Naisten pahin oikeusturvaongelma

Hulvaton mukavuusaborttijärjestelmä on paitsi lasten, myös naisten oikeusturvaongelma. Kun lääkäriltä on viety, vastoin lakia, oikeus päättää abortista, jää hakijan esityksen oikeellisuus tarkistamatta. Tämä onkin väkivaltaisten mukavuusaborttien kulmakivi, sillä eihän lain kuvaamia sosiaalisia syitä lapsen teilaamiseen vuonna 2013 ole eikä ole ollut Suomessa milloinkaan.

Jos kuka hyvänsä saa naisen pakotettua tai harhautettua "anomaan" mukavusaborttia, on lopputulos selvä. Naista eikä lasta ei pelasta mikään kyylytykseltä ja kuolemalta.

Mukavuusabortti on pahin ihmisoikeusongelma Suomessa.
8142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Hulvaton mukavuusaborttijärjestelmä on paitsi lasten, myös naisten oikeusturvaongelma. Kun lääkäriltä on viety, vastoin lakia, oikeus päättää abortista, jää hakijan esityksen oikeellisuus tarkistamatta."

Naisten oikeusturvaa palvelee hyvin aborttilaki. Abortti on oikeus, ja abortin kieltäminen on oikeuden riisto. Asia on vaan niin, että lääkäri ei voi päättää potilaan puolesta mitään. Eihän täysin sivullinen henkilö, joka lääkäri on voi päättää yksilön lisääntymisestä ja perhekoosta. Eihän hän perheen asioista vastaakaan.

Mitä ihmeen potilaan oikeusturvaa se palvelisikaan? Miksi lääkärillä pitäisi olla oikeusturva potilaan oikeusturvan yli potilaan omissa asioissa? Jotenkin näissä moraalipuheissa aina sivuutetaan, että nainen on yksilö eikä mikään jaloilla kävelevä sukupuoli- ja lisääntymiselin, joka palvelee toisten tarkoituksia, mitä milloinkin. Keskustelussa ei mitenkään voida sivuuttaa sitä, että vaikka alkio ja sikiö on naisesta erillinen organismi, on se jotain joka elää toisen yksilön sisällä, vaarantaa tämän terveyden, hengen ja vaikuttaa pysyvästi koko loppuelämään.

Muistutan, että vielä 1960-luvulla lääkärillä oli oikeus päättää myös siitä, antaako naiselle ehkäisyä vai ei. Pyydettäessä ei välttämättä sitä saanut, jos perheen lapsiluku ei vastannut lääkärin käsityksiä perheen koosta. Aivan tajutonta näin nykyihmisen katsantokannasta. Periaatteessa naisen elämästä päättivät kaikki muut paitsi nainen itse. Naisen piti täyttä "aviolliset velvollisuudet" eli suostua seksiin, vaikkei olisi halunnut enempää lapsia, ei saanut ehkäisyä halutessaan eikä myöskään aborttia.

Äänestä
  • "sosiologi" pyrkii väistämään aloituksen sisllön, eli mukavuusabortin naistenkin oikeusturvaongelmana. yksinkertainen tosiasia on, että naisen pakottaminen ja harhauttaminen mukavuusaborttiin on paha oikeusturva- ja ihmisoikeusongelma.

    Sivistymätön aborttiväki pitää naista, omien sanojensa mukaan, kävelevänä synnytyselimenä, joka pitää "pelastaa" lapsen taakasta ja miesten -kuvitelluista- pyyteistä. Tämä on telaketjufemakoiden astianmakuista fuulaa. Telaketjufeministinen Aborttiväki alistaa naisen ideologiansa ja harhaisen periaatteensa alle.

    "Naisen Aborttioikeutta" ei ole olemassakaan. Se on vain paradoksi. Naisen riistäessä tyttölapseltaan hengen ja elämän, hän riistää tältä myös aborttioikeuden. Näin havaitaan, ettei sellainen voi olla "naisen oikeus". Se on looginen mahdottomuus. Ei sellainen mahdottomuus ole aborttilainkaan lähtökohta.

