Haluaisin

???

postittaa kirjan Intiaan. Paino ehkä puolisen kiloa. Onko kokemuksia, paljonko lähetys maksaa tuollaisesta? Tavallisena pakettinako?

4

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tavallinen

      paketti maksaa 32 euroa kahteen kiloon asti.

    • Pakkaspakolainen

      Kauanko perille saaminen kestää??
      No eilen sain kortin, joka oli postitettu Suomesta 11.1.2013 eli reippaan kuukauden vei kortin matka...
      Kiitokset siskolle kortista!

      • Pakettien perille

        meno Intiaan on aina vähän sattumankauppaa. Ennen oli helpompaa, kun postin palveluihin kuului kuljetusvakuutus. Se tosin nosti lähetyskuluja, mutta silloin paketitkin päätyivät varmemmin oikealle vastaanottajalle.

        Me lähetetään Intian suuntaan 8-10 pakettia vuodessa, ja noin karkeasti arvioituna postin kautta lähetetyistä 1/vuosi katoaa. Eikä niitä lähetyksiä löydetä ikinä, sillä Intian pakettien seuranta tyssää Suomen rajalle, sen jälkeen kaikki on ilmeisesti jonkun hindu-jumaluuden käsissä.

        Parhaimmillaan paketti on ollut perillä vastaanottajalla 10 päivässä. Riippuu niin kovasti siitä minne päin Intiaa paketti on menossa. Kaikki niin saapuva kuin lähteväkin ulkomaan posti kulkee Mumbain kautta, joka osaltaan hidastuttaa pakettien kulkua. Ja minun uskomukseni mukaan myös toimii sinä mustana aukkona, joka nielee paketteja kadoksiin. Pisimillään paketin perille saaminen on kestänyt kuukauden päivät. Mutta siihen paljastui jälkikäteen syyksi se, että postinkantaja ei ollut koskaan osunut oven taakse paketin kanssa silloin kun vastaanottaja olisi ollut kotona, eikä vastoin ohjeita ollut jättänyt ilmoitusta saapuneesta paketista. Eli Intiassa vastaanottajan kannattaa aina myös itse olla aktiivinen, ja tiedustella pakettia paikallisesta postikonttoristaan.

        Sitten voi tiety myös tsekata eri kuriiripalveluiden hinnat. Tämä etenkin niissä tapauksissa jolloin haluaa olla ehdottoman varma lähetyksen perille saamisesta.


    • ettumanoor

      Paketit perille! Minun sukulaiseni on ollut jo 48 vuotta postinjakajana Hän kertoi,että nuorempana heitti esim.joulukortteja roskiin.Koska ei jaksanut jakaa niitä hän myös lajittelee postin aamulla jonka jälkeen tekee 44km reissun kävellen joka päivä.Intiassa voi tapahtua ihan mitä vaan.Jokainen meistä jotka asumme tai käyvät usein täällä tietävät ja varautuvat tähän.Mukavia reissuja kaikille ja toivotaan,että kirjasi löytää lukijansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7503
    2. 94
      5338
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      4987
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4364
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3120
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2749
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2742
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      57
      2332
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2299
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1900
    Aihe