Mitä se proo ja persut haluaa

sitäkö, että pitäs pitää pakastevirkaa, kaupunginjohtajalle, vaikka valtuusto sitä ei halua, eiköhän ole aika jättää mennyt aika unholaan ja eletään tulevaisuutta katsoen eteenpäin, jos on muutenkin tullut luottamuspula uskotaan se ja hyväksytään se, eikä itketä puolin tai toisin
34297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Just noin. Nyt on kaikki hyvin. Aletaan keskittymään oikeasti Pyhäjärven asioihin.

Äänestä

Itkee ken tahtoo ,mutta lain mukaan on edettävä. Mitäs jos pantas jäähylle isot poijaat.Vaihettas välillä virttä.

Äänestä

Pannaan vaan. 4 vuoden päästä taas katotaan.....

Äänestä
  • Pro/ Persuslaisten kannattais alkaa keskittyyn muihin asioihin ja unohtaa juuri eron saanut johtaja täysin,teidän energia menee nyt vähän hukkaan turhanpäiväisellä jauhamisella.

    Äänien kalastelu 4 vuoden päähän pitää aloittaa NYT ! muilla metodeilla,ei äänestäjät tyhmiä ole.
    'ps.Tämä vain pienenä vinkkinä jatkoa ajatellen.

    Äänestä

Eihän persut ottaneet kantaa siihen pitääkö "pakastevirkaa" säilyttää, vaan siihen että ollaanko oikealla tiellä. Laittoman irtisanomisen takia. Tässä on iso ero. Nyt kun tietääkseni on jo irtisanomisesta lähtenyt valitus, niin asiaa vaan tuolla valtuuston päätöksellä pitkitetään. Hyvässä lyky vielä kaupunki joutuu maksamaan korvauksia. Tästä oli kysymys, tarkistin vielä asian esityksen tehneeltä "persujen" valtuutetulta.

Äänestä
  • Onko pakastevirka laillista arvoisat persukset?

    Äänestä

Asiaa voi pohtia monelta kantilta, mutta

laittomuutta ei voi hyväksyä, eikä väärillä perusteilla käydä ihmisen kimppuun. Siitä tässä on kysymys.

Äänestä
  • Menkää puolustamaan niitä työläisiä joita on tuhansia, jotka saa potkut, miksi teidän pitää hämmentää selvää asiaa, jos henkilö eroaa virastaan niin pakkohan se on ero myöntää ei siinä auta itku markkinoilla tai toreilla, jos korvauksia kaupunki joutuu maksamaan ne maksumiehet on kyllä viimekaudella toiminut hallitus fakta on näin.Luultavasti edellisen hallituksen jäsenet ovat jäävejä käsittelemään omia töppäyksiään

    Äänestä

Jos irtisanomisesta on jätetty valitus niin siinä käy niin että valituskirjelmän lukija sanoo että "SEURAAVA"! Ei nimittäin käsitellä ollenkaan koska mitään irtisanomista ei ole edes tapahtunut. On vain myönnetty ero! Tästä on kirjallinen dokumentti, mitään muuta dokumenttia ei ole!

Äänestä

on. ainakin hallituksen pöytäkirja joka kertoo kahden sopijapuolen tehdystä sopimuksesta. muu on kosmetiikkaa..

Äänestä

ja on rinnevaaran suostumus .

Äänestä

Suostumus EI OLE HAKEMUS!!!

Koittakaa nyt käsittää tämä yksinkertainen juttu!

Äänestä

Hakemus voi olla myös suullinen.

Tärkeintä on osapuolten kirjallinen sopimus.

Äänestä
  • Säännöissä sanotaan että kirjallinen, EI SIIS SUULLINEN

    Äänestä

oliko tämä tehty ratkaisu
- nopein
-hitain
-tilanteeseen sopivin
-riskialtis
-yhteishenkeä nostattava
-Pyhäjärvi kuvaa parantava
- näytön paikka

Miten olisi ratkennut ilman maanantain käsittelyä?

Äänestä
  • asiat pitkittyessään mutkistuvat, asia olisi pitänyt hoitaa kesäkuun valtuustossa 2012, eikä alkaa sähläämään niin kun edellinen hallitus teki ja rikkoi vielä laen kirjainta

    Äänestä

Toiseksi nopein. Nopein olisi ollut alunperin hyväksyä eroilmoitus! Ilman maanantain käsittelyä riskiksi olisi jäänyt ilman muuta ns. eroraha! Tällä ratkaisulla, joka on myös ainut lainmukainen, vältytään 100% varmasti erorahalta!

Äänestä

se oli näytönpaikka. siis hyvä paikka päteä. Nitä areenoita kun on niin vähän jossa voi julkisesti mitellä voimiaan.

Äänestä

Mitähän jos perustetaan ryhmiä oikein lakikoulutusta ,meillähän on tämä oma laki kouluttaja ,joka kehu viime valtuuston kokkouksessa voittaneensa kaikki valitukset.
Pittäiskö oikein kouluttajaksi pyytää.

Omintakaeisuus se pinnalla pittää ja eihän sitä tiiä miten monta lakimiestä tai naista tämmöinen koulutus toisi lisää. Silloinhan me pystyttäs ratkasemaan omien tuomareiden voimalla asiat kuin asiat. Minä kyllä kannatan että oma apu paras apu.

Äänestä

kouluttajana joutyis katselemaan lakikirjaa neutraalisti. siksi se olisi vaativa tehtävä. Nyt voi selata kohdat jotka tukee omia ja eturivin tulkintoja

Äänestä

Pitää pyytää OTL Tarmo Rapoa laatimaan valitus Hallinto-oikeudelle viime valtuuston asioista:
Niihin kuuluu:
- ainakin valtuuston sihteeri/pöytäkirjanpitäjää koskeva epäselvyys (muotovirhe)
ja
- kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaralle eron myöntämispäätöksestä. Valitusta tehdään siksi, että hänellä on ollut kaupunginhallituksen päätös virkavapaudesta elokuulle 2013. Hallinto-oikeudelle on tästä valitettu, mutta ratkaisua ei ole tullut.
Ei ole tullut myöskään täytäntöönpanokieltoa, joten päätös on lainvoimainen ja kaupunginjohtajana on virkavapauden aikana toiminut Veikko Tikkanen.

- Kunnianloukkausasiat ovat vielä erikseen tutkittava

- samoin on tutkittava aloite, jonka teki jari aittokoski ym:t tekninen johtaja
Sami Laukkaseen kohdistuneesta tutkintapyynnöstä. Siinähän on vielä epäselvää, että kuka pyynnön oli lähettänyt (valtakirja selvitettävä?)

Koska OTL Rapo kertoi tehneensä kaikki omiensa valitukset viime valtuustokaudelta, niin toivomme, että hän jatkaa näiden epäselvyyksien tutkimista ja valittamista, että päästään päiväjärjestykseen.

- vielä onkos selvitetty, mistä johtuen valtuutetut poistuivat, yksi kerrallaan, valtuuston kokoussalista ja valtuusto tuli päätöskelvottomaksi. viime vuoden(vai toissavuoden) kokouksesta. Mikäs syy?

Onko se asia tutkittu ja selvitetty.

Äänestä

sitä kai ne haluaa, apua.

Äänestä

saihan se päivi ruotoistenmäkikin kaupungilta vuoden virkavapaata katsellakseen viihtyykö osuuspankissa.

Äänestä

Mitä muuten harrastelet "oma apu paras apu"?

Äänestä
  • Turhia asioita ei tarvi selvittää tai tutkia, mutta uhkailut toisia valtuutettuja kohtaan kannattaisi tutkia ja onko se jotenkin kytkyessä entisiin päätöksiin

    Äänestä

  • pioloit kirjoitti:

    Turhia asioita ei tarvi selvittää tai tutkia, mutta uhkailut toisia valtuutettuja kohtaan kannattaisi tutkia ja onko se jotenkin kytkyessä entisiin päätöksiin

    Älä levitä väärää tietoa, äläkä mustamaalaa. Kukaan ei ole uhkaillut jos tarkoitat persujen tekemää esitystä valtuustossa. Esityksessähän sanottiin että voi tulla kysymykseen rikoslaki pyklä se ja se.