    Äänestä

Jännää, jos itse synnyttäisin lapsen, olisi siihen syynä vain ja ainoastaan abortinsuosija. Että voi se näinkin päin mennä.

Äänestä

TV:n keskusteluohjelmassa lääkärit totesivat usein heidän potilaidensa joukossa olevan naisia, jotka on vastoin omaa tahtoaan pakotettu ja painostettu hakemaan aborttia. Näin pajlastuu naisten ja lasten oikeusturvaongelma, jonka mukavuusaborttiautomaatti on luonut.

Äänestä
  • Pyh, kertoo vain ihmisen heikkoudesta. Ei nainen, joka muka pakotettuna tekee abortin, edes halua aidosti mitään lasta. Jos sen lapsen oikeasti haluaa pitää, tekee myös kaikkensa sen eteen.

    Äänestä

  • Hyvä syytellä muita kirjoitti:

    Pyh, kertoo vain ihmisen heikkoudesta. Ei nainen, joka muka pakotettuna tekee abortin, edes halua aidosti mitään lasta. Jos sen lapsen oikeasti haluaa pitää, tekee myös kaikkensa sen eteen.

    Julma aborttiväki hyökkää raskaana olevien naisten kimppuun ja edelleen kyykyttää jopa mukavuusabortteihin pakotettuja äitejä.

    Hyl he...tti

    Äänestä

  • Raakaa porukkaa kirjoitti:

    Julma aborttiväki hyökkää raskaana olevien naisten kimppuun ja edelleen kyykyttää jopa mukavuusabortteihin pakotettuja äitejä.

    Hyl he...tti

    Luitkohan viestiä yhtään, se on kuule ihan naisen oma vika, jos on niin heikko. Itse kuulun tähän "aborttiväkeen", mikä ei kuitenkaan tarkoita, että ketään kyykyttäisin tai pakottaisin tai että lapsia vihaisin. Lapsen pitäminen on ihan jokaisen oma asia, mutta niin on aborttikin ja jokaisella aborttia haluavalla tulee olla siihen oikeus.

    Äänestä

  • Hyvä syytellä muita kirjoitti:

    Pyh, kertoo vain ihmisen heikkoudesta. Ei nainen, joka muka pakotettuna tekee abortin, edes halua aidosti mitään lasta. Jos sen lapsen oikeasti haluaa pitää, tekee myös kaikkensa sen eteen.

    "Hyvä syytellä muita".

    Niin paljon sinun kanssasi samaa mieltä. Olen aina ollut sitä mieltä että se joka lapsen tosissaan haluaa, ei edes ajattelekaan aborttia. Mutta se on tosiaan hyvä syytellä toisia "minut pakotettiin", kun totuus on se ettei voi myöntää (ehkä toisten mielipiteitten takia) että todellisuudessa haluaakin abortin mutta suu puhuu muuta. Ihminen kun on sellanen että sille toisten mielipiteet ovat lakiakin tärkeämmät ettei vaan jää yhteisössä ulkopuoliseksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ja lasten.. kirjoitti:

Hulvaton mukavuusaborttijärjestelmä on paitsi lasten, myös naisten oikeusturvaongelma. Kun lääkäriltä on viety, vastoin lakia, oikeus päättää abortista, jää hakijan esityksen oikeellisuus tarkistamatta. Tämä onkin väkivaltaisten mukavuusaborttien kulmakivi, sillä eihän lain kuvaamia sosiaalisia syitä lapsen teilaamiseen vuonna 2013 ole eikä ole ollut Suomessa milloinkaan.

Jos kuka hyvänsä saa naisen pakotettua tai harhautettua "anomaan" mukavusaborttia, on lopputulos selvä. Naista eikä lasta ei pelasta mikään kyylytykseltä ja kuolemalta.

Mukavuusabortti on pahin ihmisoikeusongelma Suomessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu