Haluaisin

???

postittaa kirjan Intiaan. Paino ehkä puolisen kiloa. Onko kokemuksia, paljonko lähetys maksaa tuollaisesta? Tavallisena pakettinako?

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tavallinen

      paketti maksaa 32 euroa kahteen kiloon asti.

    • Pakkaspakolainen

      Kauanko perille saaminen kestää??
      No eilen sain kortin, joka oli postitettu Suomesta 11.1.2013 eli reippaan kuukauden vei kortin matka...
      Kiitokset siskolle kortista!

      • Pakettien perille

        meno Intiaan on aina vähän sattumankauppaa. Ennen oli helpompaa, kun postin palveluihin kuului kuljetusvakuutus. Se tosin nosti lähetyskuluja, mutta silloin paketitkin päätyivät varmemmin oikealle vastaanottajalle.

        Me lähetetään Intian suuntaan 8-10 pakettia vuodessa, ja noin karkeasti arvioituna postin kautta lähetetyistä 1/vuosi katoaa. Eikä niitä lähetyksiä löydetä ikinä, sillä Intian pakettien seuranta tyssää Suomen rajalle, sen jälkeen kaikki on ilmeisesti jonkun hindu-jumaluuden käsissä.

        Parhaimmillaan paketti on ollut perillä vastaanottajalla 10 päivässä. Riippuu niin kovasti siitä minne päin Intiaa paketti on menossa. Kaikki niin saapuva kuin lähteväkin ulkomaan posti kulkee Mumbain kautta, joka osaltaan hidastuttaa pakettien kulkua. Ja minun uskomukseni mukaan myös toimii sinä mustana aukkona, joka nielee paketteja kadoksiin. Pisimillään paketin perille saaminen on kestänyt kuukauden päivät. Mutta siihen paljastui jälkikäteen syyksi se, että postinkantaja ei ollut koskaan osunut oven taakse paketin kanssa silloin kun vastaanottaja olisi ollut kotona, eikä vastoin ohjeita ollut jättänyt ilmoitusta saapuneesta paketista. Eli Intiassa vastaanottajan kannattaa aina myös itse olla aktiivinen, ja tiedustella pakettia paikallisesta postikonttoristaan.

        Sitten voi tiety myös tsekata eri kuriiripalveluiden hinnat. Tämä etenkin niissä tapauksissa jolloin haluaa olla ehdottoman varma lähetyksen perille saamisesta.


    • ettumanoor

      Paketit perille! Minun sukulaiseni on ollut jo 48 vuotta postinjakajana Hän kertoi,että nuorempana heitti esim.joulukortteja roskiin.Koska ei jaksanut jakaa niitä hän myös lajittelee postin aamulla jonka jälkeen tekee 44km reissun kävellen joka päivä.Intiassa voi tapahtua ihan mitä vaan.Jokainen meistä jotka asumme tai käyvät usein täällä tietävät ja varautuvat tähän.Mukavia reissuja kaikille ja toivotaan,että kirjasi löytää lukijansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      83
      998
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe