa on tietokone tai pari tietokonetta samassa paikassa. Uskovaisten keskustelutilaisuuksissa on Pyhä Henki opettanut että tietokoneet kannattaa olla olohuoneessa eikä missään tapauksessa sivukamarissa. Tietokoneeseen kannattaa laittaa asetukset/ohjelma joka lukitsee käyttöjärjestelmän päiväkohtaisen käyttökiintiön loputtua kullakin lapsella.
Alle 12 vuotiaiden netin käyttöä on syytä ohjata kädestä pitäen, ettei harhauduta väärille sivuille edes harvoin. Netti kannattaa sulkea silloin jos tietokonetta jää käyttämään alle 18 vuotias lapsi ilman samassa huoneessa olevaa käyttöä valvovaa aikuista.
Alle 18 vuotiasta ei kannata päästää facebookkiin tai muihin vastaaviin ilman vanhempien jatkuvaa valvontaa.
höpön höpö nuoret pitää yhteyttä toisaiinsa ja niillä on jo netti puhelimessa,jos teet pornota kielletyn hedelmän sen enemmän se kiehtoo. eihän se seksissä oo kyse ku lähellä olosta ja rakkaudesta
Kehitys kulkee eteenpäin ja nuoret sen mukana. Sitä ei ole syytä jarruttaa ja sulloa nuoria tynnyriin.
Kaikenlainen uskonnollinen tuputtaminen pitäisi saada varsinkin nuorille ja vanhemmillekin loppumaan meiltä ja muualta.
Monet koulutehtävät tehdään nykyään netissä. Itse tulen olemaan ensimmäisiä jotka tekee yo kirjotukset sähkösesti. Ja entinen.vl olen, mutta nettiä käytän edelleen samanlailla kuin ennen, miten on opetettu. Luen uutisia, maksan laskuja ja pidän yhteyttä kavereihin. En katso porno.a tai muuta seksuaalista materiaalia vaikka se olettamus teillä useimmilla vanhemmilla on. Herätkää nykyaikaan.
"Ja entinen.vl olen"
No niin, tulihan se sieltä. Todennäköisesti olisit yhä uskomassa, jos ei olisi ollut nettiä. Netissä on paljon muutakin vaarallista, kuin se porno.
Netin kautta koteihimme tulvii vääränlaisia ideologioita ja netin kautta myös vl-kristillisyyden parista lähtevät soraäänet saavat näkyvyyttä.
Kaikenlainen elävän uskon kritisointi on tullut mahdolliseksi netin myötä ja se on muuten varmasti paljon pahempi eksyttäjä, kuin mitkään pornot yms.
Ja tämän väitteen perustan sille, että sydämestään uskovainen ei alkujaan lähde edes etsimään netistä pornoa, maailmallista viihdettä jne. Ei.
Uskovaiselta henkilöltä ensin riisutaan usko. Kun hän turvalliseksi kokemillaan sivuilla näkee ja lukee kritiikkiä, joka kohdistuu Jumalan valtakuntaan, hän alkaa itsekin epäillä ja saa omille epäilyksilleen vahvistusta netissä ja näin elävä usko jää. Sen jälkeen tulevat viihteen muodot, mutta edelleenkin painotan, että monet eivät sittenkään lähe harhailee pornosivuille. He saattavat kuluttaa aikaa muiden palveluiden parissa, joita uskovaiset eivät sydämestään tekisi. Näitä ovat mm. vaikkapa musiikkiohjelmien seuraaminen netistä, kuten Voice of Finlandin, Idolsin ja Eurovision-kilpailujen.
Myös Putoukset yms. sisältävät paljon vierasta ideologiaa, vaikka huumoriohjelmia ovatkin. Vai mitä mieltä olette vaikkapa Usko Eevertti Luttisen sanan käänteistä, tai vaikkapa Kristofer Taxfreen.
Tv-viihde ei sovi netinkään kautta uskovaisille. Kaikista pahimman jäljen tv-viihde jättää uskovaisiin nuoriin ja lapsiin, joilla ei vielä ole muodostunut kunnon käsitystä elävästä kristillisyydestä.
Mihin lestat tarvii rahaa? enkä tarkota normaalia tinaamista vaan isoja rahoja.
Ettei vaan olis raha tärkeempi kun Jumala... joillekkin
Ostetaanko hieragiassa rahalla asemaa;)
Hetkonen... kuinkas vl voi tietää Luttisen sanankäännökset - ellei ole niitä itse katsellut.......
Toi Taxfree nyt meni minultakin ohi, ei hajuakaan, kenestä puhutaan eli tiedät viihdeohjelmat minua paremmin. Nice :-D
Ei tarvi nettiä tieotokonetta mikä ei ees tiiä mittään ittessään eikä ratiota eikä autoja eikä mopoja.
Hevoset on ainoa uskovaiselle sallittu. Siitä saa sitten lopulta paljon kohuttua
pihvilihaa.
Ei tarvita sähköä eikä mitään muitaakaan sielunvihollisen vempeleitä. Sähkön kautta tulee kaikki turmelus.
Kylläpä veli kalliisti kirkasti sielunvihollisen - sen tuhanten juonten metkujen katalia juonia ainoitten oikeitten uskovien eksyttämiseksi tällä ajassa.
Ihminen tarvitsee erilaisia juttuja pysyäkseen vireänä. Nyt on netti, mutta esim sata vuotta sitten se oli pajupillin teko.
AAA
"Olemme suurella surulla ja murheella seuranneet, kuinka niin moni uskovainen nuori ei jaksa kilvoitella uskomassa."
Raamatun vastainen kommentti lapsellinen ylipäätänsä
ja niin typerän vanhoollinen Heikkimäinen mölähdys.
Mistä sinä tiedät, mikä sieluntila-- luupää.
Kun et osaa käyttää nettiä, laita nuttura tai korvalakki korvillesi- vanha sellainen- tai mee kouluun, oppiaksesi nettiä- facebookia tai jopa facesittin kokeiluja.