akku tyhjenee viikossa jos auto ajamatta

Antza7

Pari kertaa on käynyt niin, että ASX on seissyt viikon ajamatta ja sen jälkeen akun varaus on ollut sen verran alhainen, ettei auto ole käynnistynyt lainkaan - ei siis statrttaa. Ja tämä on tapahtunut jo auton ollessa alle vuoden ikäinen, eli akku ei ehkä vielä kaput. Alkuperäinen akku ei kai ole ihan tavallinen/halvin, sen autossa olevan automaattisen strat&stop systeemin takia tarvitaan käsittääkseni erikoisakku?

No, asiaa ei ole tutkittu sen kummemmin, kun harvoin auto on käyttämättä ja ongelmaa ei ole muuten ollut. Mutta onko muilla ollut samoja ongelmia, että akku tyhjenee? Tuli mieleeni, että voisihan kyseessä olla auton ohjelmiston päivityksellä korjattava vikakin.

4

917

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1. 20000km takana

      Ei kuulosta tutulta, ollaan talviaikaan oltu matkoilla useampi viikko ja autot ulkona kentän parkkiaulueella - auto starttaa normaalisti. Meillä ASX bensakoneella.

      Nosta asia esiin nyt ensimmäisessä huollossa.

    • konsti?

      Älä jätä avaimia virtalukkoon. Auton ovet kun pistät lukkoon vielä. Kokeilepas.

    • ........

      Ei varmasti saa tyhjentyä viikon käyttämättä olon jälkeen. Auto vaan pikaisesti huoltoon, akussahan tuo vika mitä ilmeisimmin on tai lähinnä siinä mikä tuon akun pikkuhiljaa purkaa. Takuunahan tuo menee, joten mitä noita vikoja arpomaan.

    • Anonyymi

      2018 malli illalla pelasi moitteetta.
      Aamulla pientä naksetta pellon alta
      ei edes yritä pyörittää. Vaihdoin uuden
      akun ja nimenomaan S/Stop. Ajoin Åren 800 km sama juttu. Käynnistys akku löytyi respasta ja ajettiin Tornioon sammu pihalle siihen paikkaan. Hyvä auto siitä huolimatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      201
      8981
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      5548
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      53
      4671
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      91
      4517
    5. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      59
      3629
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3356
    7. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      70
      3320
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2866
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      50
      2722
    10. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2631
    Aihe