Ollaan vuokrattu kämppä avopuolisoni kanssa, Molemmilla erilliset vuokrasopparit, toinen maksaa puolet ja toinen puolet. Ongelmat alkoivat heti kun KELA katsoi avopariksi, ollaan molemmat työttömiä, minä olen ammattiliittoni päivärahoilla ja avopuoliso Kelan maksamalla työttömyyspäivärahalla. Puoliso ei ole tässä kuussa pystynyt maksamaan vuokraansa, sillä joudumme joka kuukausi hakemaan sos.asemalta loppuosan vuokraan. Meille annettiin niin pieni asumistuki asuntoon, ettei se riitä mitenkään koko vuokran maksamiseen. Ammattiliitosta saamani päiväraha on vain alle 700e /kk. Sain tammikuussa takautuvasti marraskuun päivärahoja, noin 1000euroa yhteensä. Rahat on käytetty jo aikoja sitten, maksoin oman helmikuun vuokrani etukäteen ja laskuja niin paljon mitä pystyin. Helmikuussa sos.asema vei koko helmikuun liitonpäivärahan, mitä olisin saanut. Olen ollut siis nyt yli kuukauden ilman rahaa. Mies sai sos.asemalta vain 200euroa rahaa, syynä se että olivat laskeneet minun liitonpäivärahani niin, että niillä olisi heidän mielestä pitänyt pystyä elämään 2kk ja maksamaan 2 kk vuokrat. Nyt siis tilanne se ettei mies ole voinut maksaa omaa vuokraansa. Vuokranantaja on todella tiukka, uhannut häädöllä jo aikaisemmin kun oli vuokra n. viikon myöhässä. (Ei tosin meistä johtuvasta syystä, vaan juuri tuosta kun pitää soppalasta hakea osa vuokraan ja heillä menee aina aikaa päätöksen tekoon..) Mies saisi vähän reilu viikon päästä maksettua helmi -ja maaliskuun vuokrat, mutta jos vuokranantaja haluaa nyt meidät häätää kämpästä niin tuleeko se onnistumaan? Eikö tuolla ole mitään merkitystä että minä olen kuitenkin hoitanut vuokrani ajallaan..
Vuokranmaksu kuukauden myöhässä puolisolta, häätö?
nainen+21
121213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vuokranantaja saa purkaa vuokrasopimuksen, kun vuokraa ei ole ajallaan maksettu. Avokkina samassa kämpässä asuvana olet vuokranmaksusta yhteisvastuussa, eli jos avokki ei kykene osuuttaan hoitamaan, sinun on se maksettava.
Vuokranantajalla on oikeus purkaa vuokrasopimus, jos vuokraa KOKONAISUUDESSAAN ei makseta sovitussa ajassa.
Mutta ensin on annettava kirjallinen varoitus purkamisesta, ja jos vuokra kokonaisuudessaan silloin maksetaan, niin silloin purkuoikeutta ei ole.
Mutta edelleen, jos viivästystä maksusta tulee uudestaan, niin uutta varoitusta ei tarvita, vaan purku voidaan toteuttaa heti.
Ja kuten edellinen sanoi, niin vaikka sinä maksat vuokran ajallaan, niin molemmat olette yhteuísvastuullisia siitä, että koko vuokra maksetaan ajalleen. Eli jos puolisosi ei vuokraa maksa, niin sinun on se maksettava.
Periaatteessa häätö peruntuu, kun maksatte helmikuun vuokran viikonpäästä. Ja tietenkin jatkossa yritätte maksaa vuokrat ajoissa. Ymmärrän, että aina se ei ole mahdollista.
Jos, vuokranantaja haluaa voi hän hakea häätöä siitä syystä, että vuokrien kanssa on ongelmia, tämä taas voi onnistua.
Häätöä haetaan aina käräjäoikeudesta ja se kestää ja maksaa. Käräjäoikeus laittaa vuokralaiselle tiedon, kun häntä kohtaan on tullut juttu vireille oikeuteen eli haasteen ja tähän vuokralaisella on mahdollisuus vastata. Eli käräjäoikeus haluaa vuokraisen näkemyksen asiaan ja silloin esitätte maksetut kuiti tai oikeastaan otatte kopioit maksetuista kuiteista ja liitätte ne siihen käräjäoikeudelle lähettämäänne vastineeseen.
Ei sieltä oikeudesta yleensä ehditä antamaan haastetta samana päivänä, kun hakemus tulee vireille oikeudessa. Siinä ajassa ehtii kyllä maksamaan vuokran.
"Häätöä haetaan aina käräjäoikeudesta ja se kestää ja maksaa"
Ei pidä paikkaansa.
Laissa asuinhuoneen vokrauksesta kyllä on selkeästi sanottu, että vuokranantaja voi purkaa vuokrasopimuksen, jos vuokraa ei makseta ajallaan, ja purusta on annettu ensin varoitus. Eli häätöä ei tarvitse mitään oikeuden päätöstä.
Mutta VUOKRALAINEN voi vastustaa purkua, ja viedä sen oikeuden ratkaistavaksi.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481
Luku 8.
Laki asunhuoneiston vuokrausesta luku 8
8 luku
Vuokrasopimuksen purkaminen ja lakkaaminen
61 §
Vuokranantajan oikeus purkaa vuokrasopimus
Vuokranantajalla on oikeus purkaa vuokrasopimus:
1) jos vuokralainen laiminlyö suorittaa vuokran säädetyssä tai sovitussa ajassa;
2) jos vuokraoikeus siirretään taikka huoneisto tai sen osa muutoin luovutetaan toisen käytettäväksi vastoin tämän lain säännöksiä;
3) jos huoneistoa käytetään muuhun tarkoitukseen tai muulla tavalla kuin vuokrasopimusta tehtäessä on edellytetty;
4) jos vuokralainen viettää tai sallii vietettävän huoneistossa häiritsevää elämää;
5) jos vuokralainen hoitaa huoneistoa huonosti; tai
6) jos vuokralainen huoneistossa rikkoo, mitä terveyden tai järjestyksen säilyttämiseksi on säädetty tai määrätty.
Huoneiston käyttöön liittyvä vuokrasopimuksen purkamisperuste koskee soveltuvin osin myös vuokrasuhteen johdosta vuokralaisen käytössä olevia kiinteistön tai rakennuksen yhteisiä tiloja ja laitteita.
Jos purkamisperusteen aiheuttaneella menettelyllä on vähäinen merkitys, ei oikeutta vuokrasopimuksen purkamiseen kuitenkaan ole.
Vuokranantajan on vedottava vuokrasopimuksen purkamisperusteeseen kohtuullisessa ajassa siitä, kun se on tullut vuokranantajan tietoon. Vuokranantaja ei kuitenkaan menetä purkamisoikeuttaan niin kauan kuin 1 momentin 1 tai 4–6 kohdassa tarkoitettu menettely jatkuu.
Vuokranantajan oikeudesta purkaa vuokrasopimus säädetään lisäksi 8, 38, 40 ja 49 §:ssä.
62 §
Varoitus purkamisoikeuden käyttämisestä
Vuokranantaja ei saa purkaa vuokrasopimusta 61 §:n 1 momentin 3–6 kohdassa säädetyllä perusteella, ellei vuokranantaja ole antanut vuokralaiselle kirjallista varoitusta. Varoitus on annettava tiedoksi siten kuin 54 §:n 3–5 momentissa säädetään irtisanomisilmoituksen tiedoksiantamisesta.
Jos vuokralainen varoituksen johdosta viivytyksettä täyttää velvollisuutensa tai oikaisu muutoin tapahtuu, vuokranantajalla ei ole oikeutta vuokrasopimuksen purkamiseen.
Irtisanomisilmoitus ja sen tiedoksi antaminen
54 §
Irtisanomisilmoitus ja sen tiedoksiantaminen
Vuokranantajan irtisanoessa vuokrasopimuksen on vuokralaiselle annettava kirjallinen irtisanomisilmoitus, jossa mainitaan vuokrasuhteen päättymisajankohta ja irtisanomisen peruste. Irtisanomisilmoituksesta käy myös sellainen haaste vuokralaisen häätämisestä, jossa vuokrasuhde vaaditaan päättymään.
Vuokralaisen irtisanoessa vuokrasopimuksen on vuokranantajalle tai sille, jolle vuokranantaja on antanut tehtäväksi periä vuokran, ei kuitenkaan rahalaitokselle, annettava kirjallinen irtisanomisilmoitus. Samalla on mainittava irtisanomisen peruste, jos irtisanominen edellyttää tämän tai muun lain mukaan erityistä perustetta.
Irtisanominen on toimitettava todistettavasti. Irtisanominen on myös asianmukaisesti toimitettu, kun irtisanomisen tiedoksiannossa on noudatettu, mitä haasteen tiedoksiannosta on voimassa.
Jos ei tiedetä, kuka vuokralainen on, irtisanomisilmoitus voidaan antaa vuokralaiselle tiedoksi julkaisemalla se virallisessa lehdessä ja lisäksi toimittamalla siitä tiedonanto huoneistoon, jota vuokrasuhde koskee. Ilmoituksen katsotaan tulleen tällöin vuokralaisen tietoon lehden ilmestymispäivänä.
Jollei irtisanomista ole suoritettu siten kuin tässä pykälässä säädetään, irtisanominen on tehoton
Varoitusta ei kuitenkaan tarvita, jos purkamisperusteen aiheuttanut vuokralaisen menettely on toistunut ja vuokralaiselle jo aikaisemmin menettelyn johdosta on annettu varoitus taikka jos vuokralainen 61 §:n 1 momentin 4 tai 6 kohdassa tarkoitetussa tapauksessa on menetellyt erittäin moitittavalla tavalla.
Tässä on lain teksti ja vuokranmaksu noin kk myöhässä on aika pieni rike ja vuokralaisen kannattaa siis riitauttaa irtisanominen.
Tässä tapauksessa vuokranantaja on siis antanut suullisen varoituksen vasta.
Vuokranantajan on siis annettava todisttavasti tuo varoitus. Ja sitä ennen tässä tapauksessa vuokralainen ehtii maksaa tuon loppuvuokran.
Jos vuokralainen haluaa hän voi riitauttaa vuokrasopimuksen purun. Tälläiset riita asiat ratkotaan käräjäoikeussa.
Joten ei vuokranantaja voi tuosta vaan nostaa vuorkalaisen tavaroita ulos ja vaihtaa lukkoja, vaikka sopimuksen purkaakin.
Vuokralaisella on aina oikeus asua tietty aika vuokrasopimuksen purettua.
Ja vaikka vuorkanantaja purkaa vuokrasopimuksen niin mikä estää vuokralaista asumasta. Vuokralaisen ei ole pakko lähteä ennen, kun vasta häädön jälkeen, vaikka vuokranantaja purkaa sopimuksen. Eli kyllä vuokralainen voi viivyttää pois muuttoa, vaikka vuokrasopimus purettaisiin tänään.
Ja aina jos vuokralainen kietätyy muuttamasta pois vuokra-asunnosta täytyy vuokranantajan hakea häätöä.
Jos vuokrasopimuksen purkuperusteena on maksamattomat vuokrat niin silloin ei tarvoitse antaa varoitusta.
Laki löytyy nimimerkin "Puhut puppua...." viestissä olevasta linkistä, § 61 ja 62
"Vuokralaisella on aina oikeus asua tietty aika vuokrasopimuksen purettua."
Tuo ei pidä paikkaansa. Purkutapauksessa ei mitään lakiin perustuvaa aikaa ole, mutta yleensä vuokranantaja antaa aikaa vookon/pari muuttaa pois.
"Jos vuokralainen haluaa hän voi riitauttaa vuokrasopimuksen purun. Tälläiset riita asiat ratkotaan käräjäoikeussa."
Totta, mutta jos purun perusteena on jatkuva vuokranmaksun laiminlyönti, niin häviö on varma, ja maksettavaa tulee rutkasti lisää.
"Ja vaikka vuorkanantaja purkaa vuokrasopimuksen niin mikä estää vuokralaista asumasta. Vuokralaisen ei ole pakko lähteä ennen, kun vasta häädön jälkeen, vaikka vuokranantaja purkaa sopimuksen. Eli kyllä vuokralainen voi viivyttää pois muuttoa, vaikka vuokrasopimus purettaisiin tänään"
Ja mistä meinaat tuollaisen tempun jälkeen löytää uuden asunnon. Ja tuollaisessa tapauksessa vuokranantaja saa kyllä häädön hankittua käräjäoikeudesta pikaisesti, joten ei tuolla montaa viikkoa voita.
Hmm, kiitos vastauksista.. Meitä ei ole vuokranantaja aijemmin häädöllä uhannut, siis silloin kun vuokra maksu myöhäistyi viikon, vuokranantaja uhkasi IRTISANOA sopimuksen. Ja aika kumma jos minulle voitaisiin häätö noin vaan antaa siksi että miehen vuokranmaksu on kuukauden myöhässä, ja sen jälkeen omakin uuden kämpän saanti vaikeentuisi.. :O Tässä tapauksessa kyllä riitauttaisin asian. Maksetaan kyllä vuokrat heti kun saadaan seuraavat rahat.. Ei ole vielä ainakaan mitään lappuakaan postilaatikosta tipahtanut. Mies sai onneksi tänään jo osan rahoistaan, joten pystyy nyt jo osan vuokrastaan maksamaan...
Vuokranantajasi saa ihan vapaasti valita, irtisanooko vai purkaako sopimuksen. Purkuunkin (= lähtö ilman irtisanomisaikaa) vuokran maksun laiminlyönti riittää. Ja ehkä sinunkin kannattaisi katsoa asuinhuoneiston vuokrauksesta annetun lain
"11 § Puolisoiden vastuu asuinhuoneiston vuokrasopimuksesta
Aviopuolisot ja henkilöt, jotka elävät avioliitonomaisissa olosuhteissa, (puolisot) vastaavat yhteisvastuullisesti vuokrasopimuksesta johtuvista velvoitteista, jos he asuvat yhdessä vuokraamassaan tai toisen puolison vuokraamassa huoneistossa. Myös puoliso, joka ei ole huoneistoa vuokrannut, vastaa toisen puolison muutettua huoneistosta edelleen vuokrasopimuksesta johtuvien velvollisuuksien täyttämisestä, niin kauan kuin hän asuu tässä huoneistossa. Tällaista asuinhuoneistoa koskevassa asiassa kummallekin puolisolle on varattava tilaisuus tulla kuulluksi, milloin siihen harkitaan olevan syytä.
"Tässä tapauksessa kyllä riitauttaisin asian."
Miksi ja millä perusteella?
Lue tuo nimimerkin "Niin tai näin" laittama pykälä.
Sillä ei ole merkitystä, kumpi on osuutensa jättänyt maksamatta, koska molemmat teistä on YKSIN vastuussa KOKO vuokrasta.
Noilla perusteilla mitä aloittaja kirjotti,ette todellakaan saa häätöä,kun maksat nyt vuokran pois.Maaliskuun vuokralla ei ole vielä mitään kiirettä.Itse asun kaupungin vuokraasunnossa ja maksan vuokrani about n 3kk välein aina ei ole ylimäärästä rahaa ja joutuu käyttämään vuokrarahoja bisneksien pyörittelyyn,mutta saavat aina omansa,muttei todellakaa eräpäivänä..Jos vuoranantaja rupeaa hankalaksi voi valitella ja valitella hääto joka tapauksessa viivästyisi.Et saa häätöä on oikea vastaus!