George Clooneyn viime vuosina ohjaamat tai tuottamat leffat (Good Night and Good Luck, Syriana, Michael Clayton, The Decendants) ovat olleet juoneltaan lähes käsittämättömän tylsiä. Kaikissa niissä kuitenkin on tarjoiltu katsojalle jotakin yhteiskunnallista (amerikkalaista) teemaa tai sanomaa kohtuullisen viihdyttävänä pakettina ilman sortumista kaksinaismoralismiin, turhaan alleviivaamiseen tai saarnaamiseen. Yhtä tasaiseen laatuun pystyviä ohjaajia on Hollywoodissa äärimmäisen vähän.
The Ides of Marchissa Clooneyn teemana on presidentinvaalikampanjan kulissien takainen likainen peli. Kyseessä ei kuitenkaan ole perinteinen demokraatti vs. republikaani vastakkainasettelu, vaan tapahtumat sijoittuvat demokraattien esivaaleihin vaa'ankielivaltio Ohioon. Vaalikampanjapäälliköiden roolitus on leffassa mietitty varman päälle. Ketä muita ylipäänsä voisi edes ajatella näiden ylipainoisten, stressaantuneiden, juonittelevien politiikan kehäraakkien osiin kuin Paul Giamatti ja Philip Seymour Hoffman - kummallakin tosin on leffassa yllättävän pieni rooli. Kuvernööri Clooney itse on toinen esivaaliehdokas ja totuttuun tapaan sivuroolissa hänkin.
Minulle on arvoitus miksi lähes ilmeetön, kuminaamainen, ällävikainen ja täysin karismaatiton Ryan Gosling on jatkuvasti isoissa päärooleissa. Tässä leffassa hän näyttelee vaalikampanjatoimiston kakkosmiestä, joka on älykäs ja tehokas organisoija mutta idealisminsa takia helposti höynäytettävissä. Kampanjatoimiston henkilökemiat ja kiikun kaakun keikkuvat vaaliennusteet saavat houkutuksen vastapuolen leiriin hyppäämiselle kasvamaan nuoren pyrkyrin mielessä liian isoksi. Samalla uhkaa siirtyä tulenarkaa sisäpiiritietoa kilpailijan leiriin.
Tätä kiinnostavaa asetelmaa ei kuitenkaan kehitetä leffassa pidemmälle, vaan juoni lässähtää perinteiseen Monica Lewinsky -kuvioon, josta jenkit eivät tunnu saavan tarpeekseen. Poliittisiin sisäpiireihin otetaan harjoittelijoiksi vain hyvistä perheistä tulevia tunnollisia suorittajatyttöjä. Mutta kun tuskin parikymppinen harjoittelijatyttö paljastuukin oikeaksi lutkaksi on juonen uskottavuus kaukana. Kevytkenkäinen harjoittelija ei ole vähimmässäkään määrin uskottava hahmo. Hän houkuttelee sänkyyn vaalitoimiston työntekijän vaikka on jo ennestään raskaana tämän pomolle ! Jostakin syystä hän on täysin kykenemätön huolehtimaan itse raskauden keskeytyksestä ja lopulta sopivasti tappaakin itsensä, vaikka on juuri sitä ennen jättänyt puhelinviestin "ette pääse minusta eroon". Joopa joo.
Presidentti voi tehdä mitä tahansa muuta - aloittaa sotia, varastaa ja valehdella ja ajaa maansa vararikkoon - mutta hän ei voi mennä sänkyyn harjoittelijan kanssa. Tämä leffan johtoajatus onnistuu pitämään juonen löyhästi koossa loppuratkaisuun asti, joka on jopa hieman yllättävä. Mutta älykkäästä polittisesta draamasta ei ole siinä vaiheessa enää mitään jäljellä. Britit osaavat ja osaisivat tämänkin elokuvagenren niin paljon paremmin (esim. leffassa Deal).
The Ides of March "Vallan kääntöpuoli" (2011)
Asperugo1
0
128
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244292
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333493Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543384Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203328Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232910Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282670Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S301766