Tyttöjen aivopesu hellan ääreen

Kun lapsi alkaa kasvaa,hänelle ostetaan leluja,mutta tyttöjen lelut ovat kauttaaltaan:leikkihelloja,kattiloita,ruuanlaittovälineitä,siivousvälineitä,babu borneja,barbeja ja niiden varusteita. Ei puhettakaan autoista,dinosauruksista,leikki työkaluista.Jopa leikki lääkärisalkku hankitaan pojalle.
Lapsilla on tarve samaistua,mutta miksi tyttö ei voisi samaistua isään,kun hän korjaa jotain. Ja poika samaistua äitiin kun hän laittaa ruokaa,leipoo ym.
Nyt lapset pitävät pienestä pitäen itsestään selvyytenä,että äiti laittaa ruokaa,siivoaa ym ja isä korjaa,kokoaa,käyttää työkaluja ym.Ei puhettakaan,että tyttö voisi käyttää porakonetta tai poika laittaa ruokaa. Tytöt nähdään yhä sievinä,avuttominakin.Isän voi olla perheessä vaikea suhtautua tyttöön."Ei sen kanssa voi tehdä mitään miesten juttuja." Tyttöjen ulkonäköä kehutaan,ei suorituksiaan/saavutuksiaan. Poikia taaseen kehutaan heidän saavutustensa/suoritustensa mukaan. Pojat miehistetään synnyttyään;he ovat pikkumiehiä,"mitäs ME miehet."
531786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 53

Vanhimmat

Olen -80 -luvun lapsi ja mulla oli 50:50 "tyttöjen" ja "poikien" leluja. Tai no siinä 1-4 vanhana oli tietty kaikki nukkekodit ja lastenvaunut sun muut, mutta tästä eteenpäin 4-12 v. leikin vain "poikien" leikkejä ja "poikien" leluilla. Serkkupoika on pari vuotta nuorempi niin sen takia varmaan. Se on ihan vanhemmista kiinni, mitä leluja ostaa. Muistan kun toripäivillä menin aina lelukauppiaan tiskille ja halusin hiekka-auto-traktorin (mitä lie, millä leikittiin hiekkalaatikoilla). Siskon ja serkkupojan kanssa oltiin majojen ja linnoitusten rakentamisen mestareita (mummolassa oli metsää ja peltoa riittävästi).

Myös isän ostamat lahjat olivat tavallaan vähän niinkuin pojalle suunnattuja (pesäpallosetti, videopeli, kunnon stereot jne).

Ei se lapsi niitä leluja osta...

Äänestä

Meidän tytöillä on ollut mm. kauko-ohjattavia autoja, junaratoja, vasaroita, sahoja, puupalikoita ja nauloja, Crash bandicoot tasoloikka-PS-pelejä, jotka olivat hyviä, ei söpöjä jne.

Niin, että sinä "Hella ja nyrkki", syytä vain itseäsi, jos itse ruokit stereotypioita.

Äänestä

Olen huomannut saman, pojat saavat olla poikia, tytöt taas kasvatetaan pienestä pitäen äideiksi ja miesten piioiksi. Pojat saavat riehua ja mellastaa, tytöiltä sama käytös on järkyttävää ja häpeällistä.

Äänestä
  • Tunnustautuuko kukaan, noin huonoksi vanhemmaksi? No, ehkä jossain ääriuskonnollisissa piireissä, mutta ei valtaväestön tyyliin moinen kyllä istu.

    Äänestä

  • No ei pidä paikkaansa enää tänä päivänä, ainkaan omassa suku- ja ystäväpiirissäni ei homma mene lähellekän noin kuin väität ja myös tämän suku-ystäväpiirin ulkopuolellalin mitä katellu niin aika monipuolisesti lapsien kasvatus/lelut ja roolit menee ja väitän että aika palturia on aloitus ja sun viestis.

    Väitteeni tueksi vaikkapa TV:n lasten MasterChef ohjelma jossa on aika tasaseen poikia ja tyttöjä eli kyllä pojille tänä päivänä myös näit keittiöpuolen asioita opetetaan.
    Muita esimerkkejä vaikkapa tyttöjen tekemät puutyöt ja muut korjaamiseen littyvät asiat tai vaikkapa poikien kodin siivousvuorot ja roskan viemiset eli ne kuuluisat kotityöt ja mitä tulee leluihin ja peleihin niin tyttöjen lätkäjutut ja futisjutut ja vaikkapa poikine tanssi-balettijutut ja poikien sekä myös tyttöjen suosimat tietsikapelit sotimispeleineen ja molemmat leikkivät legoilla rakentaen raketteja ja autoja ym. ja näitä piisais mutte varmaan ole tarkoitus täyttää tätä topikkia kaikella.

    Mä väitän, että aloittaja ja sinä elätte jossain hieman ei niin nykyaikaisessa ja vähän pimennössä laput silmillä.

    Äänestä

Ei meillä ainakaan ollut niin rajoittunutta.Kyllä pojillakin on ollut omia pehmo-hellittelyleluja,joita saivat halitella ja ottaa viereen illalla.
Pikkusiskoni oli nuorempana mieluummin niissä "miesten töissä" isän kanssa ja minä viihdyin enemmän kokkailu ym.hommissa.
Omat lapset innostuivat yläasteella ruuanlaitosta ja poikani kaverinsa kanssa ja tyttäreni oman kaverinsa kanssa menivät kokkisotaa.Pojat ja tytöt kokkailivat omat ruokansa ja minä sain esittää kommentteja tuloksista.

Äänestä

Hupaisaa, että aloitukselle on paukutettu miinusta ihan raivolla ja kaikki kälättää kuorossa, että ei MEILLÄ kyllä vaan ainakaan ole mitään tällaisia luutuneita stereotypiota. Älkää jaksako, ei tarvitse kuin vilkaista lelukatalogien sukupuolijakoa ja lasten tarkasti värikoodattua vaatetusta nähdäkseen, miten pienstä lähtien lapsia aletaan sosiaalistaa tietynlaisiin rooleihin. Jos tällä tosiaan ei kukaan tunnusta tekevänsä niin, en voi kuin ihmetelle, että onpas palstalle sattunut yllättävän suuri joukko nykyaikaisia kasvattajia.

Äänestä
  • Tottahan maailman sivu on ollut vanhempia, jotka eivät kasvatuksessaan osaa käyttää omia aivojaan tai esim kysyä lapseltaan millaisen lelun hän haluaa. Sellianen vanhempi ostaa lelun, josta hän "luulee" pienten tyttöjen tykkäävän.

    Äänestä

  • Mitä sillä on lopulta väliä millaisilla leluilla lapsi leikkii? Lapsi kasvaa todella aikuiseksi ja tekee omat valintansa vasta teini-iästä alkaen.

    Ajan kanssa sitä joko hyväksyy tai hylkää vanhempiensa ja/tai ympäristön ajaman naiskuvan, oli se millainen tahansa, ja se on seurausta hänen omista valinnoistaan. Siinä se, millä leluilla on lapsena leikkinut on lopulta aika pieni tekijä.

    Äänestä

Puhu vain omasta puolestasi!

Nykyään lapsille ostetaan leluja, joista he tykkäävät. Mitä pahaa siinä on jos tytön esikuvana on äiti ja pojan isä? On toki olemassa myös tyttöjä, joita perinteiset miesten hommat kiinnostaa ja toisinpäin ja yleensä tämä kyllä huomioidaan tuollaisissa tapauksissa.

On täysin tasa-arvon vastaista kasvattaa lapsia huomioimatta sukupuolta. Moni tosin kuvittelee tasa-arvon olevan sitä, että sukupuolta ei huomioida.

Äänestä
  • Tottakai lapsen "eka idoli"on oma isä/äiti,mutta pointti olikin se että joku isä voi ajatella niin vanhanaikaisesti,ettei tytön kuulu tehdä ns."miesten töitä" ja poikien ei kuulu taasen olla keittiössä. Isä saatta alitajuntaisesti ajatella,että tyttö löytää sitten käsistään kätevän miehen,samoin kuin äiti ajattelee miniäehdokkaan hoitavan ruuat,pyykit ym. Poika oppii että nainen on hyödyke.

    Äänestä

  • Ketjun aloittaja kirjoitti:

    Tottakai lapsen "eka idoli"on oma isä/äiti,mutta pointti olikin se että joku isä voi ajatella niin vanhanaikaisesti,ettei tytön kuulu tehdä ns."miesten töitä" ja poikien ei kuulu taasen olla keittiössä. Isä saatta alitajuntaisesti ajatella,että tyttö löytää sitten käsistään kätevän miehen,samoin kuin äiti ajattelee miniäehdokkaan hoitavan ruuat,pyykit ym. Poika oppii että nainen on hyödyke.

    Mutta mitä todisteita sinulla siitä on että tämä on olevinaan jotenkin yleistä vielä nykypäivänä?

    Äänestä

Minä en leikkinyt poikien leluilla lapsena ollenkaan. Ostettiin kyllä mulle niitäkin ja olisin saanut leikkiä, mutta poikien lelut olivat niin äärettömän tylsiä (autoja yms.). Pienenä rakastin nukkeja ja nukenvaunujani ja helloja ja keittiövälineitä. Tyttölapsilla tulee yleensä LUONNOSTAAN tuo "hoivavietti", eli kodin leikkiminen. Ei kukaan mua ole nyrkillä pakottanut eikä ikinä mitään leluja ehdotellut vaan sain kaupasta valita itse, ja ainahan niitä tyttöjen leluja otin kun ne oli kivoimpia. Rakastin ihan pienestä pitäen kodin leikkimistä, Nykyäänkin mielummin puunaan uunia kuin edes yritän esim. korjata autoa. Autot on mielestäni edelleen tylsiä, rumia ja miesten juttuja. antakaa lasten leikkiä millä haluaa niin niistä tulee onnellisia.

Äänestä
  • Tottakai on hoivavietti ja pojilla saalistus vietti. Näin on ollut siitä asti kun ihminen laskeutu alas puusta. Auto on ruma ja tylsä totta,mutta eikö ole hyvä että nainen(kin)
    osaisi huoltaa autoaan? Entäs jos joku isä ottaa tytön väkisin opettelemaan renkaanvaihtoa ym. Sen sijaan että vaihtaisisit auton renkaat itse vaihdatat ne kallilla liikkeessä.

    Äänestä

  • ketjun aloittaja kirjoitti:

    Tottakai on hoivavietti ja pojilla saalistus vietti. Näin on ollut siitä asti kun ihminen laskeutu alas puusta. Auto on ruma ja tylsä totta,mutta eikö ole hyvä että nainen(kin)
    osaisi huoltaa autoaan? Entäs jos joku isä ottaa tytön väkisin opettelemaan renkaanvaihtoa ym. Sen sijaan että vaihtaisisit auton renkaat itse vaihdatat ne kallilla liikkeessä.

    Meillä mies vaihdattaa renkaat liikkeessä, kun ei halua liata käsiään. .D

    Äänestä

  • Todella hyvä kirjoitus. Antakaa ihmisten (lasten) ihan vapaasti valita ikätasolleen sopivimmat lelut. Hyvin monesti valinnat menevät ihan luonnollisesti "perinteisten" kaavojen mukaan ja jos näin menevät, niin mikä siinä on ongelmana?

    Sen sijaan POIKIEN LIIKKUMATILA on hyvin tarkoin rajattu ja ohjaa kapeaan miehenmalliin. Että raada raada, kupsahda ajoissa ja kustanna muiden elo. Ehei, tänä päivänä vaalitaankin omaa terveyttä.

    Äänestä

kyllä lapset itse tietävät, mistä leluista pitävät. Meillä hankittiin tytölle tyttöjen leluja: nukenvaunut, pari nukkea, jopa barbiekin. Eivät vaan kiinnostaneet. Roolileikit leikittiin poneilla - silloin kun leikittiin. Eniten kuitenkin kiinnosti erilaiset seikkaluleikit, luonnossa liikkuminen lintujen bongailu, kivien keräily ja öttiäisten preparointi. Aivan tarpeettomina saivat kaikki tyttöjen lelut olla, ellei joku naapurin tytöistä käynyt leikkimässä ja levitellyt tavarat ympäriinsä. Oma tyttäremme ei edes viitsinyt niitä keräillä talteen. sinne murskaantui nukkekodin kalusteet ja nukkien tavarat pikku jalkojen alle, kun rymyleikkejä mentiin niin että nurkat paukkui. Parhaita leikkejä oli leikit naapurin poikien kanssa. Niin, ja toisten erilaisia leikkejä leikkivien tyttöjen kanssa.
Pojallamme oli mahdollisuus leikkiä sekä tyttöjen että poikien leluilla. Häntä kiinnostivat pienenä autot ja työkoneet jonkin verran, mutta siitä eteenäin kaikenlaiset pelit niin livenä kuin koneelakin.
Emme todellakaan valinneet lapsillemme leluja. He saivat valita itse.En tiedä sitten, mjkä osuus äidin omilla lapsuuden leikeillä on asiaan. En ole itsekään ollut kovin innokas kotileikeistä, enkä edelleenkään tee muuta kuin mitä on pakko kdoin ylläpidon vuoksi.

Äänestä

Tyttö ei joudu isona hellan ja nyrkin väliin,jos saa lapsena arvostusta omana itsenään ja varsinkin isältään.
Ei ole merkitystä vaatteiden värillä tai leluilla vaan sillä,että lapsi tuntee olevansa rakastettu,olipa tyttö tai poika.

Äänestä
  • Tuo on niin totta. Tytöistä, joilla isä ei ole läsnä, kasvaa naisia, jotka valitsevat huonon aviomiehen.

    Äänestä

  • Sivusta seurannut kirjoitti:

    Tuo on niin totta. Tytöistä, joilla isä ei ole läsnä, kasvaa naisia, jotka valitsevat huonon aviomiehen.

    Ei voi noinkaan yleistää. Minun isäni ei ollut juurikaan läsnä lapsuudessani (luojan kiitos, sen ansiosta olen yhä hengissä). Koska isäni oli niin paskamainen tyyppi, minulle on selkärankaan iskostunut se, että välttelen hänenlaisiaan viimeiseen asti. Eli saan kyllä valituksi itselleni varsin loistavan miehen. :) Jos nyt ikinä naimisiin menen, eihän se ole mikään pakko sekään. Arvostava ja rakastava äiti korvaa poissaolevan isän täydellisesti. Sama toimii takuulla myös päinvastoin. Ei sillä ole juuri väliä, ketkä lapsen kasvattavat, kunhan nämä arvostavat ja rakastavat lasta. Se se on tärkeintä, jotta lapsi oppii arvostamaan itsekin itseään ja tekemään valintoja, jotka ovat itselle parhaaksi.

    Äänestä

Niinhän se menee että naisten työ on siivota ja tehdä safkaa. Miehet tuo ruuan pöytään ja pistää lapsia alulle.

Äänestä
  • voi miten yksinkertaista järjenjuoksua !!!!!!!!!!

    Äänestä

Minä en pienenä koskaan halunnut leikkiä kotia tai "tyttöjen" leluilla. Halusin aina leikkiä pikkuautoilla, dinosauruksilla, legoilla ja gogoilla. Muistan että ala-asteen opettajani oli mielipiteiltään aika vanhoillinen, eikä pitänyt "poikamaisesta" käytöksestäni. Tytöt tekivät välitunneilla vain läksyjä, joten leikin sitten poikien kanssa niin kauan kunnes "tyttöbakteerit" oli pojille liikaa.

Äänestä

Olen syntynyt vuonna 1960. Kotonani ei koskaan tyrkytetty minulle nukkeja, vaan sain leikkiä juuri sillä, mikä kiinnosti. Minua ei myöskään ohjattu kouluttautumaan naisten aloille, eikä meillä ollut kotona naisten tai miesten töitä. Isäni hoiti tasaveroisesti äidin rinnalla veljeäni ja minua, kun olimme pieniä. Hän osasi kylvettää vauvaa, hoitaa muutenkin, pystyi tekemään ruokaa siinä kuin äitinikin. Ja meidän kotimme oli aivan tavallinen, vähävarainen maalaisperhe. Minulla on ollut onnekkaat lähtökohdat elämääni.

Olen kasvattanut omat, 80-luvulla syntyneet lapseni yksinhuoltajana, ja leikkineet kaikilla lapsille tarkoitetuilla leluilla, ja he ovat kaikki oppineet tekemään kotitöitä sukupuoieen katsomatta. Älkää hyvät ihmiset karsinoiko lapsianne sukupuolen mukaan.

Äänestä

No joo, kyllähän marketit ja valmistajat tuota aivopesua yrittävät. Joensuun Citymarketissa oli vielä kymmenisen vuotta sitten isot kyltit "TYTTÖLELUT" ja "POIKALELUT". Omassa lapsuudessani ei tuollaista erottelua ollut, 80-luvulla oli leluhyllyt ja se siitä. Jotenkin meininki on muuttunut kovemmaksi tai tiukemmaksi... Ainakin kaupoissa ja lelufirmojen katalogeissa (hyvä Jeesus sitä pinkin määrää mitä niihin tungetaan).

Mutta niinhän se on, että hevosen voi viedä veden ääreen - ei pakottaa juomaan. Minulle tyrkytettiin pikkulikkana vauvanukkeja ja muuta hoiva-keittiö-tyttökamaa. Vauvanukelta leikkasin ripset irti ja kohtelin sitä väkivalloin (mm. hirtin sen kerrossängyn tolppaan). :D Ponit olivat paljon parempia, ja kaikki mekaaniset lelut.
Eivät lapset leiki niillä leluilla, mitkä ovat heistä tylsiä.

Äänestä

eiköhän tässä perhe päätä mitä lastensa kanssa tekee. minulla on ollut niin tyttöjen kuin poikienkin leluja. nykypäivänä en ole mikään peukalo keskellä kämmentä vaan pienet korjaukset onnistuu osaan myös autoja peruskorjata. mun tekemä ruokakin on hyvin miehelle kelvannu. meille synty pian tytär ja mies sanokin sen klassisen "mitä mä voin tytön kans tehä" sanoin miehelle et mitäs jos meidän tyttö on aikuisena autoasentaja? kyllä vanhempien kasvatus tapa vaikuttaa mutta kyllä lapsen luonnekki. aijon tyttäreni kasvattaa mahdollisimman "unisex" tyylillä että ei ole tyttöjen tai poikein juttuja vaan voi ite tehä mitä haluaa!

Äänestä

Mä leikkiin pienenä leluautoilla en koskaan barbeilla, kuten tytöt yleensä tykkää niillä leikkiä. Äiti ei oikein tykänny. Isompana sitten sanoin äitille että aijon autonasentajaksi opiskella. Siitä se tykkäs vielä vähempi, oikein sano että ne on miesten hommia et sinä niihin ala opiskeleen :D No mun äiti olikin niin vanhanaikanen... Mut tässä sitä nyt ollaan autonasentaja ja automaalariksi opiskelleenna. Ja jopa ihan naisen näkösenäkin, pitkä tukkakin peräti ;)

Äänestä

Kotityöthän kuuluvat naisille, mitä sitä kiistämään. Onhan se hyvä taitaa tulevana tyttöystävänä/vaimona kaikki tarpeellinen, jotta pystyy miehen pitämään tyytyväisenä!

Äänestä
  • tyhymä.........

    Äänestä

Tasa-arvo on toki tasa-arvoa ja useimmiten hyvinkin tavoiteltava asia. Tässä tapauksessa tasa-arvosta ei juuri niinkään ole kyse vain yksinkertaisesti sukupuolten välisistä eroista ihan geneettisellä tasolla. Nykyisessä hypetyksessä monelta pääsee unohtumaan se fakta, että miehen ja naisen aivot ovat erilaiset. Miksi ihmeessä lapsia siis tulisi kasvattaa sukupuolineutraalisti, kun sukupuolet ovat biologisesti erilaisia? Jos todella haluatte kasvattaa lapsenne sukupuolineutraalisti niin leikkauttakaa poikalapsiltanne vehkeet pois jne.

Äänestä

Kyllä se vaan on fakta, että jos vaikka lauma lapsia menee kylään johonkin, ja lattialle kaadetaan laatikollinen leluja jossa on nukkeja ja autoja, niin useimmiten ne autot valikoituvat poikien käsiin ja nuket tyttöjen käsiin. Ja kun tytöt kasvavat vanhemmiksi, niin harvemmin heitä kiinnostaa tekniikka sen itsensä vuoksi. Siskoni kyllä opetteli paikkaamaan pyörän renkaan pienempänä kuin minä, jotta ei tarvitsisi aina odottaa että joku sen korjaa. Pojat taas usein purkavat lelunsa kun kyllästyvät niillä leikkimään, ihan nähdäkseen miten ne toimivat. Tietysti on "hyvä jätkä"-tyylisiä naisia joista tulee insinöörejä ja jotka korjaavat autonsa itse, ja ruoanlaitosta tykkääviä ja siivousintoisia miehiä jotka teettävät polkupyöränsäkin huollot korjaamolla. Mutta kyllä ne perinteiset sukupuoliroolit vain asettuvat ihmisiin useimmiten ihan erikseen opettamatta, tai vaikka koetettaisiin opettaa sukupuolineutraaleiksi. Ihan turhaa ihmisten kiusaamista vängätä luontoa vastaan. Se miksi tasa-arvosta kotitöissä on tullut kiistakapula, on se että perinteiset "miesten työt" ovat loppuneet kehityksen myötä. Ei tarvitse metsästää, kalastaa, hoitaa maatilaa, kantaa vettä tai polttopuita. Keittiöhommat ja siivous eivät ole muuttuneet niin paljon. Kun osa perinteisistä "naisten töistä" on jaettu miehelle, hän joutuu mukavuusalueensa ulkopuolelle, ja toisaalta naisella on vahva näkemys siitä mikä on oikea tapa asiat tehdä, ja miehen tekemä ei meinaa kelvata.

Äänestä

Ehkä teillä menee noin kasvatus muttei mun suvussa tai ystäväpiirissä, jossa niin tytöt kuin pojatkin leikkivät pehmoleluilla ja mm. kokkaavat sapuskaa ja siivoavat ja tekevät kotitöitä ja riehuvatkin yhdessä eli eletään aika tavalla toisin kuin sinun kuvaamalla tavalla.

Ei kannata yleistää (tälläinen kuva mulla sun kirjoituksestasi jäi)

Kyllä tänä päivänä pienestä pitäen pojat kokkaavat ja tekevät näitä hella- ja siivoustöitäkin ja vastaavasti tytöt mm. pelaavat lätkää ja futaavat sekä pelaavat tietokonepelejä mm. sotimispelejä ja roolipelejä joissa soditaan.

Niin ja kyllähän ne tytöt leikkii lääkäriä ja dinosaurus ym. jutuilla ja legoilla.

Jospa kandeis tulla tähän päivään elämään eikä rämpiä siellä meneen vuosisadan soissa.

Äänestä

Ehkä teillä menee noin kasvatus muttei mun suvussa tai ystäväpiirissä, jossa niin tytöt kuin pojatkin leikkivät pehmoleluilla ja mm. kokkaavat sapuskaa ja siivoavat ja tekevät kotitöitä ja riehuvatkin yhdessä eli eletään aika tavalla toisin kuin sinun kuvaamalla tavalla.

Ei kannata yleistää (tälläinen kuva mulla sun kirjoituksestasi jäi)

Kyllä tänä päivänä pienestä pitäen pojat kokkaavat ja tekevät näitä hella- ja siivoustöitäkin ja vastaavasti tytöt mm. pelaavat lätkää ja futaavat sekä pelaavat tietokonepelejä mm. sotimispelejä ja roolipelejä joissa soditaan.

Niin ja kyllähän ne tytöt leikkii lääkäriä ja dinosaurus ym. jutuilla ja legoilla.

Jospa kandeis tulla tähän päivään elämään eikä rämpiä siellä meneen vuosisadan soissa.

Äänestä

Ehkä teillä menee noin kasvatus muttei mun suvussa tai ystäväpiirissä, jossa niin tytöt kuin pojatkin leikkivät pehmoleluilla ja mm. kokkaavat sapuskaa ja siivoavat ja tekevät kotitöitä ja riehuvatkin yhdessä eli eletään aika tavalla toisin kuin sinun kuvaamalla tavalla.

Ei kannata yleistää (tälläinen kuva mulla sun kirjoituksestasi jäi)

Kyllä tänä päivänä pienestä pitäen pojat kokkaavat ja tekevät näitä hella- ja siivoustöitäkin ja vastaavasti tytöt mm. pelaavat lätkää ja futaavat sekä pelaavat tietokonepelejä mm. sotimispelejä ja roolipelejä joissa soditaan.

Niin ja kyllähän ne tytöt leikkii lääkäriä ja dinosaurus ym. jutuilla ja legoilla.

Jospa kandeis tulla tähän päivään elämään eikä rämpiä siellä meneen vuosisadan soissa.

Äänestä

Kuinka kauan jaksetaan veisata tätä samaa virttä? Vaihda nyt jo levyä.

Äänestä

Meillä tyttö 2v5kk leikkii lähinnä autoilla, junaradalla ja leikkityökaluilla. Vaikka olen ollut melkein alusta saakka yh-äiti jos se nyt vaikuttaa.. :) Ja neitin reilu 4v serkkupoika leikkii leikkikeittiöllä ja oli ihan tohkeissaan kun ostin joululahjaksi vinkistä leikkipyykkikoneen. :D

Äänestä

Jos nyt nämä neutraalit kasvattaisivat lapsensa, että pärjäävät tässä maailmassa ja käyttäytyvät ihmisiksi. Kaikenmaailman pöhköjä mukuloita rupeaa olemaan jo ihan liikaa, kun ei ole mitään sääntöjä opetettu kotona, ettei vaan tule traumoja.
Miehet ja naiset on ihan erilaisia, niin fyysisesti kuin henkisestikin.
Ostatteko mekkoja ja muita härpäkkeitä pojillenne? Nainen synnyttää ja hänellä on se hoivavietti yleensä. Nainen ei pysty tekemään kaikkia raskaita töitä, mitä tässä elämässä tarvitaan. Miehen ja naisen aivotkin on ihan erilaiset, nainen pystyy tekemään monta asiaa kerralla, kun mies tekee vain yhtä.

Pojat on poikia, ja se pitää paikkansa, onhan niiden leikit aika rajuja tyttöihin verrattuna. Minun lapsenlapseni, poika, oli heti niin pienestä kun jotain tajusi kiinnostunut autoista, kun tyttöä taas kiinnostaa laulaminen ja ponit ym.On kyllä ollut tarjolla vaikka mitä. Yksi tuttu poika on ihan urheiluhullu ollut pienestä asti. Siskonsa taas on piirtänyt aina.
Itse aikoinaan -50 luvulla leikin autoilla kun isä niitä osti, eikä ollut kun poikia kavereina. Haaveilin kyllä tyttökavereista aina.
Oma tyttäreni ei ollut pätkääkään kiinnostunut niistä jutuista, joista itse haaveilin pienenä, ja hänelle ehdotin niitä. Kyllä lapsi itse omat kiinnostuksen aiheensa etsii.
Tietysti pojille pitää kotitöitäkin opettaa ja tytöille on hyvä jotain vasaran ym käyttöä opettaa, mutta kaikkia ei vaan kiinnosta ne mitä odotetaan.
Tärkeintä olisi opettaa käytöstavat ja muiden huomioiminen.
Ja ennen kaikkea mies on mies ja nainen on nainen, naurettavaa tollainen vouhotus. Ja tasa-arvo, jos olisikin, mutta kun se ei yleensä koske naisia. Miesten pitäisi vaan muuttua.

Äänestä
  • Mies on mies ja nainen on nainen - kyllä, mutta mitä se oikeasti tarkoittaa? Miten mies ja nainen lopulta määritellään, pelkkien sukuelinten perusteellako? Olen kyllä nainen sekä fyysisesti että henkisesti mutta en siinä mielessä että haluaisin synnyttää ja olla äiti. En ole koskaan ollut kiinnostunut ns. "tyttöjen leikeistä"; barbeja ja nukkeja enemmän kiinnosti vauhdikkaammat "poikien" leikit. Silti olen ihan hetero eli miehen kanssa onnellisesti parisuhteessa. Sukupuolet ovat toki erilaisia sekä fyysisesti että henkisestikin joissain määrin, mutta yleistäminen on typerää ja kertoo vain sanojansa mustavalkoisesta ajattelutavasta. Jokainen ihminen on yksilö ja häntä tulisi kohdella sen mukaan eikä sen, että kun sinä nyt satut olemaan nainen/mies niin sinun täytyy olla siis tämmöinen.

    Äänestä

Minulla oli pienenä tyttönä autoja ja nukkeja, autoista tuli vaan myöhemmin ammatti. Nuket oli kivoja kun oli kavereita joiden kanssa leikkiä niillä, muulloin ajettiin leikkiautoilla mm. puuhun ja lujaa. Riehuttiin ja tapeltiin niin paljon kuin vain ehti. Kotihommat tulee kyllä tehtyä, mutta vaan ne pakolliset ja ne mitkä on pakon edessä tehtävä. Tosin miehet pelkää minua koska osaan olla se "kova jätkä", mutta silti...
Elossa ollaan ja töissä :)

Äänestä

No mä en itse ainakaan lapsena ollut laisinkaan kiinnostunut autoista tms. vaan nimenomaan nukeista, barbeista yms "tyttömäisistä" jutuista. Antaa lasten leikkiä niill leluilla, mitä hän itse valitsee, eikä pakoteta lasta kumpaankaan muottiin tai yritetä väkisin mitään neutraali juttuja.

Äänestä

Jos mies ajaa suojatiellä naisen yli niin kummassa on vika?
Vika on naisessa koska miksi ihmeessä hän on poistunut keittiöstä!!

Äänestä

Onko aloittajalla isokin otos pieniä tyttöjä ja poikia ja heidän lelujaan? Monessa perheessä sekä pojat että tytöt leikkivät kaikenlaisilla leluilla. Itse leikin autoilla tms. jo 60-luvulla.

Äänestä

Minun leikkini olivat enimmäkseen tyypillisiä tyttöjen leikkejä. Tosin jälkikäteen olen havahtunut sellaiseen mielenkiintoiseen tosiseikkaan, että barbileikeissäni barbit olivat kouluttautuneita, rikkaita ja menestyneitä sekä lähes aina sinkkuja, eivätkä edes haaveilleet siitä "prinssistä". En kylläkään ole miesvihaaja, seurustelen. Yksi barbi kyllä meni naimisiin ja perusti perheen.
Viihdyin toisaalta aika paljon ulkona ja siellä leikit olivat enemmänkin näitä poikamaisia, taisi minulla jokunen pikkuautokin olla.
Mutta kotileikkiä vihasin, se oli puuduttavan tylsää. Ja vauvoilla en leikkinyt ikinä. Se täälläkin mainittu hoivavietti minulta todellakin puuttuu. En ole koskaan osannut suhtautua vauvoihin, suoraan sanottuna melkein inhoan niitä. Lapsena en mielelläni ollut edes samassa huoneessa vauvan kanssa, sisko ja myöhemmin veli olivat sitten poikkeuksia. Lapsista en ymmärrä tuon taivaallista enkä osaa suhtautua heihin, tutut lapset ovat eri asia.
Eikä minua ole ihmeemmin ohjattu mihinkään suuntaan leikeissä, valitsin aivan itse. Pääpaino oli "tyttöjen leikeissä" pois lukien vauva- ja kotileikit. Joiden puuttumista en ihmettele.

Äänestä

"Hella ja nyrkki". En ymmärrä miksi olet saanut miinuksia noin paljon, koska kirjoituksesi on aika hyvä. Näinhän se menee vielä 2013 suurimmalla osalla. Ilmeisesti eivät kehtaa myöntää sitä. Tytöille ostetaan punaisia vaatteita jo synnäriltä lähtöä varten ja pojille sinisiä -alkaa jo näin aikaisin tämä "eriyttäminen". Olen itse kuullut niin miljoona kertaa äideiltä, ettei "meidän Tiinalle autoa voi ostaa, sehän on TYTTÖ"! Itse aikanani ostin pojalleni nuken, kun sitä niin kauheasti halusi, no pyöritteli sitä pari kertaa ja siihen jäi. Haki sitten omat juttunsa ja kyllä se sinne poika-puolelle pärähti, mutta jos tyttö haluaa "pojan leluja" tai poika "tyttöjen leluja", niin siittä vaan. Vai onkohan vanhemmilla se pelko, että niistä tulee homoja tai lesboja, jos niille hankkiin "toisen sukupuolen" tavaroita?

Äänestä
  • "Hella ja nyrkki" on saanut niin paljon miinuksia koska vetää lähes olemattomalla tieto- ja kokemuspohjalla aivan järjettömiä yleistyksiä, kuten se että leluvalinnoilla vanhemmat haluavat AIVOPESTÄ tytöt naisen rooleihin ja pojat miesten rooleihin, eikä tule lainkaan ajatelleeksi että ehkä pojat haluavat kuitenkin enemmän leikkiä poikien leluilla ja tytöt tyttöjen leluilla.

    Sinä sen sijaan ostit pojallesi nuken, mistä hän ei sitten kauaa perustanut ennen kuin palasi poikien lelujen pariin. Mahtaakohan "Hella ja Nyrkki" nyt ajatella, että sinä aivopesit poikasi miehen rooliin.

    Äänestä

huh mihinkä tää suomen kansa on menossa,pojilta kun luonnostaan käy jotkut asiat luonnostaan ja tytöiltä toiset asiat luonnostaan,ilmankos tulee näitä höyrypäitä jotka tekee näitä surmatöitä,kun pojille ostellaan nukkeja,jonkun mielesta autot on tylsiä,ei näitä häkkisiä ja räikkösiä tule ainakaan tämän sivun perusteelle eikä uusia mäkihyppääjiä eikä hiitäjiä.kun ostellaan vaan nukkeja pelejä, sveitsissäkin melkein synnytään mäkisukset jalassa ja norjassa sukset jalassa,Mistä johtuu että suomalainen on niin hemmetin kateellinen?autot ja autoilu ym koneet kiinnostaneet aina,

Äänestä

Miksi tyttöjen pitäisi tehdä poikien juttuja ja naisten hakeutua perinteisesti miesten ammatteihin? Eikö ole parempi jos kukin tekee sitä mistä itse tykkää ja osaa? Meillä lapset ovat saaneet valita vapaasti leikkeihinsä veljien ja siskojen leluja, samoin itse aikoinani lapsena päätin itse leikkini, enkä tarvinnut siihen aikuisten ohjausta. Vaatteiden väritkin sain itse valita, samoin omat lapseni ovat saaneet valita itse heti kun halusivat. Eihän vaatteen väri tee ihmisestä miestä tai naista. Eikä lelu, jolla leikitään.

Vaikka leikin lapsena poikien kanssa poikien leikkejä, aikuisena pidän todella keittiötöistä ja kodin laittamisesta, samoin lasten hoitamisesta, ja teen paljon mieluummin perinteisiä naisten töitä kuin raskaampia miesten töitä. Miksi aloittaja pitää pahana sitä että nainen (tai mies) on paljon hellan ääressä?

Ihmettelen myös, miksi aloittajan mielestä tyttö ei saisi samastua äitiin ja poika isään. Siitähän saa mallinsa myös terve seksuaalinen kehitys, jolloin tunnistaa selkeästi oman sukupuolensa ja kiinnostuksen kohteensa.

Äänestä

Helvetin hyvä vaan, että tytöt kasvatetaan pitämään kodista huolta. Mähän olisin ihan kusessa, jos mun puoliso ei osais tehdä ruokaa, eikä siivota ja pestä pyykkiä ja tiskiä.

Äänestä

1. tytölle saa ostaa niitä dinosauruksia ja autoja ym. jos tekee mieli, samoin pojalle voi ostaa barbin tai leikkihellan. Ei kukaan estä!
2. koska meillä on yksi molempia eli tyttö ja poika, huushollista löytyy molemmille suunnattuja leikkikaluja ja molemmat leikkii kyllä tasaväkisesti kaikella. Tyttö on ihan itse ruvennut hoivaamaan pehmoleluja (joita pojalle osteltiin) ja poika keksii räjähdyssotaleikkejä pelkillä palikoilla, joista voi periaatteessa tehdä mitä vain. Näin siis ilman minkäänlaista opastusta, että uskon kyllä sukupuolen ohjaavan tiettyjä ominaisuuksia ainakin jossain määrin.

Lukeeko niissä leluissa jossain kohtaa että ei tytöille tai ei pojille, ei kai? Mielestäni löytyy vain merkintä ettei alle kolmivuotiaille jos on pikkuosia.. ostelet mitä haluat!

Äänestä

Kyllä lapsi itse valitsee loppupelissä, millä haluaa leikkiä. Mulla on kaksi poikaa, joista toinen leikki heti alussa autoilla mopoilla ym poikien leluilla. Toinen pojistani
öysi luonnostaan kattilat ja keittiöhommat oli innostuksen lähde heti leikki-iästä lähtien. Molemmille olen myös ostanut nuket, joilla pieninä leikkivät, kun ei ollut "paineita", millä ne pojat saa leikkiä..... olematta.....
Itse olen kuulemma pienenä leikkinyt vain hyvin vähän nukeilla, muuten riehunut ulkona ja muissa leikeissä, mm. piirrellyt, kuten nuorempi poikani. Ei siis ihan selvää rajaa, millä eri sukupuolet leikkivät. Kaikenlainen leikkiminen kuuluu lapselle, oma tie löytyy itsestään. Olen myös ystäväpiirissä kuullut samanlaisia juttuja, joten antakaa lasten leikkiä millä haluavat, älkääkä tuputtako lapselle väkisin sukupuoleen liittyviä juttuja. Miehille taitaa olla kovempi paikka, jos poika ei ole kiinnostunut autoista tai urheilusta.... ei tietenkään kaikille. Persoona ratkaisee, ei sukupuoli,,, elekää ahistuko, niin hyvä tullee....

Äänestä

Lähinnä minua hirvittää se, miten tytöistä halutaan kulutusautomaatteja. Uudet kengät ostetaan 5 kertaa vuodessa, kalleinta mielellään, merkkituotteita, jne...
Perheen isä kulkee 5 vuotta samoilla kengillä, pojalle ostetaan uutta kun entiset eivät enää mahdu, mutta äiti ja tytät puhaltavat rahaa menemään. Tämmöinen on muutamassa tuttavaperheessä meininki. Sit valitetaan ettei ole rahaa rempata taloa mutta shoppailuun ja laskettelureissuihin palaa rahaa valtavasti vuodessa. Okei meni sivuun, mutta mielestäni tytöistä pyritään aivopesemään kuluttajia.

Ja sit itse aiheeseen: ehkäpä tyttöjä ei hirveästi yleensä kiinnosta jotkut leikkiautot. Ehkä helpointa pitää mahdollisuuksia mukaan (käytettyjä) erilaisia leluja: autoja, pehmoeläimiä, nukkekoti, jne... Seuratkaa sitten mikä kiinnostaa.

Äänestä
  • Tuossa on ideaa,että monenlaisia leluja,joista saa valita mieleisensä.Meillä on tapana käydä ehkä kerran kuussa kirpparilla ja 3v. tytär on halunnut pienen nukkekodin sekä kauko-ohjattavan auton.Kumpikin lelu on kovassa käytössä vuorotellen.Eihän niitä leluja silti tarvitse mahdottomia määriä olla,vaikka olisikin monenlaisia.Sekin on hyvä opettaa lapselle,että leluja voidaan katsella kaupassa,mutta aina ei osteta jotain.

    Äänestä

vai pitäisikö kysymyksen kuulua Miten tytöt aivopestään hellan ääreen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hella ja nyrkki kirjoitti:

Kun lapsi alkaa kasvaa,hänelle ostetaan leluja,mutta tyttöjen lelut ovat kauttaaltaan:leikkihelloja,kattiloita,ruuanlaittovälineitä,siivousvälineitä,babu borneja,barbeja ja niiden varusteita. Ei puhettakaan autoista,dinosauruksista,leikki työkaluista.Jopa leikki lääkärisalkku hankitaan pojalle.
Lapsilla on tarve samaistua,mutta miksi tyttö ei voisi samaistua isään,kun hän korjaa jotain. Ja poika samaistua äitiin kun hän laittaa ruokaa,leipoo ym.
Nyt lapset pitävät pienestä pitäen itsestään selvyytenä,että äiti laittaa ruokaa,siivoaa ym ja isä korjaa,kokoaa,käyttää työkaluja ym.Ei puhettakaan,että tyttö voisi käyttää porakonetta tai poika laittaa ruokaa. Tytöt nähdään yhä sievinä,avuttominakin.Isän voi olla perheessä vaikea suhtautua tyttöön."Ei sen kanssa voi tehdä mitään miesten juttuja." Tyttöjen ulkonäköä kehutaan,ei suorituksiaan/saavutuksiaan. Poikia taaseen kehutaan heidän saavutustensa/suoritustensa mukaan. Pojat miehistetään synnyttyään;he ovat pikkumiehiä,"mitäs ME miehet."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu