Eduskunnassa osa myös moraaliltaan oikeamielisiä

Satakunnan Kansan uutisoinnin mukaan eduskunnassa on myös moraalisia hyveitä puolustavia henkilöitä. Kumpa hoitaisivat myös maamme vähävaraisen kansanosan asioita siten että kaikki saisivat riittävän toimeentulon. Koska tämä uutisoinnissa mainittu lakialoite hylättiin, olisi toivottavaa että myös samaa sukupuolta olevien oikeus pitää lapsia huollossaan kiellettäisiin koska tällainen perhemalli saattaa vammauttaa lapsen henkisen arvomaailman täysin väärille urille.

Päivitetty 27.2.2013 12:06, julkaistu 27.2.2013 10:48.

Holmlund äänesti homoliittolain käsittelyä vastaan


Kuva: Hanna Leppänen
STTLähetä palautetta toimittajalle.
Eduskunnan lakivaliokunnan puheenjohtajan Anne Holmlundin väitettiin hidastelleen homoliittolain käsittelyssä. Holmlund sai viime viikolla synninpäästön eduskunnan puhemiesneuvostolta



Eduskunnan lakivaliokunta ei ota käsiteltäväkseen lakialoitetta sukupuolineutraalista avioliitosta eli niin sanotusta homoliittolaista. Päätös syntyi täpärästi äänin 9–8.

Lakialoitteen allekirjoitti 76 kansanedustajaa. Aloitteen kannalta kielteinen päätös syntyi perussuomalaisten, keskustan ja kokoomuksen edustajien äänin. Kokoomuksesta käsittelyn puolesta äänesti vain Jaana Pelkonen.

Valiokunnan puheenjohtaja Anne Holmlund (kok.) pitää edelleen tärkeänä, että näin suuret uudistukset syntyisivät hallituksen esityksen pohjalta. Hän kaipaa myös laajaa julkista keskustelua vastaavista asioista.

Perussuomalaisten James Hirvisaaren mielestä oli hyvä, ettei tämä aloite saanut mitään erityiskohtelua. Sinänsä hänelle ei olisi ollut katastrofi, vaikka asia olisikin edennyt.

Vihreiden Jani Toivola oli pettynyt ratkaisuun. Päätös oli hänen mielestään kielteinen kansalaisten tasa-arvon kannalta.

Päätös merkitsee sitä, että aloite raukeaa. Ensi kuussa alkaa nimien keruu samasta asiasta tehtävään kansalaisaloitteeseen. Aloitteeseen tarvitaan 50 000 nimeä.

Näin äänestettiin

Aloitteen käsittelyä vastaan äänestivät: valiokunnan puheenjohtaja Anne Holmlund (kok.), James Hirvisaari (ps.), Arja Juvonen (ps.), Markku Mäntymaa (kok.), Arto Pirttilahti (kesk.), Kari Tolvanen (kok.), Ari Torniainen (kesk.), Kaj Turunen (ps.) ja Peter Östman (kd.).

Aloitteen puolesta äänestivät: Suna Kymäläinen (sd.), Antti Lindtman (sd.), Johanna Ojala-Niemelä (sd.), Aino-Kaisa Pekonen (vas.), Jaana Pelkonen (kok.), Kristiina Salonen (sd.), Jani Toivola (vihr.) ja Stefan Wallin (r.).

6

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkitys kohdalleen

      Mielenterveydestä kärsivät potilaat ,eivät saa kunnon lääkitystä.Siitä voisit tehdä henkilökohtaisen vetoomuksen kansanedustajille.

      • von Lagerbom

        Vaikka olenkin terveydenhoitoalalla ollut, en katso olevani siinä mielessä asiantuntija kyseisessä mielenterveyden hoitoon käytetyistä lääkityksistä, että voisin voisin antaa ohjeistusta pyytämässäsi asiassa. Käänny ensin asiassasi oman lääkärisi puoleen ja ellei siitä huolimatta olosi kohene, ota yhteyttä itse asianmukaiseen tahoon saadaksesi lääkityksesi kuntoon.


    • mömmö x

      Minkälaisen koulutuksen olet käynyt terveydenhoitoalalle?

    • pilleriville1

      mömmö x, lue kyseisen herran edellisiä kirjoituksia, niin sieltä kyllä ilmenee onko hänellä terveydenhoitoalan koulutus.

    • äåäåäåäåå

      Ettekö te ole huomanneet, ettei hän vastaa sellaisiin kysymyksiin, jotka osuvat nappiin.

      • von Lagerbom

        On minulla hoitoalan koulutus. Hoitoapulainen. Olen ollut terveyskeskuksen vuodeosastollakin ja myöhemmin kehitysvammaisten työkeskuksessa työnohjaanana. Riittääkö? Minun mielestäni kysymys vaan poikkesi niin paljon aloituksesta etten katsonut asiakseni vastata. Mutta kun ette osaa asiassa pysyä, niin saattanee olla jonkinlaisia psyykenongelmia, ymmärryskyvyn puutetta yms..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      349
      3668
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      19
      2388
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1970
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1655
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      417
      1552
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      42
      1513
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      282
      1468
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1324
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1126
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      17
      1048
    Aihe