Hei te vyölaukkujen ystävät!

Älkää vaan sanoko, että joku vieläkin käyttää matkoilla tätä 80-luvun "perheenisän homopussia"?!

Voi voi meitä suomijuntteja.. Ikuinen tuulipukukansa :-(
371984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Miehelläni on Samsoniten vyölaukku, samanlainen kuin tämä http://valitsa.gr/commerce/popup_image.php?pID=938 ja kyllä hän sitä käyttää kesäisin, eikä pelkästään matkoilla. Kuumina päivinä, kun hänellä ei ole takkia, niin mihin hänen sinun mielestäsi pitäisi laittaa kaikki tavarat jotka hänellä on mukanaan (lompakko, aurinkolasien kotelo, avaimet..) Ne venyttävät housutaskuja, ja lisäksi houkuttavat taskuvarkaita.

Joskus vaan käytännöllisyyden on pakko ajaa ulkonäön edelle.

Äänestä
  • Kyllä pitää pärjätä ilman tuollaisia.. Voi järkytys! Itse suosin esim. sellaisia housushortseja, joissa taskuja on tarpeeksi. Reissuilla aina mukana ohut reissulompakko, jonne ei laiteta niitä kaikkia plussa- ynnä muita kortteja ;)

    Äänestä

  • Maikkis1 kirjoitti:

    Kyllä pitää pärjätä ilman tuollaisia.. Voi järkytys! Itse suosin esim. sellaisia housushortseja, joissa taskuja on tarpeeksi. Reissuilla aina mukana ohut reissulompakko, jonne ei laiteta niitä kaikkia plussa- ynnä muita kortteja ;)

    Mutta kun me ei olla kaikki ...

    Äänestä

  • Samsoniten vyölaukku on minullakin ja käytön syyt ovat juuri nuo edellä mainitsemasi.

    Äänestä

  • Maikkis1 kirjoitti:

    Kyllä pitää pärjätä ilman tuollaisia.. Voi järkytys! Itse suosin esim. sellaisia housushortseja, joissa taskuja on tarpeeksi. Reissuilla aina mukana ohut reissulompakko, jonne ei laiteta niitä kaikkia plussa- ynnä muita kortteja ;)

    Voi järkytys!!! Kamalan näköiset nuo housushortsit kun taskut pullottaa kamaa täynnä, se vasta junttimaista on.

    Äänestä

  • 16+11 kirjoitti:

    Voi järkytys!!! Kamalan näköiset nuo housushortsit kun taskut pullottaa kamaa täynnä, se vasta junttimaista on.

    Mitä se kenellekään kuuluu mitä vaatteita tai asusteita joku muu käyttää? Aikanaan 60-luvulla taistelimme oikeuden pitää sellaista hiustyyliä kuin haluamme ja sellaisia vaatteita kuin kukin haluaa.

    Miksi suomalaisten pitäisi näyttää esim. italialaisilta tai ranskalaisilta? Ollaan vaan ihan rauhassa nin juntteja kuin itse haluamme. Minä en ainakaan halua samaistua kasvottomaan eurotrashiin. En tosin koskaan ole omistanut vyölaukkua, mutta jos sellaisen hankksin, käyttäisin sitä surutta:-))

    Äänestä

  • Toinen tapa on käyttää olkalaukkua. SIihen mahtuu myös ostoksia.

    Äänestä

  • okaro kirjoitti:

    Toinen tapa on käyttää olkalaukkua. SIihen mahtuu myös ostoksia.

    no se se vasta homomainen on! useimmiten näyttää ihan kuin naisten käsilaukkua kantaisi. ja turha, jos tavaraa ei ole kuin lompsa, avaimet, kännykkä, kamera ja muita pikkujuttuja.

    vyölaukku on ihan ookoo, jos ei pidä paidanhelmaa housun sisään tungettuna, niin laukun saa näppärästi helman alle piiloon. mahtuu hyvin mukaan kaikki pikkutavarat, eivätkä purista paikkoja housuntaskuissa.

