Suomalaisia vaivaa vieläkin läpitunkeva epäitsenäisyys. Suomalaisessa kulttuurissa ei ole sellaista vastuullisen ja vaikutusvaltaisen kansalaisen perinnettä, joka löytyy mm. Tanskasta, Hollannista, Englannista ja Irlannista.
Näissä maissa on täysivaltaisia aikuisia kansalaisia, joille annetaan ja jotka haluavat ottaa vastuuta omasta ja samalla koko maansa tulevaisuudesta. Näissä maissa on käsinkosketeltavan selvää, että tavallisten ihmisten tahto tunnetaan ja sitä kunnioitetaan parlamentaarikkojen päätöksissä ja politiikassa. Missään tapauksesssa kansanedustajat eivät kehtaisi liioitella yhdelle vaivaiselle vaalikaudelle mandaattinsa laajuutta kuten Suomessa. Suomalaiset sen sijaan eivät ymmärrä, että he valitsevat edustajia rajoitetulla mandaatilla. Suomalaiset hahmottavat kansanedustajat ja poliitikot jonkinlaisina vanhempina, kaikkivaltiaina äitinä ja isänä, joille ei ole vastaan sanomista. Tämä on valitettavaa, sillä asia on tarkoitettu miltei päinvastaiseksi: kansanedustaja on sinun 'poikasi', jonka olet lähettänyt asioimaan edustajansi pääkaupungissa.
Suomessahan nyt pääministeri väittää, että perustuslaillinen sopimus ei aiheuta muutoksia, joilla olisi perustuslaillisia seurauksia. Tällainen väite on lapsellinen, mutta siihen uskovat lapsenmieliset tuleehan se 'isän' suusta.
Todellisuudessa EU:n perustuslaillisen sopimuksen perustuslain säätämisjärjestyksen, koska monessa muussa EU jäsenmaassa on tulkittu, että sopimus on kansallisen perustuslain tasoinen. Eduskunnan perustuslakivalokunta ei ole toimivaltainen ratkaisemaan tätä tulkinta kysymystä supistavasti siten, että näin ei olisi. Tulevaisuudessa EU-sopimusta nimittäin tulkitsee EU tuomioistuin ja silloin otetaan huomioon kaikkien 25 käsitykset asiasta. Siinä Suomen eduskunnan perustuslakivaliokunnan päätös ei merkitse mitään.
Sopimus siis edellyttää uusia vaaleja ja 2/3 enemmistöä vaalien jälkeen. Meillä o hyvää aikaa odottaa vuoteen 2007 tässä asiassa. Minä uskon, että suomalaiset ovat valmiita aikuiseen vallankäyttöön tässä asiassa. Perustuslain säätämisjärjestys, vaalit ja mahdollisesti kansanäänestys tässä yhteydessä vahvistaisivat maamme demokratiaa, nostaisivat jokaisen kansalaisen itsetuntoa, elämänhallinan tuntua ja ylpeyttä maamme kansalaisuudesta.
Me suomalaiset emme voi olla mitättömämpi kuin Ranskan, Tanskan, Englannin, Iralannin, Espanjan tai Hollannin kansalaiset!
Kirjoittanut: Eurooppalainen 18.8.2004, klo 14.29
Orjaluonne ja epäitsenäinen kansa
4
180
Vastaukset
- Hyvä
Asiaa. Respektiä kirjoittajalle.
- demokraatti
Lisää tämän tapaista tietoa, jotta nämä "alamaiset" ymmärtävät, kuinka heitä viedään sokeasti, perusteella, ei äänestäjät ymmärrä näin isoja asioita, me "kansanedustajat" tiedämme kaiken, amen! Jumankauta, minkälainen kermaporukka meille on sikiytynyt, on rattijuoppoja, missejä, kaiken karvaisia yrittelijöitä...että suorastaan vituttaa!!!!
- rpu
tämä vimma haluta kansanäänestystä vaikkapa siitä
että eläkeläiset ja työttömät vain haluavat
äksöniä elämään? - demokraatti
rpu kirjoitti:
tämä vimma haluta kansanäänestystä vaikkapa siitä
että eläkeläiset ja työttömät vain haluavat
äksöniä elämään?Mitähän tämäkin heitto tarkoittaa, työttömät ja eläkeläiset, siis heidän pitää olla hiljaa, heillä ei ole ajatuksia, ovat idiootteja..murinaa hitto kun tuo nyrkki ei meinaa pysyä taskussa.
En vieläkään usko näiden rattijuoppomissi/kansan-
edustajien, kaikenmaailman pyrkyreiden vakuutteluihin, vain meillä on tietotaito, sanoisko pullonsuusta. Näitä "sailaksia" on 13 tusinassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389