Riittääkö pienillä naapurikunnilla potentiaalia maksaa Uudenkaupungin jättivelat? Onko Rauma ainoa vaihtoehto? http://jaavaat666.blogspot.fi/2013/02/se-kuntaliitoksestataalta-tullaan-rauma.html
ONKO KUNTALIITOS RAUMAN KANSSA VÄISTÄMÄTÖN
khduri
11210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei ikinä Raman suuntaa
Ukilla ei ole toivoa eikä sitä huolita kumppaniksi. Tuskin edes Raumalle
Uusikaupunki - Taivassalo - Kustavi ja Vehmaa siinä olisi sopiva kuntaliitos. Uusikaupunki ja Taivassalo ovat jo enklaavien osin toistensa sisällä samoin Taivassalo ja Kustavi. Vehmaa sopii siihen hyvin myös mukaan.
Luuletko, että ko. Turun lähikunnat haluavat liittyä velkaiseen Ugiin?
...tarkoitat varmaankin Ukiin??
Ukin velka on niin iso ettei sitä pikkukuntien taloudet kestä. Liitoksen jälkeen kaikkien talous on kuralla.
...tarkoitat varmaankin Ugin??
Niinpä, ei tässä varmaankaan ole kyse vaarin tai ukin velasta?
Niin on Salonkin talous, vaikka oli Ukia suurempi. Kuntaliitos tehtiin 10 kunnan eli 9 pienemmän kunnan kanssa, jotka myös olivat miinusmerkkisiä. Nyt Turku yrittää samaa naapurikunnilleen, joiden talous on kunnossa.
Mutta Ukki jää yksin. Se kelpaa liitoskumppaniksi.
Kai ukki nyt sentään jonkun muorin saa? Voivat sitten liittoutua tai yhtyä, ihan kuinka vaan.