Jos kerta se populaariviihde on niin hyvää, niin miksi sitä ei ole säilynyt? Miksi populaarimusiikkia on säilynyt historiassa tasan nolla kappaletta?
Klassista esimerkiksi 1700-luvulta - tai 1800-luvulta - voin kuulla joka päivä jokaisessa Euroopan valtiossa. Jokaisessa maassa klassisen musiikin tuhannet teokset soivat non-stoppina, eivätkä pelkästään konserteissa, vaan musiikin opiskelijoiden käsissä, matineoissa ja oppilaskonserteissa.
1700-luvun klassinen soi livenä joka ikinen sekunti.
Miksei kukaan opiskele 1700-luvun kevyttä musiikkia? Mikset osaa mainita yhtäkään 1700-luvun kevyen musiikin kappaletta, jota voisin mennä kuuntelemaan jonnekin vaikka Suomessa?
Jos osaat mainita, mainitse. Kerro siis esitystilaisuus, aika ja paikka, jossa voin kuulla 1700-luvun kevyen musiikin (kansanlaulut, juomalaulut) teoksen. Kerro meille odottaville myös sen teoksen nimi.
Klassinen musiikki on siis tuottanut kymmeniä tuhansia vuosisadasta toiseen suosittuja ja rakastettuja hittejä, ikuisia konserttikappaleita ja musiikin opiskelijoiden koulutukseen kuuluvaa perustavanlaatuista musiikkia.
Hittimusiikkia on vain klassinen.
Kysymys 16+19:lle
8
118
Vastaukset 8
- 16 + 7
dumme Frage
jos meillä olisi veronmaksajien rahoilla ylläpidettyjä 1700-luvun kansanmusikki orkestereita, jotka virkamiestyönä veivaisivat 1700-luvun kansanmusiikkia, niin varmaan meillä silloin olisi ns. elävää 1700-luvun kansanmusiikkiakin? Eh?- Dhommi´´
1. Ei ole olemassakaan kansanmusiikkiorkesteria. Orkesteri on automaattisesti taidemusiikin yhteisö - ja aivan oikein liitit orkesterin laatuun ja kestävyyteen.
2. Alkaa jo kyllästyttää nämä selittelyt. Onko niitä esitystilaisuuksia ja kappaleita vai ei? - Toistoautomaatti
Dhommi´´ kirjoitti:
1. Ei ole olemassakaan kansanmusiikkiorkesteria. Orkesteri on automaattisesti taidemusiikin yhteisö - ja aivan oikein liitit orkesterin laatuun ja kestävyyteen.
2. Alkaa jo kyllästyttää nämä selittelyt. Onko niitä esitystilaisuuksia ja kappaleita vai ei?"Alkaa jo kyllästyttää nämä selittelyt."
Siinä olet enemmän kuin oikeassa. Sun loputtomat jankkausselittelyt ovat niin täyttä tuubaa, että ne v*tuttaa koko porukkaa. Samaa p*skaa vuodesta toiseen, eikä ikinä mitään uutta.
- 11111111111111111111
Oi sinä suuri tietäjä ja guru kyseleväinen Dhommi, GVI.
http://www.kamulaari.fi/savelmapankki-laulut- Dhommi´´
111111111111111111 kirjoitti:
Palstan väki odottaa.
Mainitkaa esitystilaisuus, jossa voin mennä Euroopassa kuuntelemaan kuukauden sisällä 1700-luvun kevyttä musiikkia.
Jos puhutaan taidemusiikista, esitystilaisuuksia on satoja.
Turha inistä tuista, 1700-luvun kansanmusiikin esittäminen ei vaadi kuin kitaran! Rahan osalta esitykset olisivat siis taattuja, mutta siltikään yhtäkään emme kuule. Laatu taitaa puuttua.
Jos olet eri mieltä, mainitse esitystilaisuus.
- Ensin aa sitten bee
Tärkein kysymys Dhrondille. Miksi jaksat vaivautua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa811924Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as361241Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134964Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.200879- 90764
- 70737
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo210674- 67647
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79628- 64584
- 35581
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,34566- 36524
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25467Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28442- 33433
- 40427
- 35424
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin13419