Eduskunnassa osa myös moraaliltaan oikeamielisiä

Satakunnan Kansan uutisoinnin mukaan eduskunnassa on myös moraalisia hyveitä puolustavia henkilöitä. Kumpa hoitaisivat myös maamme vähävaraisen kansanosan asioita siten että kaikki saisivat riittävän toimeentulon. Koska tämä uutisoinnissa mainittu lakialoite hylättiin, olisi toivottavaa että myös samaa sukupuolta olevien oikeus pitää lapsia huollossaan kiellettäisiin koska tällainen perhemalli saattaa vammauttaa lapsen henkisen arvomaailman täysin väärille urille.

Päivitetty 27.2.2013 12:06, julkaistu 27.2.2013 10:48.

Holmlund äänesti homoliittolain käsittelyä vastaan


Kuva: Hanna Leppänen
STTLähetä palautetta toimittajalle.
Eduskunnan lakivaliokunnan puheenjohtajan Anne Holmlundin väitettiin hidastelleen homoliittolain käsittelyssä. Holmlund sai viime viikolla synninpäästön eduskunnan puhemiesneuvostolta



Eduskunnan lakivaliokunta ei ota käsiteltäväkseen lakialoitetta sukupuolineutraalista avioliitosta eli niin sanotusta homoliittolaista. Päätös syntyi täpärästi äänin 9–8.

Lakialoitteen allekirjoitti 76 kansanedustajaa. Aloitteen kannalta kielteinen päätös syntyi perussuomalaisten, keskustan ja kokoomuksen edustajien äänin. Kokoomuksesta käsittelyn puolesta äänesti vain Jaana Pelkonen.

Valiokunnan puheenjohtaja Anne Holmlund (kok.) pitää edelleen tärkeänä, että näin suuret uudistukset syntyisivät hallituksen esityksen pohjalta. Hän kaipaa myös laajaa julkista keskustelua vastaavista asioista.

Perussuomalaisten James Hirvisaaren mielestä oli hyvä, ettei tämä aloite saanut mitään erityiskohtelua. Sinänsä hänelle ei olisi ollut katastrofi, vaikka asia olisikin edennyt.

Vihreiden Jani Toivola oli pettynyt ratkaisuun. Päätös oli hänen mielestään kielteinen kansalaisten tasa-arvon kannalta.

Päätös merkitsee sitä, että aloite raukeaa. Ensi kuussa alkaa nimien keruu samasta asiasta tehtävään kansalaisaloitteeseen. Aloitteeseen tarvitaan 50 000 nimeä.

Näin äänestettiin

Aloitteen käsittelyä vastaan äänestivät: valiokunnan puheenjohtaja Anne Holmlund (kok.), James Hirvisaari (ps.), Arja Juvonen (ps.), Markku Mäntymaa (kok.), Arto Pirttilahti (kesk.), Kari Tolvanen (kok.), Ari Torniainen (kesk.), Kaj Turunen (ps.) ja Peter Östman (kd.).

Aloitteen puolesta äänestivät: Suna Kymäläinen (sd.), Antti Lindtman (sd.), Johanna Ojala-Niemelä (sd.), Aino-Kaisa Pekonen (vas.), Jaana Pelkonen (kok.), Kristiina Salonen (sd.), Jani Toivola (vihr.) ja Stefan Wallin (r.).

6

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkitys kohdalleen

      Mielenterveydestä kärsivät potilaat ,eivät saa kunnon lääkitystä.Siitä voisit tehdä henkilökohtaisen vetoomuksen kansanedustajille.

      • von Lagerbom

        Vaikka olenkin terveydenhoitoalalla ollut, en katso olevani siinä mielessä asiantuntija kyseisessä mielenterveyden hoitoon käytetyistä lääkityksistä, että voisin voisin antaa ohjeistusta pyytämässäsi asiassa. Käänny ensin asiassasi oman lääkärisi puoleen ja ellei siitä huolimatta olosi kohene, ota yhteyttä itse asianmukaiseen tahoon saadaksesi lääkityksesi kuntoon.


    • mömmö x

      Minkälaisen koulutuksen olet käynyt terveydenhoitoalalle?

    • pilleriville1

      mömmö x, lue kyseisen herran edellisiä kirjoituksia, niin sieltä kyllä ilmenee onko hänellä terveydenhoitoalan koulutus.

    • äåäåäåäåå

      Ettekö te ole huomanneet, ettei hän vastaa sellaisiin kysymyksiin, jotka osuvat nappiin.

      • von Lagerbom

        On minulla hoitoalan koulutus. Hoitoapulainen. Olen ollut terveyskeskuksen vuodeosastollakin ja myöhemmin kehitysvammaisten työkeskuksessa työnohjaanana. Riittääkö? Minun mielestäni kysymys vaan poikkesi niin paljon aloituksesta etten katsonut asiakseni vastata. Mutta kun ette osaa asiassa pysyä, niin saattanee olla jonkinlaisia psyykenongelmia, ymmärryskyvyn puutetta yms..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      4143
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2463
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1292
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1250
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1102
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      918
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe