Polttoainetoiminen lämmitin.

Raappailija

Löytyykö esim. 120d/120d xdrive mallista polttoainetoiminen lämmitin vakiona ajastinkelloineen/kaukosäätimineen vai pitääkö jälkiasentaa sikamaiseen hintaan?
Ei sattunut silmään lisävarustehinnastossa, ehken ole riittävän tarkkasilmäinen..
Olisi toivottavaa, että tuonkin hintaluokan autossa webasto tai eberi olisi vakiona. Halvemmissakin on.

9

1701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uejd

      Ei ole vakiona missään autossa.

      • Raappailija

        monilla automerkeillä on dieselmalleissa. ei tarvitse lisätä kuin kiertovesipumppu ja jotain härpäkkeitä hintaan noin 1000 euroa. sillä saa ajastinkellon ja sisätilatkin lämpiämään. eli siis moottorin käydessä toimiva polttoainelämmitin on monissa dieseleissä, tämä on fakta.


      • suolimato

        Volvon diisseleissä on vakiona, ajastusmahdollisuus maksaa rapiat 200 €. Uudessa v40:ssä taitaa tosin lämppärikin olla lisävaruste...


      • Kyllä on vakiona esimerkiksi diesel X5:ssä ja lisävarusteena kaukosäädin.


    • rgrgdfgf

      BMW on niin lämmin auto dieselinäkin,TM :n talvitesti vuonna 2011 BMW 520 DA sai kympin lämmityslaite testistä ilman lisälämmittimiä. Ei kaipaa ongelmallisia lisälämmittimiä.

      • Suomen oloissa on ehdoton värkki tehdasasennettuna Webasto.
        Auton esilämmitys jo helpottuu kun ei tarvitse aina olla sähköpistokkeen ulottumissa. Nyky dieselit eivät kehitä tarpeekisi lämpöä Suomen ilmastossa ilman lisälämmitintä, Webastoa. Isomissa diesel BMW:ssä on aina Webasto joka käynnistyy automaatisesti ajon aikana ja jota voidaan käyttä siis myös esilämmitykseen ajastimella tai kaukosäätimellä. Ainakin X5:ssä ja 530 dieseleissä Webastot ovat vakiona.


      • aijaijaijaijai
        Mora kirjoitti:

        Suomen oloissa on ehdoton värkki tehdasasennettuna Webasto.
        Auton esilämmitys jo helpottuu kun ei tarvitse aina olla sähköpistokkeen ulottumissa. Nyky dieselit eivät kehitä tarpeekisi lämpöä Suomen ilmastossa ilman lisälämmitintä, Webastoa. Isomissa diesel BMW:ssä on aina Webasto joka käynnistyy automaatisesti ajon aikana ja jota voidaan käyttä siis myös esilämmitykseen ajastimella tai kaukosäätimellä. Ainakin X5:ssä ja 530 dieseleissä Webastot ovat vakiona.

        Samaa mieltä, pakollinen varuste Suomessa. Itellä Volga, jossa 5kW Eberspächer tehdasasennettuna. Tai ehkä ovat Suomessa salaa lisänneet ja väittävät, että on tehdasasennus.

        1-sarjan BMW:ssä ei vakiona. Eikä ole edes lisävarusteluettelossa mukana. Jälkiasentavat neuvosto-suomessa, joten pieleen menee.


    • Risto Raappailija

      Kolmossarjaan ei kuulemma auton oston yhteydessä edes saa webastoa/eberiä. Jälkiasennettuna hintahaarukka 1600-2000 ( viet itse valtuutetulle asentajalle). Eikös tämä ole vähintäänkin outoa?

      • 334455

        Kolmos Bemarissa ei ole edes veden lämpömittaria (löytyy kyllä öljyn lämpömittari). Ovat varmaan jättäneet pois ettei asiakkaat ymmärrä kuink kylmänä kone käy talvella. Tehdas haluaa takasin 70- ja 80-luvulle jolloin tyypillisen Bemarin perässä oli sininen savu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe