...asuu Peltolammilla, Vaahterakujalla? Onks hyvä paikka asua? Palveluja? Mikä bussi menee keskustaan?
Millaista porukkaa...
8
1747
Vastaukset
- pelle-fantti
Peltolammilla asuu vain huoria, raiskareita, nistejä ja juoppoja. Palveluita on ruokavaras, eikä sitten muuta.
- jeps
peltolammi on ghetto ja kaukana kaikesta..
- Nelly
Edelliset kommentit voinee jättää omaan arvoonsa, tässä muutama kommentti alueella 6.5v asuneelta:
1) Lähiö rakennettu 60-luvun lopulla, 70-luvun alussa => väljästi rakennettu, mutta rakennukset
siten vähän vanhemmasta päästä.
Itse tykkään asua alueella juuri tuon väljyyden takia ja talot niitä viimeisiä hiukan tukevammin tehtyjä (paksut seinät yms.), joten äänet eivät
kuuluu niin helposti kuin 80-luvun taloissa.
Esim. omasta asunnostani ei näy ikkunoista kuin metsikköä ja tälläistä näkymää ei moneltakaa lähiö-alueelta löydä.
2) Alueelta löytyy palveluita ihan riittävästi:
- K-kauppa
- Siwa
- asiamiesposti
- apteekki
- R-kioski
- pieni kirjasto
- pizzeria kebap-pizzeria
- pari parturia
- eläinlääkäri
- ala-aste
- pari pubia
3) ulkoilualueet uimaranta lähellä (n. 500-1000m)
4) Vaahterakujasta ei niin tarkkaa havaintoa, mutta jos oikein muistan tuo taitaa olla siellä hiukan tiiviimmin rakennetussa osassa...
Omassa talossa asuu lähinnä vanhuksia, jotka ovat asuntonsa ostaneet kun talot on valmistettu. Suurinosa alueesta on siis omistusasuntoja, toki joukkoon mahtuu muutamia opiskelija-asuntojakin.
Muutama vuosi sitten oli pelkona, että nuo tummaihoiset toisivat ongelmia (kun kaupunki antoi heille yhden opiskelijataloista), mutta ainakaan itseäni nuo eivät ole häirinneet.
Alueelta on keskustaan n. 5-6km, joten ei mikään paha. Kulkuyhteydet keskustan suuntaan ovat mielestäni erinomaiset, linjat 26 & 71 kulkevat usein ja myös linja 50 kulkee (hiukan eri reitti) läheltä.
Tällä asumiskokemuksella aluetta voin suositella, on huomattavasti viihtyisämpi ja rauhallisempi alue kuin esim. naapurialue Multisilta, joka taas koostuu pääosin vuokrataloista.- jeps
Kuka sitä omaa asuinaluettaan haukkuisi. Totuus on vain se, että Peltolammi on samanlainen läävä kuin esim. Tesoma tai Kaukajärvi.
- Nelly
jeps kirjoitti:
Kuka sitä omaa asuinaluettaan haukkuisi. Totuus on vain se, että Peltolammi on samanlainen läävä kuin esim. Tesoma tai Kaukajärvi.
Olet oikeassa, tuskin omaa asuinaluettani haukkuisin. Yritin tuoda edes joitain faktoja esille noiden kahden edellisen mitäänsanomattoman ja tietämättömän kommentin rinnalle. Samanlainen tietämätön kommentti oli tämä viimeisinkin.
Tesomalla & Kaukajärvelläkin useampaan kertaan käyneenä en pidä niitä yhtä viihtyisinä alueina. Ovat mm. selvästi tiiviimmin rakennettuja.
En tuota aluetta miksikään unelmaksi kehunutkaan, lähinnä vertailua pitää tehdä vastaavankokoisten ja ikäisten lähiöiden välillä. Turha sitä mihinkään Tahmelaan tms. on verrata ja tuskin mikään lähiö on kenenkään Suomalaisen ihanne asuinalueeksi? Nuo vain sattuvat olemaan usein yksi etappi ennen sitä haaveissa olevaa omakotitaloa.
Toistaiseksi olen löytänyt vain yhden alueen Tampereelta jonne en muuttaisi ja se on Multisilta. Samoin Kaukajärven isoimmat vuokrakasarmit ovat aika kamalia. Alueesta kertoo yleensä paljon se, onko alue vuokrataloja täynnä vai omistusasuntoja. Usein omistusasuntoaleilla ihmiset yrittävät pitää asuntojensa ja alueen kunnosta huolta. - Kaukomieli
Nelly kirjoitti:
Olet oikeassa, tuskin omaa asuinaluettani haukkuisin. Yritin tuoda edes joitain faktoja esille noiden kahden edellisen mitäänsanomattoman ja tietämättömän kommentin rinnalle. Samanlainen tietämätön kommentti oli tämä viimeisinkin.
Tesomalla & Kaukajärvelläkin useampaan kertaan käyneenä en pidä niitä yhtä viihtyisinä alueina. Ovat mm. selvästi tiiviimmin rakennettuja.
En tuota aluetta miksikään unelmaksi kehunutkaan, lähinnä vertailua pitää tehdä vastaavankokoisten ja ikäisten lähiöiden välillä. Turha sitä mihinkään Tahmelaan tms. on verrata ja tuskin mikään lähiö on kenenkään Suomalaisen ihanne asuinalueeksi? Nuo vain sattuvat olemaan usein yksi etappi ennen sitä haaveissa olevaa omakotitaloa.
Toistaiseksi olen löytänyt vain yhden alueen Tampereelta jonne en muuttaisi ja se on Multisilta. Samoin Kaukajärven isoimmat vuokrakasarmit ovat aika kamalia. Alueesta kertoo yleensä paljon se, onko alue vuokrataloja täynnä vai omistusasuntoja. Usein omistusasuntoaleilla ihmiset yrittävät pitää asuntojensa ja alueen kunnosta huolta.Hirveä se silti on ja jumalan selän takana.
Kyllä kerrostaloja löytyy paremmiltakin alueilta, jos niissä tahtoo asua. Pyynikki, Tammela ja Kaleva esimerkiksi. - höpö
Kaukomieli kirjoitti:
Hirveä se silti on ja jumalan selän takana.
Kyllä kerrostaloja löytyy paremmiltakin alueilta, jos niissä tahtoo asua. Pyynikki, Tammela ja Kaleva esimerkiksi.löytyyhän niitä jos on sitä nappulaa enemmän lompsassa. t:nim. asunnon ostoa harkitsemassa, mutta varaa tällä hetkellä vain tesomalle, peltolammille yms
- Peltsu
Asuin neljä vuotta Peltolammilla Vaahterakujalla, Peltolammin opiskelija-asuntosäätiön talossa. Talossa asui siis vain opiskelijoita, mutta meno oli kyllä rauhallisempaa kuin Hervannan biletorneissa! Vaahterakujalla on muutama (2? 3?) opiskelija-asuntosäätiön talo ja pari kaupungin vuokrataloa, joissa asuu maahanmuuttajia. Muuten ei mitään heitä vastaan, mutta pari kertaa yöbussista jäädessäni säikyin tummaihoisten miesten porukkaa, joka seurasi ja meinasi tunkea rappukäytävään perässäni... Keskustaan menee tkl:n bussi 26, Paunun 71 sekä Valkeakosken liikenteen linja. Matka taittuu tosi nopeasti, n.15 minuutissa, sillä reitin varrella ei ole paljon pysähdyksiä. Ihan OK paikka asua; ei kummempaa moitittavaa, joskaan ei kehuttavaakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648