Jumalasta apua masennukseen?

Onko rukoilusta ja Jumalan avun pyytämisestä oikeasti apua? Koen itseni jotenkin petetyksi tässä asiassa kun niin monet toitottavat sitä että rukoile ja usko Jumalaan se auttaa ja en tunne oloani yhtään paremmaksi.
29254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Milloin taikauskosta ja mielikuvitusolennoista olisi ollut apua? Ei koskaan, eikä tule olemaankaan, vaikka joku väittäisikin niin. Masennus voitetaan pala palalta jokapäiväisellä työllä sitä vastaan. Mikä on se sun tapa, en tiedä. Oman tavan pitää itse löytää. Varmaa on, että kädet ristissä mielikuvitusolennolle puhuminen ei vie masennusta pois.

Äänestä
  • jepa jotain ton suuntasta oon funtsinukki, mutta kummastelin lähinnä sitä että onko siitä tosiaan apua ja oon kerran pari kokeillukkin rukoilua, koska monet tosiaan sitä tyrkyttää... itsellä masennus tulee edes hiukan siedettävämmäksi kun kuuntelee jtn raskasta metal musaa ja tällein.

    Äänestä

  • Anteeks mitä? Vitun ateistipaska onneks pääset helvettiin palamaan kusipää.

    Äänestä

  • SÄ OOT HORO kirjoitti:

    Anteeks mitä? Vitun ateistipaska onneks pääset helvettiin palamaan kusipää.

    horon voin tunnustaa, mutta mä niin kuin säkään ei päästä täältä maanpinnalta minnekään. yhdessä jäädään mullan alle köllöttelemään.

    mutta tolla käytöksellä et saa kuin vihamiehiä ja se kyllä tulee masentamaan sua.

    Äänestä

  • 213rtrt kirjoitti:

    horon voin tunnustaa, mutta mä niin kuin säkään ei päästä täältä maanpinnalta minnekään. yhdessä jäädään mullan alle köllöttelemään.

    mutta tolla käytöksellä et saa kuin vihamiehiä ja se kyllä tulee masentamaan sua.

    Jos uskot et kukkaruukku parantaa sinut se myös tekee niin. Jännä tämä ihmisluonto. Eli kyl uskis voi 'parantua' mutta sitte pitää uskoa siihen :). Heh.

    Jokainen löytää tapansa ja se on jokaiselle erilainen. Ite en ole -kele sentään löytänyt. Itsari kiinnostaa.

    Äänestä

  • No se on ihan ymmärrettävää, jos peruskiihkoateistille ei ole apua "taikauskosta ja mielikuvitusolennoista". Tai uskonnollisuudesta sen paremmin - kun koko käsitys siitä on luokkaa ja tasoa neliö.

    Kyllä Jumalasta ja uskonnollisuudesta voi olla apua. Mutta etsimisen tie on kuljettava itse. Se ei ole mikään yleinen, tyhjä tosiasia, tai jotain mitä joku voi tehdä tai tietää toisen puolesta.

    Äänestä

"Jos uskot et kukkaruukku parantaa sinut se myös tekee niin."

ei tee. minkään esineen tuijottaminen, halailu tai ylistäminen ei paranna masennusta tai mitään muutakaan. jos olet siinä tilassa, että kuvittelet kukkaruukun ja sen jumalallisen olemuksen parantaneen yhtään mitään, niin masennus alkaa olemaan pienempi ongelman tämän rinnalla.

btw. itsari on helppo vaihtoehto. yritä saada jotain haastetta elämään.

Äänestä
  • Sanoinko kukkaruukun omaavan jumalallisia voimia.

    Vrt. vaikkapa meditaation vaikutusta munkeilla kuinka he 'ajatuksen' voimalla muuttavat aivojensa rakennetta.

    Mindfullnesia on tutkittu masiksen hoidossa. Lääkkeissä lumevaikutus on tehokkaampi kuin lääke, joidenkin tutkimusten mukaan.

    Mutta koitan halata lääkepurkkia seuraavaksi. Jos se vaikka tehoaisi : ).

    Äänestä

Tähän alotukseen saat monenlaista vastausta. Jotkut ateistit hyppivät melkein seinille kun puhutaan vähäkin hengelisyydestä, vaikka ei heillä iselläkään ole sitten mitään lääkettä tarjottavana pahaan oloon. Eivät he halua ottaa huomioon näiden rukouksen ja uskon kautta apua saaneiden omiin henkilökohtaisiin kokemuksiin. He unohtavat, että ei lääkkeistä ja terapiasta kaikki ole ollut apua. On se kumma kun jopa itsemurhauhkauksista ei nämä valiittajat ole huolissaan.

Aina pitää myös muistaa, että masennus johtuu erilaisista sysitä: on aineevaihdunnallisia, biologisia, neurologisia syitä. Suurin syy on lapsena ja nuorena koetut traumat ja hylkäämiset ja tietenkin akuutissa elämässä olevan ongelmat. Sitten on ryhmänsä myös ihan ekstentiaaliset kriisit eli elämäntarkouitukseen liittyvät ongelmat: tyhjyys, miksi olen olemassa ...

Ei rukous aina poista suoraan sitä pahaa oloa kuin simsala pim, mutta usko Jumalaan ja rukous auttää siinä mielessä, että masennuksen aiheuttajille löytyy niiden alkusyy, Jumala auttaa ja ohjaa paranemisprosessia, johattaa löytämään vaikka sen oikean terpeutin, auttaa muistamaan terapiassa alitajunnasssa piileviä käsittelemättömiä asioita, ihminen oppii kuuntelemaan masennuksen sanomaa. Rukous ei ole autommatiopilleri niiinkuin ylimääräinen diapami. Tosin monesti rukouksen jälkeen pahin epätoivo helpottaa, että jaksaa jotenkin jälleen eteenpäin.

Rukouksella on (jos nyt nyt siihen Jumalaan jaksais uskoakkaan tai olisi milikuvitusolento) se merkitys, että ihminen ainakin puhuu, työstää kärsimystään ja tunteitaan sanoiksi ja onhan ihan tieteellisesti tutkittu se lumevaikuts. Kun oikein vahvasti uskoo lääkkeen merkitykseen niin se lisää tehoa peräti 30 %.

Aina on myös oma valinta, miten asioihin suhtautuu. Jos et usko niin ei se ole sinulta pois, jos joku toinen saa siitä apua.

Äänestä

Eikö se Jalovaara auta jeesustelijoita pääsemään dmeoneista?

Mene sinne hurskastelemaan.

Äänestä
  • Mene sinäkin itseesi ylimielistelemään, vitun urpo.

    Äänestä

Tunnettu "parantaja" Pirkko Jalovaara julistaa kirkoissa, että sairaudet voivat olla demonien aiheuttamia. Demonit mm. puhuvat monille. Lääkkeet ovat saatanan tie ihmisen sisään, lääkkeiden avulla demonit tunkeutuvat ihmiseen.

Siis suomeksi: lopeta lääkkeiden syönti, tulet yhä riippuvaisemmaksi "parantajasta", demonit yltyvät, ja tarvitset "parantajaa" yhä epätoivoisemmin.

Skitsofreenikot (jotka kuulevat demonien puhetta - ainakin sen jälkeen, kun Jalovaara on pelotellut heitä sisäisellä demonilla) ja pahoista pakkomielteistä kärsivät (jotka saavat päähänsä pakkoajatuksen siitä, että heissä on demonisia voimia - ainakin sen jälkeen, kun Jalovaara on alttarilta suurella jumalallisella auktoriteetilla julistanut tällaisen ajatuksen heidän takertuvaan psyykeensä) voivat olla - eivät ehkä ole, mutta voivat olla! - demonien vallassa. Demoni on ajettava pois. Pirkolla on sopiva armolahja.

Tosiasiassa tällä ihmisellä ei ole edes armon eikä vastuun tunnetta tästä sairaasta laumastaan. "Kaikki on raamatussa!". Joo, niin on orjuuden puolustuskin. Tuhansia vuosia sitten sairauksia pidettiin pahojen henkien aiheuttamina, kun ei muutakaan tiedetty. On kuvottavaa, että tällaiseen vedoten vieläkin puoskaroidaan uskonnonvapauden "oikeuttamana".

Äänestä

Tarpeeksi uskoo johonkin, saattaa siitä tulla apuvoima, tukipilari elämälle. Sekä toisaalta rukoilu yms, saattaa johtaa vahingossa "ahaa"-elämykseen, koska joutunut syvällisesti käymään mielessään lävitse asioita. Se sitten, oliko se jumala, joka antoi vastauksen, on jokaisen itsensä päätettävissä.

Äänestä
  • Jumala ei ole mikään ulkopuolinen voima vaan "jumaluus" sijaitsee ihmisen/ihmisten sisällä.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Jumala ei ole mikään ulkopuolinen voima vaan "jumaluus" sijaitsee ihmisen/ihmisten sisällä.

    Mistä tiedät, oletko itse kaikki?

    Äänestä

Muinaiset kreikkalaiset rukoilivat Zeus-jumalaa. Zeus oli ainakin ennen voimakkain. Ehkä sitä kannattaa rukoilla?

Entäs roomalaisten Jupiter?

Äänestä
  • Tai sitten voi ehkä rukoilla ja ylistellä omaa mukaälykästä relativismiaan?

    Äänestä

Ei ole. Tarvitaan Rukousystäviä. Rukousystäville voi sitten maksaa pienen roposen. Tämä on paljon tehokkaampaa kuin itsekseen rukoilu. Siinä voidaan kaatua ja kokea ihana parantuminen. Harvathan kaatuilevat saati paranevat kotonaan.

Äänestä

Nyt viistelet tuota Jalovaaraa. Kyllä kotona rukoilu menee Jumalan armoistuimelle. Sana kyllä kehoittaa, rukoilemaan myös toinen toistemme puolesta, siunaamaan toisiamme, kantamaan toistemme taakkoja. Meidän on luotu elämään ja palvelemaan yhdessä.

Äänestä
  • Hei Keissa, kiitos että viitsit auttaa näillä foorumeilla ihmisiä ilman rahallista korvausta, pyytäisin kuitenkin ettet joka viestissä mainitsisi uskonasiota, näin auttamistyöstäsi tulisi uskottavampaa. luota tähän mitä sanon. Pidä se kaikkein tärkein sisälläsi mistä voimasi ammennat.

    terv. ei ateisti eikä uskovainen

    Äänestä

Nyt oikeasti lopettakaa väsyneiden ja masentuneiden mielten täyttäminen Jumala-paskalla!

KUKAAN EI AUTA SINUA PAITSI SINÄ ITSE! Niin se vaan on. Ei ole mitään muuta vaihtoehtoa kun oppia elämään itsensä kanssa tai sitten kuolla. Jumala ei pelasta sua itseltäsi.

Äänestä

No en minäkään mihinkään, esimerkiksi, Pirkko- "bisnes"- Jalovaaraan luottaisi.:D Olen evankelis-luterilaisen kirkon jäsen, enkä mielestäni ole täysin ateisti, mutta olen sitä mieltä, että moni kirkosta eronnutkin on varmasti monta kertaa empaattisempi ja moraalisempi, kuin moni kirkon jäsen, ja olen muuten minäkin harkinnut kirkosta eroamista siksi, että pienituloiselle se on iso raha se kirkon jäsenyys; etenkin, jos en eivät edes lähetä materiaalia vaaleistaan ja tapahtumistaan, kun tuntemansa suvun jäsenistä jotkut muut ei kuulu kirkkoon.

Minä uskon arkijärkiseen kirkon auttamistyöhön, en huuhaa- sontaan. Lahkot voisi erottaa evankelis-luterilaisesta kirkosta ja niin pitäisikin tehdä, jos ne edes toivoo taviksista maallisista ihmisistä jäseniä lisää. Mulla on suvussani niin ateisteja, kuin lähetyssaarnaajiakin, enkä koskaan ole arvottanut ketään ihmistä toisesta arvoltaan eriäväksi ihmisenä. Oma jo kauan sitten edesmennyt mummoni oli hyvin kristillinen ihminen, kävi kirkossa viimeiseen asti säännöllisesti, mutta eipä sitä auttanut kirkko eikä mikään, vaan verovarat nyhti.

Mulla on ollut ja on sekä uskovaisia että niisanotusti maallisia ihmisiä ystävinä, mutta fanaattisuus on tekija, mitä välttäisin viimeiseen asti. Itse en pysty koskaan tajuamaan esimerkiksi sitä, että miksi vaikkapa seksuaalivähemmistöt ovat monien uskovaisten mielestä huonompia ihmisiä, kuin he itse. Jumalaa ei ole kukaan nähnyt, eli sikäli puhutaan uskon asioista, jos puhutaan jumalasta.

Äänestä

Demoni on ajettava pois. Hus pois! Lääkitys on lopetettava, koska saatana pääsee lääkkeiden avulla sinun sisääsi. Niin yksinkertaista se on.

Näin Jalovaara opettaa sormi Raamatulla. Jälkikäteen selittelee omia puheitaan, kiistää niitä, vaikka ne on toteen näytettävissä. Erittäin kieroa peliä.

Äänestä
  • Näin hän rukoili Kallion kirkossa:

    "Pyydän oikein erityisesti katsomaan sellaisiin sairauksiin, joissa olet pitkään käyttänyt lääkkeitä ja ne lääkkeet ovat ikään kuin sumentaneet sen tietoisuuden, että saatana on päässyt tunkeutumaan sinun sisääsi. Lääkkeet on yksi tapa, jota paholainen käyttää, jotta pääsee todella sinun sisimpääsi, henkeen sieluun ja ruumiiseen. Herra, me katsomme niihin, jotka ovat omalla elämäntavallaan ja riippuvuuksillaan ja syömisillään ja juomisillaan avanneet tuon kanavan saatanan voimia vastaan, että ´tervetuloa, saatana, täällä on yksi ruumis, saat tehdä, mitä haluat minulle´.

    Herra me nyt sidotaan kaikki nuo riippuvuudet ja kaikki ne tekijät, jotka aiheuttavat tuhoavat ruumiista, ajattelutapaa ja sitä, että ihminen loittonee kaiken aikaa Jumalasta. Herra, me käsketään niitä sairauden henkiä, joita täällä moni kantaa mukanaan. Ei pelkästään selkäsairauden henkeä, vaan syövän henkeä ja kipujen henkiä ja demonisia voimia, jotka ovat saaneet tuon sairauden alun ja joka etenee ilman, että ymmärrät, mistä se on tullut."

    Kuultavissa kokonaan Radio Dein sivustolla.

    Äänestä

Placebot ei toimi paitsi luulosairaille.

Äänestä

Jos ihminen sisäistää armon sanoman, ei siitä ainakaan masennus pahene. Usko on myös vahva perusta uskovaiselle elämässä, johon voi kuulua masennuskin. Usko avaa uskovaiselle toivon näköalan. Vaikka miten olisi maallinen vaellus raskasta, on odotettavissa iäisyys taivaassa.

Jos taas ihminen on hyväuskoinen ja riippuvainen, hän voi tulla riippuvaiseksi uskonnollisesta yhteisöstä tai jostakusta henkilöstä. Tämä on väärin, koska usko ei saa kohdistua julistajiin vaan Sanaan.

Äänestä
  • "Jos ihminen sisäistää armon sanoman, ei siitä ainakaan masennus pahene. "

    Entä jos ei sisäistä ja usko paljastuu ihmiselle yhteisön keinotekoisena ajatusrakenteena jolla korvataan totuus, jolloin johtopäätös on että maailma ja ihmiset on idiootti - joka tuskin parantaa oloa?

    On oltava joko täysin epätoivoinen tai tyhmä ja haluttava luopua totuudenetsinnästä heittäytyäkseen mielenvikaisen ajatuksen varaan niin että tuo ymmärtämättömyys ja ymmärtämiseen pyrkimättömyys- usko - muodostuu pehmeäksi defenssiksi muuta maailmaa kohtaan.

    Uskonto on myrkky joka parantaa jotkut. Toiset se voimaan entistä huonommin. Ongelmaksi muodostavat nimenomaan ne idiootit jotka ovat löytäneet uskosta itselleen maailmalta suojaavan huumausaineen ja suosittelevat terveen ajattelun hylkäämistä estoitta kaikille - samoinhan erilaiset narkomaanit eivät näe aineissaan mitään ongelmaa ja ovat valmiita suosittelemaan kamojaan ihan kenelle tahansa joka haluaa osallistua tuohon itsetuhoiseen yhteisölliseen toimintaan. Uskontojen etu suhteessa huumeisiin on se että uskonnot eivät suoraan ole tuhoisia (mutta voivat olla, jumaluuden ja etenkin jumalaisen auktoriteetin ollessa ihmistyperyyden määriteltävissä kaikki paska on mahdollista ja on jo tapahtunutkin monesti).

    Mun elämäni perustuu siihen että pidän itseni erossa itseäni tuhoavista asiosita. Huumeet ja päihteet tuhoaisivat terveyteni, uskonto tuhoaisi terveen totuudentavoittelun - ja molemma veisivät pohjimmiltaan vapaan tahdon. Ainoa missä voisin kuvitella olevani osa uskontoa on sellainen asema jossa voin viedä uskovilta rahat. Minä en ole ainakaan pappia vähäisempi.

    Äänestä

  • Kfenwfjkwnweffwe kirjoitti:

    "Jos ihminen sisäistää armon sanoman, ei siitä ainakaan masennus pahene. "

    Entä jos ei sisäistä ja usko paljastuu ihmiselle yhteisön keinotekoisena ajatusrakenteena jolla korvataan totuus, jolloin johtopäätös on että maailma ja ihmiset on idiootti - joka tuskin parantaa oloa?

    On oltava joko täysin epätoivoinen tai tyhmä ja haluttava luopua totuudenetsinnästä heittäytyäkseen mielenvikaisen ajatuksen varaan niin että tuo ymmärtämättömyys ja ymmärtämiseen pyrkimättömyys- usko - muodostuu pehmeäksi defenssiksi muuta maailmaa kohtaan.

    Uskonto on myrkky joka parantaa jotkut. Toiset se voimaan entistä huonommin. Ongelmaksi muodostavat nimenomaan ne idiootit jotka ovat löytäneet uskosta itselleen maailmalta suojaavan huumausaineen ja suosittelevat terveen ajattelun hylkäämistä estoitta kaikille - samoinhan erilaiset narkomaanit eivät näe aineissaan mitään ongelmaa ja ovat valmiita suosittelemaan kamojaan ihan kenelle tahansa joka haluaa osallistua tuohon itsetuhoiseen yhteisölliseen toimintaan. Uskontojen etu suhteessa huumeisiin on se että uskonnot eivät suoraan ole tuhoisia (mutta voivat olla, jumaluuden ja etenkin jumalaisen auktoriteetin ollessa ihmistyperyyden määriteltävissä kaikki paska on mahdollista ja on jo tapahtunutkin monesti).

    Mun elämäni perustuu siihen että pidän itseni erossa itseäni tuhoavista asiosita. Huumeet ja päihteet tuhoaisivat terveyteni, uskonto tuhoaisi terveen totuudentavoittelun - ja molemma veisivät pohjimmiltaan vapaan tahdon. Ainoa missä voisin kuvitella olevani osa uskontoa on sellainen asema jossa voin viedä uskovilta rahat. Minä en ole ainakaan pappia vähäisempi.

    Niinpä. Jos ihminen ei sisäistä armon sanomaa, niin sitten ei. Tällainen jankutushan on aivan turhaa.

    Mutta uskovalla masentuneella on yksi etu suhteessa muihin: hänen ideologiansa sinänsä antaa tukea.

    Katsot siis, että uskonnollinen toiminta voisi olla näppärä keino hyväksikäyttää muita ihmisiä. Tällainenko sinun maailmasi totuus on? Ei ihme, että on synkkää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Masennus on kirjoitti:

Onko rukoilusta ja Jumalan avun pyytämisestä oikeasti apua? Koen itseni jotenkin petetyksi tässä asiassa kun niin monet toitottavat sitä että rukoile ja usko Jumalaan se auttaa ja en tunne oloani yhtään paremmaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu