Kovat on säästöt Juuassa, kun pitää työehtosopimusta rikkoa työsopimuslaista puhumattakaan.
Yksi tuttu oli työntekijänä ollut kunnalla määräaikaisessa työsuhteessa tuntipalkalla ja ihan lain mukaan oikeutettu mm. itsenäisyyspäivän palkkaan. Laissa puhutaan palkallisesta vapaapäivästä. Vaan peruste miksei sitä sille päivälle sitä makseta on "ei vain ole tapana ollut".
Ja vaikka lainkohdassa asia esitetään, ei ole vedota lakipykäliin vaan vedotaan ainoastaan "tapoihin".
Onko Juuan kunnalla erilaiset työsopimuslait kuin muualla?
Perustelua ei vain tipu. Ja näitä tapauksia on muitakin. On irtisanoutumisia vaikka kuinka monta, moni ei ole jaksanut asiaansa ajaa pitkälle, toivottavasti joku pistää stopin tälläiselle.
On kai kunnilla joku valvova ylempi elin?
Älkää siis menkö ainakaan tilapäisesti töihin sinne, ja jos erehtyy joku menemään, tarkistakaa jo lainkohdat työsopimuksessa.
JUUAN KUNTA EI MAKSA PALKKOJA!!
4
395
Vastaukset
- awgyj
valvira
http://www.valvira.fi/ - ahti22
Täällähän se auttaa uikuttaa.
- tekemisen riemu
Yksikään ihminen ei tee töitä rahan takia vaan että saa kullanarvoista työkokemusta ja lunastaa paikkansa yhteiskunnassa työtätekevänä yhteiskunnan täysivaltaisena jäsenenä joka osaa kantaa "oman kortensa kekoon". Rahasta kitisijät ovat poikkeuksetta ahneita ihmisiä, jotka eivät osaa sen vertaa olla nöyriä että tajuaisivat sen tosiasian, että tässä taloustilanteessa on ihme ylipäänsä saada rahapalkkaa yhtään mistään! Työn ilossa on palkkaa aivan kylliksi itse kullekin.
- erjkl
en minä työtä riemun takia tee vaan sen takia että saan leipää pöytään.
rahasta kitisijät poikkeuksetta ovat näitä muun maailman perseilijöitä jotka kylvävät vastikkeetonta rahaa kun kuulevat sanan ulkomaa,ulkomaalainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 978624
- 474249
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371488- 241460
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341199Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121170Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31862Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837