Kajaanin Rauhanyhdistys 100 vuotta!

Onko julkaistu sitä odotettua historiaa? Vl-äitini tietää.. Voisi käydä juhlilla, kun olen siellä entisessä Ridellinkujan toimitalossa käynyt seuroissa. Seppo Halonen oli silloin puheenjohtajana. Onko 100-vuotisjuhlia?
102938
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Historiateos julkaistaan 27.4.2013 klo 18. Teosta voi tilata etukäteen alennettuun hintaan (30e) Kajaanin Ry:n sivujen kautta osoitteesta: http://www.kajaaninry.net/. Pääjuhla on sunnuntaina 28.4.2013 klo 14. Juhlaan ovat kaikki osallistujat sydämellisesti tervetulleita!

Äänestä
  • Kirja varmasti mielenkiintoinen. Se kertonee miten alkuaikojen herätysdaarna kutsui kaupungin väkeä raamatun sanan äärelle. Tapahtui elämän muutos. Ihmisisitä tuli henkilökohtaista uskoa tunnustavia kristittyjä. Nykyisin talkoissa ja myyjäisissä toimivia oman toimitalon suojiin sulkeutuneita ns uskovaisia

    Äänestä

  • suojapaikka kirjoitti:

    Kirja varmasti mielenkiintoinen. Se kertonee miten alkuaikojen herätysdaarna kutsui kaupungin väkeä raamatun sanan äärelle. Tapahtui elämän muutos. Ihmisisitä tuli henkilökohtaista uskoa tunnustavia kristittyjä. Nykyisin talkoissa ja myyjäisissä toimivia oman toimitalon suojiin sulkeutuneita ns uskovaisia

    Jostain luin, että suomalaisten herätysliikkeiden syntyyn vaikutti osaltaan Raamattujen ja lukutaidon yleistyminen kansan keskuudessa.

    Äänestä

  • vl-suvusta -76 kirjoitti:

    Jostain luin, että suomalaisten herätysliikkeiden syntyyn vaikutti osaltaan Raamattujen ja lukutaidon yleistyminen kansan keskuudessa.

    Juu, monelle usko tulee lukemisesta.

    Äänestä

Suviseuroja järjestettiin Kainuussa. Vuonna 1960 seurat olivat keskuskentällä ja v.1978 Ensilän pelloilla. Viimeksi oli suviseurat Kainuussa v.2006 Sotkamon Juholankylällä, missä kävin sunnuntaina.

Aiemminkin on ollut vastaavia tapahtumia. Esim. Pöllyvaaran entiseltä tornilta on kuvia muistaakseni 1920-luvulta.

Äänestä
  • Missä kaupunginosassa on ensilän pelto? Ja missä Kajaanin keskuskenttä?

    Äänestä

Kajaanin Seurakunta -lehdessä oli juttua ja kuvia ry:n taipaleelta. Hyvin moni seuraväestä istuu ns. kädet puuskassa. Päivämiehen kuvissa olen nähnyt saman ilmiön.

Elekieltä: Kädet rinnalle puuskaan paneva ihminen on kriittinen ja aikoo torjua ehdotukset.

Äänestä
  • Kutdutaanko S Halonen juhlapuhujaksi

    Äänestä

  • kostiainen kirjoitti:

    Kutdutaanko S Halonen juhlapuhujaksi

    Tietysti kutsutaan. Miksi ei kutsuttaisi juhlapuheen pitäjäksi entistä puheenjohtajaa? Sehän on aina tapana. S Halonen on selkeäsanainen saarnamies.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


v.1913 kirjoitti:

Onko julkaistu sitä odotettua historiaa? Vl-äitini tietää.. Voisi käydä juhlilla, kun olen siellä entisessä Ridellinkujan toimitalossa käynyt seuroissa. Seppo Halonen oli silloin puheenjohtajana. Onko 100-vuotisjuhlia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu