Mk3 kopan farkku mondeo 2001-2007

Ostoksillekko???

Olen kuullut, että -05 eteenpäin kannattaa mondeo ostaa jos ostaa.
Mitäs kannattaa katsella, onko automaatti kestävä?
Meinasin, että jos laittas 2.0 litrasen tomaatin.

Noissa on tilava kontti ja sitä tarviin, kun on koiria mitä kuskata.

Joo, kuullut oon vetareiden kumeista ja kitistä, mutta juurikin niin, että -05 ja siitä jälkeen ei propleemia.

Kertokaas mondeo miehet ja naiset tarinoita.

Joo ja senkin muuten sitten tiedän, etä joka autossa on vikoja, myös audeissa.

7

646

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onsse vaikiaaata

      Osta vaan farkku korolla niin ei tarvii miettii noinki paljoo..

    • tyytyväinen mondeoon

      jos ovien kitit on korjattu ja autoa pesty joskus niin 01-04 ei ole yhtään huonompi!
      Ja vetarien suojakumitkin on usein korjattu tai vaihdettu tuon ikäseen! Meidän perheessä on 3. 01-02 ikäinen mondeo ja missään en ole törmännyt ruostumiseen tai vetareita uusinut..laakerit vaihdoin edelliseen 230tkm kohdalla ja nyt 202tkm ajetussa ääntää hieman!

    • jsfjdsjgjsdjg

      01-04 on kyllä ihan yhtä hyvä vaihtoehto, kunhan ei oo päästetty kauheesti ruostumaan.
      Eli tarkasta ettei oo ovien reunoissa pahasti ruostetta. Yleensä jos on edessä kuraläpät niin on säästytty etuovien ruosteelta, kun ei oo sitä kivisuihkua kokoajan rikkomassa maalia.
      Ja noi 01-04 on kuulemma dieselien kohdalla huomattavasti parempi vaihtoehto kuin uudemmat

    • Sepposeppä

      Kannattaa käyttää aikaa etsintään. Tarjontaa nimittäin piisaa ja se oikea varmasti löytyy. Itse käytin kuusi viikkoa aikaa ja kyllä kannatti. Pihassa on Mondeo farkku -05 . Eka omistaja pitänyt todella hyvää huolta autostaan. Kävin katsomassa neljää vm 01-04 ja kaikissa ovien kittisaumat ruosteisia. 05 ja 06 turvallisia ostaa, miksei vanhemmatkin, jos ovet vaihdettu. Siis vaihdettu, ei korjattu.

    • mondeo kiinnostaa

      Olen parkkiksilla yrittänyt kyylätä noita tuon korisia montukoita ja ei ole ainakaan näkynyt ruostetta päällisin puolin helmoissa yms.?? Onko miten luotettavia autoja???

      • hyvillä mielin!

        Koneet kestää ainakin sekä dieselit että bensa ja korikin jos vaan on pesty ja pidetty huolta!
        Meidän perheessä on 5:s Vm.2001-06 Mondeo ja mielestäni on loistava auto! Yhdessä 01 oli oven alareunat ruosteessa, mutta ne vaihdettiin takuuseen 08 ja sen jälkeen on kestänyt, autolla on nyt tahkottu 280tkm!

        Tarjontaa on paljon ja hinnat vaihtelevat paljon km ja kunnon mukaan! Helppo myytävä ainakin on koska on haluttuja varsinkin vähän ajetut farkut, jos sellaisen vain omistaa!

        Saman ikäiset mondeot ovat halvempi ja yhtä luotettavia, jos on kori kunnossa eli KITIT OVISSA! Ja yleensä ne on korjattu..


    • köffff

      Hyvin luotettava auto on. Ei ruostu ja muutenkin pelaa. Osta heti kaksi...

      hihhiiiiiiiiiiiii.....hyvä auto....hahhahhhhhhhhhhhhhhaaaaaaa
      on se niin..............

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1031
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      36
      619
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      557
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      532
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      318
      491
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      458
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      441
    Aihe