    Äänestä

Hei "oma apu paras apu"! Miksi et vastaa, mitä harrastelet? Minä tiedän , usea arvaa, loput pelkää!

Äänestä

Seuraamalla kunnallispolitiikkaa näihin asioihin pääsee käsiksi. Pöytäkirjat lehtijutut ja NAMO. Tässä se on, mutta nyt asiaan.

Voisiko OTL Tarmo Rapo avittaa meitä pyhäjärvisiä, että puuttuisi noihin selvittämättömiin asioihin.

Onhan niitä vanhoja, paljonkin, mutta kunhan nämä tämän päivän ihmettelyä aiheuttavat, niin päästäisiin jotenkin eteenpäin.

Vielä on tulossa maaliskuu. Jos ei ns. "tieteenkartalle" saada lagunahanketta, voidaan asia unohtaa, sanoi hollantilainen laguna-mies lehdissä tässä taannoin syksyllä, ennen vaaleja.

Odotetaan nyt jännittyneenä.

Äänestä

Milloin lumi sulaa ja pääsöö puolukkaan

Äänestä

Laittomia päätöksiä, tuli taas valtuustossa.

Valituksia pukkaa ja päätöksiä ei voida panna täytäntöön.

On se semmonen valtuusto ja puheenjohtaja meillä.

Äänestä

Mitä päätöksiä ei voida panna täytäntöön?

Äänestä

oon kahtonna, että tuo rollaattoriporukka on meleko sairaan näköstä.
Kaurasen askohan tuossa pirteimmän näkönen.

muut ihan tuonelan portille huiskuttavia.
harmaita, elottomia,hymyttömiä.

Äänestä
  • Katsoin kkahvinporoista ja näyttää että Pjärvi häviää kartalta. Koska yhteistyökykyä ei löydy, oikeita asioita ei hoideta vaan päätä heiluttaa sinne noussut keltainen neste, kun on päässyt puskasta valtuuston ja hallitukseen. Kuntalaista ei ole tietoa ei siitä että aikalailla kunnan tehtävät ovat laissa säädettyjä, pitäisi olla hallinnon avointa jne. eikä salaisia pöytäkirjoja jne. Se on yksi lysti mikä kunnan nimi on, kunhan palvelut pesaisivat vaikkapa kauppa-autoon verrattava terveysklinikka jne
    Loputkin yrittäjät näyttävät kantapäitä saatikka että uusia saataisin tällaiseen kuntaan, jolla on niin negatiivinen maine että hävettää sanoa mistä on.

    Äänestä

"mitä se proo ja persut haluavat"

olisiko numero yksi se, että
- tullaan näkemään Pyhäjärven alasajo ihan lähivuosien aikana
- tullaan näkemään Pyhäjärven taloudellinen alasajo haapajärvisten velkojen
maksajina
- tullaan näkemään kyläpahanen
- jota ei sitten ole enää Suomen kartalla

Sen me tulemme näkemään, kuulummeko Pro Pyhäjärveen tai Perussuomalaisiin.

Sen tulevat näkemään myös Suomen Keskusta r.p., Sosiaalidemokraatit ja vasemmistopuolueet.

Ei mene pitkä aika.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pemari 4348 kirjoitti:

sitäkö, että pitäs pitää pakastevirkaa, kaupunginjohtajalle, vaikka valtuusto sitä ei halua, eiköhän ole aika jättää mennyt aika unholaan ja eletään tulevaisuutta katsoen eteenpäin, jos on muutenkin tullut luottamuspula uskotaan se ja hyväksytään se, eikä itketä puolin tai toisin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu