Huomasinpa lehtikuvasta, että Grand Vitara XL-7:n etumaski/-lamput on jossain välissä muotoiltu uusiksi, eikä auto siis enää näytäkään edestäpäin samalta kuin 5- ja 3-oviset GV:t. Liekö tuore juttu vai onko muutos vain jäänyt minulta huomaamatta? Jostain syystä valmistaja on halunnut tehdä selvemmän eron GV:n pienempiin malleihin.
Selvyyden vuoksi: en nyt puhu muutaman vuoden takaisesta uudistuksesta, jossa lähinnä etupuskuri muotoiltiin uusiksi kaikista GV-malleista.
Selvyyden vuoksi: en nyt puhu muutaman vuoden takaisesta uudistuksesta, jossa lähinnä etupuskuri muotoiltiin uusiksi kaikista GV-malleista.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On tuore juttu, muutos tuli vm. -04. Maskin lisäksi koko sisusta uusittiin, kojelauta on nyt modernin ja tyylikkään näköinen ja istuimet ovat aikaisempaa isommat. Uudet isommat valot ovat linssityyppiset. Myös moottorin teho ja vääntö kasvoivat. Oliko automaatti-ilmastointi ennen vakiona, en tiedä, nyt kuitenkin on. Joten varsin suuresta muutoksesta on kysymys.
OK, eli muutos tehtiin samalla kun myös pienempiä GV-malleja uusittiin sisältä - sisältä nämä mallit ovat ilmeisesti edelleen yhteneväiset pituuseroa lukuunottamatta. Käsittääkseni automaatti-ilmastointi tuli vakiovarusteeksi tässä yhteydessä kaikkiin GV-malleihin.
Uudet sisätilat, etenkin kojelauta, ovat kyllä huomattava parannus entiseen. XL-7:n uudesta ulkoisesta ilmeestä en niinkään ole vakuuttunut.