Fenno-Filmin tv-oikeudet?

Pikajuna pohjoiseen

Yleisradio osti vuonna 1982 Fennada-Filmin, joka oli syntynyt aikaisempien Fenno-Filmin ja Adams-Filmin yhtyessä vuonna 1950. Fuusion jälkeen tehtyjä Fennadan elokuvia on esitetty tv:ssä tiheästi, mutta Fennon aikaisempia tuotteita ei juuri lainkaan.

Wikipedian mukaan Fenno-Filmi ehti vuosina 1943 - 50 tuottaa 18 pitkää elokuvaa. Näistä on tv:ssä nähty 2000-luvulla vain kaksi. Muiden tv-esityksestä on jo vähintään 20 vuotta ja viittä ei ole esitetty koskaan. DVD-julkaisuja näistä kyllä on olemassa eli elokuvat eivät ole varsinaisesti kadonneet.

Tälle politiikalle en keksi muuta selitystä kuin sen, että Fenno-Filmin elokuvien tv-oikeudet on joskus myyty erilliskauppana eivätkä ne ole siirtyneet Fennadan mukana Ylelle. Ainakin 90-luvun alun tv-esitykset ovat tulleet MTV:n kautta ja oikeudet voisivat siis olla siellä. Onko kellään parempaa tietoa?

1

296

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elokuva-arkistoija

      Huutoosi on vastattu. Ilmeisesti oikeudet ovat sittenkin Ylellä, joka näyttää kesällä pikaisesti laskien seitsemän Fenno-filmin elokuvaa. Joidenkin edellisestä tv-esityksestä on jo yli 50 vuotta, joten onpa uusimiseen aihettakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      52
      880
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      30
      525
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      72
      441
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe