Kysymys 16+19:lle

Dhommi´´

Jos kerta se populaariviihde on niin hyvää, niin miksi sitä ei ole säilynyt? Miksi populaarimusiikkia on säilynyt historiassa tasan nolla kappaletta?

Klassista esimerkiksi 1700-luvulta - tai 1800-luvulta - voin kuulla joka päivä jokaisessa Euroopan valtiossa. Jokaisessa maassa klassisen musiikin tuhannet teokset soivat non-stoppina, eivätkä pelkästään konserteissa, vaan musiikin opiskelijoiden käsissä, matineoissa ja oppilaskonserteissa.

1700-luvun klassinen soi livenä joka ikinen sekunti.

Miksei kukaan opiskele 1700-luvun kevyttä musiikkia? Mikset osaa mainita yhtäkään 1700-luvun kevyen musiikin kappaletta, jota voisin mennä kuuntelemaan jonnekin vaikka Suomessa?

Jos osaat mainita, mainitse. Kerro siis esitystilaisuus, aika ja paikka, jossa voin kuulla 1700-luvun kevyen musiikin (kansanlaulut, juomalaulut) teoksen. Kerro meille odottaville myös sen teoksen nimi.

Klassinen musiikki on siis tuottanut kymmeniä tuhansia vuosisadasta toiseen suosittuja ja rakastettuja hittejä, ikuisia konserttikappaleita ja musiikin opiskelijoiden koulutukseen kuuluvaa perustavanlaatuista musiikkia.

Hittimusiikkia on vain klassinen.

8

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16 + 7

      dumme Frage

      jos meillä olisi veronmaksajien rahoilla ylläpidettyjä 1700-luvun kansanmusikki orkestereita, jotka virkamiestyönä veivaisivat 1700-luvun kansanmusiikkia, niin varmaan meillä silloin olisi ns. elävää 1700-luvun kansanmusiikkiakin? Eh?

      • Dhommi´´

        1. Ei ole olemassakaan kansanmusiikkiorkesteria. Orkesteri on automaattisesti taidemusiikin yhteisö - ja aivan oikein liitit orkesterin laatuun ja kestävyyteen.

        2. Alkaa jo kyllästyttää nämä selittelyt. Onko niitä esitystilaisuuksia ja kappaleita vai ei?


      • Toistoautomaatti
        Dhommi´´ kirjoitti:

        1. Ei ole olemassakaan kansanmusiikkiorkesteria. Orkesteri on automaattisesti taidemusiikin yhteisö - ja aivan oikein liitit orkesterin laatuun ja kestävyyteen.

        2. Alkaa jo kyllästyttää nämä selittelyt. Onko niitä esitystilaisuuksia ja kappaleita vai ei?

        "Alkaa jo kyllästyttää nämä selittelyt."

        Siinä olet enemmän kuin oikeassa. Sun loputtomat jankkausselittelyt ovat niin täyttä tuubaa, että ne v*tuttaa koko porukkaa. Samaa p*skaa vuodesta toiseen, eikä ikinä mitään uutta.


    • 11111111111111111111
      • 111111111111111111

        http://www.kansanmusiikki.fi/


      • Dhommi´´
        111111111111111111 kirjoitti:

        http://www.kansanmusiikki.fi/

        Palstan väki odottaa.

        Mainitkaa esitystilaisuus, jossa voin mennä Euroopassa kuuntelemaan kuukauden sisällä 1700-luvun kevyttä musiikkia.

        Jos puhutaan taidemusiikista, esitystilaisuuksia on satoja.

        Turha inistä tuista, 1700-luvun kansanmusiikin esittäminen ei vaadi kuin kitaran! Rahan osalta esitykset olisivat siis taattuja, mutta siltikään yhtäkään emme kuule. Laatu taitaa puuttua.

        Jos olet eri mieltä, mainitse esitystilaisuus.


    • Ensin aa sitten bee

      Tärkein kysymys Dhrondille. Miksi jaksat vaivautua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3724
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3385
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2691
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2358
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1849
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1749
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      184
      1712
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1437
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1357
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1178
    Aihe