    Äänestä

  • naisten laukku kirjoitti:

    no se se vasta homomainen on! useimmiten näyttää ihan kuin naisten käsilaukkua kantaisi. ja turha, jos tavaraa ei ole kuin lompsa, avaimet, kännykkä, kamera ja muita pikkujuttuja.

    vyölaukku on ihan ookoo, jos ei pidä paidanhelmaa housun sisään tungettuna, niin laukun saa näppärästi helman alle piiloon. mahtuu hyvin mukaan kaikki pikkutavarat, eivätkä purista paikkoja housuntaskuissa.

    Siis en puhunut mistään naisten laukusta. Kun mukana on esim,. kahdet silmälasit niin joku yölaukku ei riitä. Eikö tuollainen paidan pito housujen päällä ole naismaista.

    Äänestä

  • okaro kirjoitti:

    Siis en puhunut mistään naisten laukusta. Kun mukana on esim,. kahdet silmälasit niin joku yölaukku ei riitä. Eikö tuollainen paidan pito housujen päällä ole naismaista.

    Ja videokamera, digikamera, vara-akut, matkaoppaat/prujut/kartat, pääsy/matkaliput, passi, aurinkolasit, ehkä jotain vaihtovaatetta jne. navigaattori, jos liikkuu autolla (ei voi jättää autoon kun se pöllitään) ja se nyky iso näyttöinen kännykkäkin pitää jonnekkin tunkea...

    Puppelipoitsut voi kantaa sen aurinkorasvansa kädessä piitsille.

    Äänestä

En ikinä matkoilla kyttää kellä on minkäkin moinen laukku tai vaate-ihan sama, käyttäkää tai oljkaa käyttämättä

Äänestä

Aloittaja kuulostaa aika hitaalla käyvältä Suomi-juntilta, kun ei ole 80-luvun jälkeen matkaillut ja vieläkin muistelee niitä kulta-aikojaan.

Itse käytän tuulitakkia, kun olen pidemmällä reissulla. Menee pieneen tilaan ja on monikäyttöinen. Mukana myös toisia vaatteita toisenlaiseen käyttöön.

Äänestä

Vyölaukkuhan on taas kuuminta hottia.

Taitaa aloittaja olla ajastaan jälkeen jäänyt peräkylän juntti, joka ei tiedä mistään mitään.

http://tinyurl.com/agmfjlw

Äänestä
  • nimenomaan! itekin kannan sitä aina tuolleen trendikkäästi sivulla. eli olen ollut aikaani edellä jo iät ja ajat!

    Äänestä

En...Näyttää todella juntilta ja mikä tulee taskuvarkaisiin, niin olen huomannut että vetoketjulla toimivat taskut shortseissa on tehokas. Vyölaukunkin voi näppärä rosvo viedä mennessään...Tosin perus suomijuntilla on semmonen kaljamaha, että se syö vyölaukun sisäänsä :D

Äänestä

Onko vyölaukku matkailupalstan suurin ongelma?

Äänestä
  • ON!

    Äänestä

Ompa siinnä taas kysymys ?Mitä ihmeen hyväksymistä sitä toisilta täytyy odottaa jos käyttää vyölaukkua.jokainen saa itse päättää käyttäköön vaikka uartukilaukkua ei siihen junttejen tarvitse puuttua.

Äänestä

ei hyvää päivää.....minä ja mun napa ja napanöyhtä !!!! onko tämä tärkeintä auringon alla ?

Äänestä

Mitäs väliä tuolla on, aivan yks ja sama mitä sä ajattelet, ei hetkauta eikä kaada maailaa vaikka käyttäis kuinka vyölaukkuja.

yks hailee

Eikö sull oikeasti ole muuta tekemistä kuin ajatella jotain tyhjänpäiväistä asiaa

Äänestä

No minä käytän kyllä aina reissussa kuumissa maanosissa vyölaukkua, enkä muuten vaivaa päätäni mitä muodin perässä juoksevat persaukiset nipottajat siitä tuumaavat. On sen verran kertynyt tuota maallaista mammona että ei tarvitse ajatella mitä muut ajattelevat.

Äänestä

Vyölaukku ei enää riitä, pitää olla kameroiden yms. takia olkalaukku, pidit tai et.

Äänestä

Totta. ne on ihan karseeta 80-luvun pappakamaa.

Äänestä

Kyllä isäntä vyölaukkua käyttää ulkomailla lomailessamme, yleensä päällä sen verran väljä t-paita tai hihaton, että jää pieni vyökkis sen alle kätevästi piiloon. Käytännöllisyys ajaa tässä tapauksessa muodin edelle, ei tarvi pelätä taskuvarkaita ja muutkin pienet tavarat saa laukussa kuljetettua helposti.

Vyölaukut kunniaan! :)

Äänestä

HERÄTYS!Eiköhän aikuiset voi käyttää vaikka TUOHIKONTTIA selässään!?Toista se on joillakin teini-ikäisillä jotka kulkee muodin mukana!Antaa vaan vyölaukut olla matkoilla mukana ja HYVÄÄ MATKAA.......

Äänestä

Jos matkan tarkoitus on vain katsella mitä kukin yllään pitää,niin parempi jäädä kotimaahan.

Äänestä

hehe, ei vittu, "pidemmillä reissuilla käytän tuulitakkia". Provo?
Ja juu vyölaukku näyttää todella idioottimaiselta. Niinkuin joku vitun olkalukkukin miehillä. Tarviiko sitä rojua kantaa niin saatanasti aina mukana?? Käteinen raha ja avaimet menee etutaskuissa ja semmosia aurinkolaseja ei oo valmistettukkaan mitkä vaatis aina koteloo jos ne ei päässä ole. Vaikka paidankaulukseen roikkuun jossei muuta.

Äänestä

hinttipussi muotiin.

Äänestä

Saksassa (rosctok) vyölaukku on nuorison hittituote. Todella paljon katukuvassa.

Äänestä

http://www.iltasanomat.fi/muoti-kauneus/art-1288455589125.html

Vyölaukku miehellä vaan on niiin hintahtavaa ja noloa kuin vaan voi olla. Ja varsinkin lomamatkalla! Täysin eri asia on sitten pyöräillessä tai muuten kuntoillessa. Mutta tämä "joka perheenisän homopussi" pitäisi vähitellen unohtaa.

Kattelkaa vaikka tuosta mitä mieltä vyölaukuista ollaan oltu. Tuolla tuo yksi valokuvakin kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.

Äänestä

Itse olen tuunannut vyölaukkuni led valoilla.Tietää missä menee!

Äänestä

mitä jos laittaisi vyölaukun sen verran pitkään nauhaan peittäis sillä sen intiimipaikan ei tarvis olla viikunan lehteä .. kyl vyölaukku käy moneen tarkoitukseen

Äänestä

mulla on reppu

Äänestä
  • Reppu on paljon fiksumpi vaihtoehto kuin mikään homopussi!

    Äänestä

  • ok23 kirjoitti:

    Reppu on paljon fiksumpi vaihtoehto kuin mikään homopussi!

    Ja hiostaa selkää...

    Äänestä

Hyppää pituutta.

Äänestä

Miehille on tosi kauniita ja nuorekkaita "yli pään" olkalaukkuja. Hyi hitto, iso maha ja sen alla nahkanpaloista ommeltu vyölaukku....hah haaa!! Kyllä noita juntteja reissussa näkee, mutta ne kyllä erottuu kyllä ilman tuota laukkuakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maikkis1 kirjoitti:

Älkää vaan sanoko, että joku vieläkin käyttää matkoilla tätä 80-luvun "perheenisän homopussia"?!

Voi voi meitä suomijuntteja.. Ikuinen tuulipukukansa :-(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu