Kysymys 16+19:lle

Dhommi´´

Jos kerta se populaariviihde on niin hyvää, niin miksi sitä ei ole säilynyt? Miksi populaarimusiikkia on säilynyt historiassa tasan nolla kappaletta?

Klassista esimerkiksi 1700-luvulta - tai 1800-luvulta - voin kuulla joka päivä jokaisessa Euroopan valtiossa. Jokaisessa maassa klassisen musiikin tuhannet teokset soivat non-stoppina, eivätkä pelkästään konserteissa, vaan musiikin opiskelijoiden käsissä, matineoissa ja oppilaskonserteissa.

1700-luvun klassinen soi livenä joka ikinen sekunti.

Miksei kukaan opiskele 1700-luvun kevyttä musiikkia? Mikset osaa mainita yhtäkään 1700-luvun kevyen musiikin kappaletta, jota voisin mennä kuuntelemaan jonnekin vaikka Suomessa?

Jos osaat mainita, mainitse. Kerro siis esitystilaisuus, aika ja paikka, jossa voin kuulla 1700-luvun kevyen musiikin (kansanlaulut, juomalaulut) teoksen. Kerro meille odottaville myös sen teoksen nimi.

Klassinen musiikki on siis tuottanut kymmeniä tuhansia vuosisadasta toiseen suosittuja ja rakastettuja hittejä, ikuisia konserttikappaleita ja musiikin opiskelijoiden koulutukseen kuuluvaa perustavanlaatuista musiikkia.

Hittimusiikkia on vain klassinen.

8

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16 + 7

      dumme Frage

      jos meillä olisi veronmaksajien rahoilla ylläpidettyjä 1700-luvun kansanmusikki orkestereita, jotka virkamiestyönä veivaisivat 1700-luvun kansanmusiikkia, niin varmaan meillä silloin olisi ns. elävää 1700-luvun kansanmusiikkiakin? Eh?

      • Dhommi´´

        1. Ei ole olemassakaan kansanmusiikkiorkesteria. Orkesteri on automaattisesti taidemusiikin yhteisö - ja aivan oikein liitit orkesterin laatuun ja kestävyyteen.

        2. Alkaa jo kyllästyttää nämä selittelyt. Onko niitä esitystilaisuuksia ja kappaleita vai ei?


      • Toistoautomaatti
        Dhommi´´ kirjoitti:

        1. Ei ole olemassakaan kansanmusiikkiorkesteria. Orkesteri on automaattisesti taidemusiikin yhteisö - ja aivan oikein liitit orkesterin laatuun ja kestävyyteen.

        2. Alkaa jo kyllästyttää nämä selittelyt. Onko niitä esitystilaisuuksia ja kappaleita vai ei?

        "Alkaa jo kyllästyttää nämä selittelyt."

        Siinä olet enemmän kuin oikeassa. Sun loputtomat jankkausselittelyt ovat niin täyttä tuubaa, että ne v*tuttaa koko porukkaa. Samaa p*skaa vuodesta toiseen, eikä ikinä mitään uutta.


    • 11111111111111111111
      • 111111111111111111

        http://www.kansanmusiikki.fi/


      • Dhommi´´
        111111111111111111 kirjoitti:

        http://www.kansanmusiikki.fi/

        Palstan väki odottaa.

        Mainitkaa esitystilaisuus, jossa voin mennä Euroopassa kuuntelemaan kuukauden sisällä 1700-luvun kevyttä musiikkia.

        Jos puhutaan taidemusiikista, esitystilaisuuksia on satoja.

        Turha inistä tuista, 1700-luvun kansanmusiikin esittäminen ei vaadi kuin kitaran! Rahan osalta esitykset olisivat siis taattuja, mutta siltikään yhtäkään emme kuule. Laatu taitaa puuttua.

        Jos olet eri mieltä, mainitse esitystilaisuus.


    • Ensin aa sitten bee

      Tärkein kysymys Dhrondille. Miksi jaksat vaivautua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4428
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3291
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      55
      2560
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2554
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2285
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1681
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1540
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe