Mistä saisi lisätietoja 1.8T koneiden tehojen lisäämisestä (lastutus etc.). Kysymyksessä siis uuden A4 1.8T 120kW:n piristäminen.
Kertokaa jos kokemuksia, mites bensan kulutus nousee etc.
A4 1.8T 120kW, mistä lisää tehoja
12
13151
Vastaukset
- Pakemppa
Lastua ei kannata vaihtaa vaan softa alkuperäiselle lastulle...ei tarvitse tehdä mitään juotoksia!
Laitoin itse 1.8TQ Avant -04 120kW autooni noin kuukausi sitten APR:n softan ja olen ollut tyytyväinen. Edellisessä autossani (1.8T -03 120kW) minulla oli vastaava Revon softa, joka oli myös muuten hyvä, mutta ehkä heti turbon lähdettyä peliin hieman liian räväkkä...nykyinen on paljon mukavampi ajaa ja tehoa kuitenkin saman verran. Molemmissa virityksissä ~200hv ja ~300Nm.
Käy hakemassa testiversio niin tiedät ennen ostamista mitä saat. APR:n softaa saat ainakin tuolta: http://www.pro-mo.info/
Jos haluat lisää tietoa kokemuksistani niin laita mailia: pakemppa@hotmail.com - tuntematon
Teho otetaan bensasta, tietenkin kulutus silloin nousee.
4-tahti moottorin kulutus litroina tunnissa saadaan jakamalla teho(hv) kolmella. Käytännössä muun liikenteen seassa ajettaessa ei nousu varmaan ole kovin merkittävää jos ajotyyliä ei paljon muuteta repivämpään suuntaan.
Sitäpaitsi olen sitä mieltä, että kulutusta ja tehonlisäystä ei pidä kysyä samassa lauseessa, sen verran ovat ristiriitaisia asioita.- jasu
"4-tahti moottorin kulutus litroina tunnissa saadaan jakamalla teho(hv) kolmella."
Olisikohan sinun syytä tarkistaa tuon yhtälösi paikkansapitävyys?
Laskelmasi mukaan autoni kulutus olisi nimittäin 110litraa\tunti??
Tehonlisäyksen vaikutus polttoaineenkulutukseen ei ole aivan niin yksioikoinen juttu kuin luulet.
Chippaus\softan päivittäminen yleensä pudottaa kulutuslukemia maantie ajossa.
Oman autoni keskikulutus tippui trimmauksen yhteydessä n,2litraa\100km . - joo joo
saipa nauraa. Oliski asia noin yksinkertainen... Miten sitten selitat sen etta esim saab 900C *kaasutin malli* 2.0L koneella kuluttaa noin 12 litraa satasella kaupungissa, kun taas esim a4 1.8T vie noin 8 litraa. Tehoja tuossa 18T:ssa on kuitenkin saabiin verrattuna kaksinkertainen maara.
- Audi4ever =)
Tämä on väärä paikka moiseen. Mene sivuille:
http://www.ffp-motorsport.com
tai
http://www.audiclub.fi/phpBB2/index.php- Mika
Miksi tämä on väärä paikka tuollaisille keskusteluille. En itse ainakaan ole huomannut että jossakin olisi kirjoittelukielto koskien virityksiä.
- A4 MTM
Mika kirjoitti:
Miksi tämä on väärä paikka tuollaisille keskusteluille. En itse ainakaan ole huomannut että jossakin olisi kirjoittelukielto koskien virityksiä.
Saahan tännekin kirjoittaa, mutta jos haluaa asiantuntevia ja asiallisia vastauksia, kannattaa vaihtaa foorumia. Suurin osa ei viitsi täällä foorumissa vastata mihinkään, koska ketjut täyttyvät epäasiallisuuksista ja teinien trollailusta.
Jokainen päättää mitä lahdettä uskoo. Itse suosittelen myös edellä mainittuja linkkejä.
- jooseppi
http://www.lmsracing.fi/
http://www.amworks.com/
http://www.pro-mo.info/
Riippuu miten ajelet.. bensan kulutus saattaa jopa jossain tapauksessa vähentyä.
Itselläni kaupunkiajossa ainakin nousi kun tulee kiihdytelytä rivakammin. - Av4nt
Se nosti mun kulutusta 8,5/9,2 keskikulutuksesta 10/10,8 litraan.olen nyt ajellut noin 2500km,mutta raskaammalla kaasujalalla.jaksaa menna tasakaasulla paremmin eli kulutus pienempi tosin vaikea olla polkematta...
- AudiA4
En suosittelisi lastun vaihtoa autoon jossa on takuu vielä päällä, pelkän softan vaihto on turvallisempi vaihtoehto, kun auton voi laittaa vakioksi huoltojen ajaksi.
Lehtosen myyvät MTM:n lastut ovat kyllä tunnetusti
hyvälaatuisia, mutta juuri tuon lastun irroittamisen ja uudelleen juottamisen takia en sitä suosittelisi.
APR ja Revo ovat hyviä vaihtoehtoja! - Kiinnostunut
AudiA4 kirjoitti:
En suosittelisi lastun vaihtoa autoon jossa on takuu vielä päällä, pelkän softan vaihto on turvallisempi vaihtoehto, kun auton voi laittaa vakioksi huoltojen ajaksi.
Lehtosen myyvät MTM:n lastut ovat kyllä tunnetusti
hyvälaatuisia, mutta juuri tuon lastun irroittamisen ja uudelleen juottamisen takia en sitä suosittelisi.
APR ja Revo ovat hyviä vaihtoehtoja!Asiallisiahan nuo APR ja Revo ovat käytettävyyden kannalta.
Mutta miten on kestävyyden laita? Onko nuo vaan "rahamiehille" tarkoitettu? Tuollaisia tuotteita voi varmasti käyttää, jos vaan vaihtaa autoa esim. parin vuoden välein ja kilometrejä ei kerry yli 100 tuhannen. Negatiivista puolta ei ehdi näkemään.
Itse olen hiljattain ostanut uuden A4:sen ja tarkoitus olisi ajaa autolla kuitenkin mahdolllisimman pitkään (kenties ainakin yli 5 vuotta). Mitä sitä hyvää vaihtamaan! Tehojen nosto kuitenkin kiinnostaa.
Onko pitkä-aikaisia kokemuksia ihmisillä virisoftien haitoista? Mitä esim. vaikuttaa öljynkulutukseen? Vaihtaako virittäjät öljyt useammin? Jos ei Quattroa, veteleekö ohjaus kiidytyksissä? yms.
Kiitoksia etukäteen vastauksista!
- vaihto ehdot
aja vakiolla joka on suht koht pihi
tai osta pyörä alk 900ccm tai
osta diesel ja osta pyörä saat haöpuutta ja nopeutta takaaam
t:friik
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243