Kilju

kiljuaja

Olen juuri laittanut kiljut käymään 1.5l limupulloon. Se on kait ilmatiivis kun korkki on kiinni eli räjähtääkö se kohta? Ainakin kun luin näitä niin varoiteltiin,että se voi räjähtää kun pullo on ilmatiivis. Voinko ottaa korkin pois jos on hirveät paineet pullossa? Sitten jos sen ottaa pois varoiteltiin taas,että osa alkoholista muuttuu etikaksi jos pitää pulloa avonaisena. Pitäisikö porata pieni reikä korkkiin?

3

199

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä

      mutta jos pelkäät pullon räjähtävän, niin laita se vaikka muovilatikkoon tms. ettei leviä ympäriinsä. Ja kun käsittelet tai avaat pulloa, niin kiedo se ensin paksuun ja isoon pyyhkeeseen, että itse olet suojassa. Äläkä päästä muita pullon lähelle, joku lapsi luulee vielä sitä limsaksi ja menee avaamaan.

      Skumppapullot aina jäähdytetään ennen avaamista, jottei kuohuisi avattaessa. Tätä varmaan voi soveltaa sinunkin tilanteeseen?

    • En tiedä

      ... Ja jos tosiaan olet vasta äskettäin pullottanut kiljusi, niin ei kai se paine vielä ole tappiin asti ehtinyt? Sinuna ottaisin sen pyyhkeen, ja löysentäisin korkkia hiukkasen. Sitten kyselisin lisää viisaammilta.

      • Kiljuaja

        Tein siihen foliosta korkin ja nyt ei ole kiljusuihkuista vaaraa tuntuu pullossa oleva paine paljon pienemmällä mitä se oli limukorki kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      702
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      605
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe