Ravintola Huhkotalo

Huhkotalo aiheuttaa ongelmia ympäristölleen. Esim. perjantaiksi 22.2. ravintolanpitäjä oli samassa rakennuksessa olevaan juhlatilaan hyväksynyt esiintymään kovimman volyymitason orkestereita, joiden aiheeuttama melu levisi ympäristön omakotitaloihin. Entä ovatko poliisit olleet valveilla ikärajojen ja alkoholin käytön suhteen. Huhkotalo siis sijaitsee omakotialueella, joten järjestäjien on taytynyt olla tietoisia meluongelmista. Eihän ravintolalupa voi riittää tämänlaisten hevimetalliorkesteritapahtumien järjestämiseen. Piittaamattomuus ympäristöstä osoittaa epäeettistä yritystoimintaa, jolle ei voi antaa ymmärtämystä.

Huhkotalo mainostaa voivansa järjestää jopa 250 asiakkaan tilaisuuksia. Käytännössä se tuskin on mahdollista. Jo paljon pienemmälläkin määrällä ympäristö kärsii laittomista paikoituksista omakotialueella, jossa autot tukkivat katuja ja risteyksiä sekä joutuvat kääntämään talojen pihateillä, koska kääntöalue on tukittu autoilla.
17827
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Olipa hyvä teksti. Olen samaa mieltä kirjoittajan kanssa, että omakotialueelle ei sovi hevimetallikonsertit. On epäeettistä ympäristötoimintaa yrittäjiltä olla välittämättä lähiseudun ihmisistä. Monet heistä ovat asiakkaita ja välittävät huonoa tietoa eteenpäin. Saako yrittäjä edes toimia niin, että melutaso ylittyy klo 22:00 tai 23:00 jälkeen. Alueella voi asua lapsiperheitä. Olen ollut Huhkotalolla tilaisuuksissa ja kauhistellut paikoitusongelmia. Kaikki omakotialueen kapeat kadut ovat olleet täynnä autoja ja liikennenkaaos on ollut melkoinen. Miten ihmiset jaksavat asua sellaisella alueella. Eikö kuntaan voisi olla yhteydessä? Lopetin huutokaupoissa käymisen Huhkotalolla, kun omin silmin näin ympäristölle aiheutuneet häiriöt.

Äänestä

Huhkotalon yritystoiminta on samanlaista kuin Kukkatalon. Omakotialueen asukkaat kärsivät liiketoiminnasta. Raha ratkaisee, ei ympäristön asukkaiden kotirauha. Lupia myönnettäessä ei ajatella muuta kuin rahaa. Minkälaiseksi maailma onkaan mennyt? Yhteistyötä ei tehdä eikä välitetä muiden hyvinvoinnista.

Äänestä
  • Meluun väsynyt
    Selvitä lupa-asiat. Kaikessa toiminnassa ne on oltava. Huhkotalon pihalle tai
    Huhkon kartanon paikoitusalueelle ei mahdu paljon autoja. Harrastustoimintaa siellä on ja silloinkin autot ovat parkissa kapeilla teillä omakotialueella.

    Äänestä

Tinnitus1. Omakotialueelle on vaikeaa kuvitella Hevikonsertteja. Järjestäjällä pitää olla tilat, jotka sopivat toimintaan. Metal-heviä pitäisi soittaa sellaisissa paikoissa, mistä äänet eivät kantaudu tilojen ulkopuolelle.

Äänestä

Kuljen itse Huhkotalon ohi pyörätietä pitkin Raision keskustan suuntaan lähes päivittäin, ja Huhkotalon paikoitusongelmat näkyvät välillä tielle saakka. Huhkotalossa toimii mm. jokin käsityö- ja harrastusalan kursseja myös ilta-aikaan järjestävä yritys, ja mielestäni sellainen toiminta sopiikin sinne hyvin. Sen sijaan ne valtavat huutokaupat ja pitkälle yöhön jatkuvat ja meteliä aiheuttavat tilaisuudet tuntuvat hiukan oudoilta kun ottaa huomioon, että ympärillä on paljon asutusta.

Äänestä
  • Ihme&kumma totesi saman liikenneongelman, jonka itse näen joka päivä ajaessani joko autolla tai pyörällä, miksei myös kävellessä. Kun Huhkotalolla on joku tilaisuus, omakotiasukkaat hädin tuskin pääsevät pihoilleen. Etenkin Huhkontien pääty Raisiontien kohdalla on aina täynnä autoja. Pyörällä ei pääse normaalisti kulkemaan ja jalankulkijankin pitää pujotella autojen välistä. Alkuaan se kaareva tien pää oli kääntöalue. Näyttää nyt olevan piukassa autoja. Kun Huhkotalolla on jokin isompi tilaisuus, autot poistuvat Raisiontien jalankulkutietä käyttäen. Poliisi ei ole kiinnostunut järjestyksen valvonnasta. ihmekös se on, jos järjestäjä voi mielensä mukaan ottaa vaikka 250 henkeä niille nurkille.

    Äänestä

Pääseekö sinne edes hälytysajoneuvot hädän sattuessa?Silloin ainakin poliisi kiinnostuu. Ja palotarkastaja.

Äänestä

Paaskaaa poliisia ny kiinosta oikeesti pääseekö hälytysajoneuvot sinne tai ei!
Poliisilla on kiinnostaviakin asioita ja haasteita mm. esim.moottoripyöräkerhot jotka on rikollisliigoja....

Äänestä

On huonoa tuuria, jos naapurustossa on häiritsijöitä. Omakotialueella paikoitusongelmat ja melu kummastuttavat. Jokaiselle pitää suoda oma rauha omassa kodissa.

Äänestä

Laittakaa pysäköinti kielletty kyltti tonttinne aidan viereen.Tein itse niin ja toimii.

Äänestä

Muistelen, että Huhkotalo oli ensin ja omakotitalot rakennettiin myöhemmin teollisuusalueen nurkalle.

Miksi ostitte. Olkaa raharikkaat onnellisia, että teillä on kortteliravintola ja menkää kuuntelemaan musiikkia ja ottamaan vähän kuppia. Taksia ei tarvitse tilata. Pohjat voi ottaa kotona.

Äänestä
  • Muistelet väärin, huhkotalon paikalla oli aiemmin Pasalan työväentalo, ja nykyisen Lukkarlantien talot on rakennettu pääosin 50 luvulla, eli ota asioista selvää ennen kun alat kirjoittelemaan pehmoisia. Ja totta raharikkaana on paljon mukavampaa kun kateellisena p-auki kulkevana.

    Äänestä

Mitä väliä sillä on mitä siellä tuppukylässännen on tai ei...?

Äänestä
  • olet väärällä palstalla, pölvästi

    Äänestä

Ihan oikealla palstalla olette kaikki!
Oikeaa elämää pelkäävien sekojen juttuja nämä kaikki ja nimimerkkien takana ulvotaan kun oikeasti ei uskalleta suuta avata...

Äänestä
  • Paraskin puhuja

    Äänestä

Entisen työväentalo purettiin, ja tilalle rakennettiin SDPn ja Kokoomuksen toimesta Huhkotalo. Sen vieressä sijaitsee kalliita uudehkoja taloja.

Sotket asioita. En kirjoita pehmoisia. Käy huomenna päiväkävelyllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tinnitus1 kirjoitti:

Huhkotalo aiheuttaa ongelmia ympäristölleen. Esim. perjantaiksi 22.2. ravintolanpitäjä oli samassa rakennuksessa olevaan juhlatilaan hyväksynyt esiintymään kovimman volyymitason orkestereita, joiden aiheeuttama melu levisi ympäristön omakotitaloihin. Entä ovatko poliisit olleet valveilla ikärajojen ja alkoholin käytön suhteen. Huhkotalo siis sijaitsee omakotialueella, joten järjestäjien on taytynyt olla tietoisia meluongelmista. Eihän ravintolalupa voi riittää tämänlaisten hevimetalliorkesteritapahtumien järjestämiseen. Piittaamattomuus ympäristöstä osoittaa epäeettistä yritystoimintaa, jolle ei voi antaa ymmärtämystä.

Huhkotalo mainostaa voivansa järjestää jopa 250 asiakkaan tilaisuuksia. Käytännössä se tuskin on mahdollista. Jo paljon pienemmälläkin määrällä ympäristö kärsii laittomista paikoituksista omakotialueella, jossa autot tukkivat katuja ja risteyksiä sekä joutuvat kääntämään talojen pihateillä, koska kääntöalue on tukittu autoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu