-(Isä meidän- rukouksen selityksestä)-
Tässä kohdassa esiintyy kaksi suurta erehdystä.
Ensimmäinen erehdys esiintyy siellä, missä ihmiset juoksevat sinne tänne tullakseen hurskaiksi, päästäkseen Jumalan valtakuntaan ja pelastuakseen. Yksi menee Roomaan, toinen pyhään Jaakobiin (S. Jago di Compostela), joku rakentaa kappelin, joku taas säätää sitä, toinen tätä.
Mutta oikeaan kohtaan he eivät tahdo tarttua, se on: että he antaisivat itsensä sisäisesti Jumalan omaksi ja hänen valtakunnakseen.
He tekevät paljon sellaisia ulkonaisia tekoja ja kimmeltelevät hyvin sievästi, mutta pysyvät sisäisesti kuitenkin täynnä pahaa vilppiä, kiukkua, vihaa, ylpeyttä, kärsimättömyyttä, epäpuhtautta jne.
Heitä vastaan Kristus puhuu, kun häneltä kysyttiin, milloin Jumalan valtakunta tulee:
Jumalan valtakunta ei tule ulkonaisissa eleissä eikä ulkonäössä. Ottakaa vaarin, Jumalan valtakunta on teissä sisäisesti, kuten hän sanoo myös Matt. 24. luvussa: "Ei voida sanoa: katso, se on täällä tai tuolla. Ja jos joku sanoo teille: 'Katso täällä on Kristus' tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
Sillä vääriä kristuksia ja profeettoja nousee." Ikään kuin hän tahtoisi sanoa: Jos haluatte oppia tuntemaan Jumalan valtakunnan, niin älkää etsikö sitä kaukaa älkääkä juosko yli maiden mantereiden.
Se on lähellä sinun luonasi, jos haluat; ei vain luonasi, vaan sinussa.
Sillä kukaan ei voi noutaa itsehillintää, nöyryyttä, totuutta, puhtautta eikä muita hyveitä (tätä on tosi Jumalan valtakunta) maitten ja merien takaa, vaan niiden täytyy puhjeta sydämessä.
Tämän vuoksi emme rukoilekaan: "Rakas Isä, salli meidän tulla sinun valtakuntaasi", ikään kuin meidän pitäisi juosta sen perässä, vaan:
"Tulkoon sinun valtakuntasi meidän luoksemme". Sillä Jumalan armon ja hänen valtakuntansa kaikkine hyveineen täytyy tulla meidän luoksemme, mikäli aiomme periä sen, sillä me emme koskaan enää voi päästä siihen.
Kristuskin on tullut luoksemme taivaasta maan päälle emmekä me ole nousseet maailmasta hänen luokseen taivaaseen.
Jumalan valtakunnasa 1.
2
236
Vastaukset
- Martti L.
Toinen erehdys ilmenee siinä, että monet tämän pyynnön rukoilijoista tuntevat huolta vain siitä, että he tulisivat autuaiksi.
He eivät ymmärrä Jumalan valtakunnalla mitään muuta kuin iloa ja nautintoa taivaassa, niin kuin he lihallisesta mielestään lähtien pelkästään osaavat ajatella.
Heidän mielensä pakottaa heitä pelkäämään helvettiä ja siis etsimään taivaassa vain omaansa ja omaa etuaan.
He eivät tiedä, että Jumalan valtakunta ei ole mitään muuta kuin sitä, että ollaan täynnä hurskautta, itsehillintää, puhtautta, lempeyttä, sävyisyyttä, hyvyyttä ja kaikkia hyveitä sekä armoja, niin että Jumalalla olisi meissä omansa (tai: olemisensa) ja että hän yksin olisi, eläisi ja hallitsisi meissä.
Tätä on tahdottava yli kaiken ja ensimmäiseksi.
Sillä autuaana oleminen merkitsee, että Jumala hallitsee meissä ja että me olemme hänen valtakuntansa.
Mutta iloa, nautintoa sekä mitä kaikkea muuta haluttaneenkin ei tarvitse etsiä eikä pyytää eikä haluta, sillä se löytyy itsestään ja seuraa Jumalan valtakunnasta. Sillä niin kuin hyvää viiniä ei voida juoda ilman, että se tuo itsestään, etsimättä ja minkään estämättä nautintonsa ja ilonsa, niin paljon ennemmin täytyy armon ja hyveiden (Jumalan valtakunnan) tullessa täydelliseksi seurata ilon, rauhan, autuuden ja kaiken nautinnon meidän tekemättämme, luonnollisesti ja minkään estämättä.
Sen tähden kääntääkseen pois väärän, omaa etua tavoittelevan katseemme Kristus ei käske rukoilemaan ja etsimään valtakunnan seurauksia, vaan itse Jumalan valtakuntaa.- Näin on
...eikä se myöskään tule olemaan, mikään
-laisuus, eikä ihmisten valhepropagandan levityshuone, tai jokin lain ruoskalla yhteen laumaan ajettu ja helvetin pelolla hallittu joukko Kuten vanh.lest esim).
Jumalan valtakunta on sen sijaan rakkautta iloa ja rauhaa Pyhässä Hengessä ihmisen sydämessä.
Tämä ilo ja rauha yhdessä rakkauden kanssa tulee siitä, että Kristus Herra ja Vapahtaja asuu meidän syämissämme.
Nämä ihmiset joiden asiat näin ovat, he muodostavat yhdessä hengellisen Seurakunnan Kristuksen ruumiin, joka on koko maailman laajuinen joukko. Miljoonia ja taas miljoonia onnellisia ihmisiä Jeesuksessa Kristuksessa meidän Herrassamme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399245Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748100Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625895William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542420Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62135Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821775Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201719Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71498Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921494Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401399