Olen kuullut, että -05 eteenpäin kannattaa mondeo ostaa jos ostaa.
Mitäs kannattaa katsella, onko automaatti kestävä?
Meinasin, että jos laittas 2.0 litrasen tomaatin.
Noissa on tilava kontti ja sitä tarviin, kun on koiria mitä kuskata.
Joo, kuullut oon vetareiden kumeista ja kitistä, mutta juurikin niin, että -05 ja siitä jälkeen ei propleemia.
Kertokaas mondeo miehet ja naiset tarinoita.
Joo ja senkin muuten sitten tiedän, etä joka autossa on vikoja, myös audeissa.
Mk3 kopan farkku mondeo 2001-2007
7
583
Vastaukset
- onsse vaikiaaata
Osta vaan farkku korolla niin ei tarvii miettii noinki paljoo..
- tyytyväinen mondeoon
jos ovien kitit on korjattu ja autoa pesty joskus niin 01-04 ei ole yhtään huonompi!
Ja vetarien suojakumitkin on usein korjattu tai vaihdettu tuon ikäseen! Meidän perheessä on 3. 01-02 ikäinen mondeo ja missään en ole törmännyt ruostumiseen tai vetareita uusinut..laakerit vaihdoin edelliseen 230tkm kohdalla ja nyt 202tkm ajetussa ääntää hieman! - jsfjdsjgjsdjg
01-04 on kyllä ihan yhtä hyvä vaihtoehto, kunhan ei oo päästetty kauheesti ruostumaan.
Eli tarkasta ettei oo ovien reunoissa pahasti ruostetta. Yleensä jos on edessä kuraläpät niin on säästytty etuovien ruosteelta, kun ei oo sitä kivisuihkua kokoajan rikkomassa maalia.
Ja noi 01-04 on kuulemma dieselien kohdalla huomattavasti parempi vaihtoehto kuin uudemmat - Sepposeppä
Kannattaa käyttää aikaa etsintään. Tarjontaa nimittäin piisaa ja se oikea varmasti löytyy. Itse käytin kuusi viikkoa aikaa ja kyllä kannatti. Pihassa on Mondeo farkku -05 . Eka omistaja pitänyt todella hyvää huolta autostaan. Kävin katsomassa neljää vm 01-04 ja kaikissa ovien kittisaumat ruosteisia. 05 ja 06 turvallisia ostaa, miksei vanhemmatkin, jos ovet vaihdettu. Siis vaihdettu, ei korjattu.
- mondeo kiinnostaa
Olen parkkiksilla yrittänyt kyylätä noita tuon korisia montukoita ja ei ole ainakaan näkynyt ruostetta päällisin puolin helmoissa yms.?? Onko miten luotettavia autoja???
- hyvillä mielin!
Koneet kestää ainakin sekä dieselit että bensa ja korikin jos vaan on pesty ja pidetty huolta!
Meidän perheessä on 5:s Vm.2001-06 Mondeo ja mielestäni on loistava auto! Yhdessä 01 oli oven alareunat ruosteessa, mutta ne vaihdettiin takuuseen 08 ja sen jälkeen on kestänyt, autolla on nyt tahkottu 280tkm!
Tarjontaa on paljon ja hinnat vaihtelevat paljon km ja kunnon mukaan! Helppo myytävä ainakin on koska on haluttuja varsinkin vähän ajetut farkut, jos sellaisen vain omistaa!
Saman ikäiset mondeot ovat halvempi ja yhtä luotettavia, jos on kori kunnossa eli KITIT OVISSA! Ja yleensä ne on korjattu..
- köffff
Hyvin luotettava auto on. Ei ruostu ja muutenkin pelaa. Osta heti kaksi...
hihhiiiiiiiiiiiii.....hyvä auto....hahhahhhhhhhhhhhhhhaaaaaaa
on se niin..............
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4235598Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1891958Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3671874- 1221088
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51014- 27928
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60834- 75830
Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️55723- 37714