Kirkko säilyttänyt arvostuksensa!

Evankelisluterilainen kirkko on edelleen Suomessa todella korkealle rankattu brändi. Millään muulla, kuin kirkolla ei ole niin suurta kannattajakuntaa Suomessa! Peräti 80 prosenttia yhäkin kuuluu kirkkoon ja se jos mikä kertoo sen, että ihmiset ovat olleet TYYTYVÄISIÄ kirkon toimintaan! Kirkolla on toimiva tuote ja se tekee paljon arvokasta työtä. Useimmat haluavat kuulua kirkkoon, koska kirkko tekee runsaasti hyväntekeväisyyttä. Kirkko on myös moniääninen ja tätä monet arvostavat suuresti. Kirkosta ei sanella, miten pitää uskoa, vaan kaikille annetaan siihen omantunnon vapaus. Kirkko ei vaadi, että jäsenen tarvisi välttis uskoa edes Jumalaan. Harvat ovat niitä, jotka eivät ole olleet tyytyväisiä kirkon palveluihin ja nämä pitävät paljon ääntä itestään. Pieni äänekäs vähemmistö, joka pyrkii antaa kuvaa, että kirkon vastaisia olisi enemmänkin. Mutta hah. nykyaikana sellainen vain ei toimi! Sen verran ihmiset ovat nykyään fiksuja, että ottavat asiasta ite selvää. vapareiden propaganda vain ei toimi!
23266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Sinulla lienee esittää aiheesta esimerkiksi jonkun kyselytutkimuksen tulos? Muussa tapauksessa kaikki väittämäsi ovat omia olettamuksiasi.

Itse esitän muutaman kaavion, jotka sotivat aika lailla väittämiäsi vastaan.

Kirkkoon kuuluvien suomalaisten osuus kaikista suomalaisista sekä kirkon jäseneksi kastettujen lasten osuus kaikista syntyneistä lapsista: http://www.chartgo.com/share.do?id=7dd9bd2faa

Kirkkohäiden osuus kaikista vihkimisistä Suomessa: http://www.chartgo.com/share.do?id=24ac3de0aa

2Äänestä

Tyytyväisiä? Välinpitämättömiä! Välinpitämättömyyden takia kirkon ei- raamatullinen vauvakaste toimii, ja maksimoi jäsenmäärän ja kirkollisverotuoton. Onneks välinpitämättömyys on vähenemää'n päin, ja yhä useampi kysyy itseltään miksi maksan turhasta kun en osallistu koskaan mitenkään kirkon toimintaan - ja eroaa. Lumipalloefekti aluillaan!

Jos vois liittyä kirkkoon vasta aikuisena ja olis käytössä raamatullinen aikuiskaste, tietoinen valinta, niin jäseniä olis muutama miljoona vähemmän.

Jos kaikille jäsenille ilmoitettaisiin, että jäsenyys raukeaa, ellei sitä erikseen vahvista, niin kirkon jäsenmäärä tippuis alle puoleen.

1Äänestä

Kirjoituksesi vaikutta siltä että olet kirjoittanut sen itsellesi, yrität vakuutella itsellesi jotain vaikka tiedät,että se ei pidä paikkaansa. Itselleenvalehtelija. Huh huh.

1Äänestä
  • Raukka kai kuvittelee, että joku kirkosta eroamista harkitseva lukee hänen viestinsä ja jättää siksi eroamatta :) Taitaa käydä toisin, koska valehtelulla ei kirkosta luoda kovin positiivista mielikuvaa.

    Äänestä

Kaikesta aten älämölöstä ja melusta huolimatta 80% suomalaisista on vielä kirkon piirissä - uskonnottomat ovat siis naurettavan pieni vähemmistö.

Äänestä
  • ja ateisteja maailmalla oikeastaan vain 2%

    Äänestä

  • suurin osuus kirkkoon kuuluvista on ns.suurista ikäluokista. nuoremmat sukupolvet ovat pienempiä. siksi losuus näyttää noin suurelta.

    Äänestä

  • Totta, kirjoitti:

    ja ateisteja maailmalla oikeastaan vain 2%

    Kristinuskoon ja uskontoihin yleensäkin kuuluu valehtelu. Osoitit sen taas kerran olevan totta.

    Ateisteja maailman väkiluvusta on n. 13%. Lisäksi muita uskonnottomia on n. 23%. Luvut on vuoden 2011 tutkimuksesta (sivu 14). Kaikista oleellisinta kuitenkin on suunta johon mennään kaikkien tutkimusten mukaan. Ateistien ja uskonnottomien määrä lisääntyy vuosi vuodelta, kun taas uskovat menettävät osuuksiaan kokoajan.

    http://redcresearch.ie/wp-content/uploads/2012/08/RED-C-press-release-Religion-and-Atheism-25-7-12.pdf

    Sen sijaan evankelisluterilaisia maailman väkilusta on vain 1 prosentti.

    1Äänestä

Toisin sanoen suurella osalla kansasta on täysin väärä käsitys siitä miten edustamansa lutkulahko toimii.

Jäsenyyskin on aika reilusti alle 80%.......

1Äänestä
  • Aika reilu pyöristys tuo 80 prossaa, sanoisin. Oikea lukema 76 prossaa. Ja laskee koko ajan.

    Äänestä

Mistä parhaiten erottaa uskovan ja uskonnottoman? Uskova valehtelee ja uskonnoton puhuu totta.

Tuolta voit tarkistaa miten evlut kirkon suosio laskee vuosi vuoden perään ja 80% kannatusluku on alitettu jo iät ajat sitten.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomi#Uskonnot

1Äänestä

Uskonto ja kirkko, joka mainostaa tekevänsä hyvää, pahoinpitelee henkisesti samalla yllättävän montaa työntekijäänsä ja seurakuntalaisiaan.

Tämä räikeä ristiriita tekojen ja puheiden välillä sai minut lopulta toteamaan, etten voi kannattaa sellaisen järjestön toimintaa joka pahoinpitelee omia työntekijöitään ja heikkoja seurakuntalaisiaan. Vaikeinta asian ymmärtämisessä oli tunnustaa, ettei kirkolla tunnu olevan monessa kohtaa edes halua korjata asiaa. Hyvänä esimerkkinä käy eteläsuomessa oleva top-10 kokoluokan seurakunta ja heidän uusi kirkkoherransa. Tuskin uskoisitte jos hänen toimintaa tässä teille avaisin. Minulle se oli silmät avaavaa, joten oikeastaan olen hänelle kiitollinen. Ja vähän tietty myös eroakirkosta.fi sivun tekijöille, kun toimenpide on nykyään teknisesti helpompaa.

Äänestä
  • Varmasti nämä työntekijät, jotka menettävät kirkon palvelukeskuksen takia työpaikkansa takuulla eroavat. Samalla eroaa kirkosta heidän perheenjäsenensä ja erotettu muistaa kertoa kaikille tutuilleen kuinka häntä on kohdeltu. Työttömällä kun ei ole varaa turhia veroja maksaa. Monet näistä poispotkituista ovat jo lähempänä eläkeikää, eivätkä uutta ainakaan vaki työpaikkaa saa.

    1Äänestä

Toista niin surkeaa laitosta kuin ev.lut.kirkkoei Suomesta löydy.

Vain 2-3% sen jäsenistä on itse siihen liittynyt. Loput on sinne liitetty vain parin-kolmen kuukauden ikäisinä.

1Äänestä

Nostanpa+tätä.+Seitsemän+vuotta+aloituksesta+ja+"peräti+80+%"+onkin+"alle+70+%".

Äänestä
  • Olkoonkin,+että+"peräti+80%"+oli+yläkanttiin+seitsemän+vuotta+sitten,+jäsenmäärän+lasku+on+melkoinen.+Puhumattakaan+Helsingin+tilanteesta,+joka+on+vähintäänkin+mielenkiintoinen.

    1Äänestä

  • Rmtob kirjoitti:

    Olkoonkin,+että+"peräti+80%"+oli+yläkanttiin+seitsemän+vuotta+sitten,+jäsenmäärän+lasku+on+melkoinen.+Puhumattakaan+Helsingin+tilanteesta,+joka+on+vähintäänkin+mielenkiintoinen.

    Lisäksi kasteosuuden kohdalla romahdus on ollut todella kylmää kyytiä kirkolle.

    2Äänestä

  • Osuuskauppaan kuuluu pian enemmän suomalaisia :)

    Äänestä

Riparien+suurehko+kannatus+johtunee+siitä,+että+nyt+rippikouluikäiset+on+pääosin+vielä+kastettu,+mutta+kun+nämä+alle+70%:n+ikäluokat+on+ripari-iässä,+niin+nekin+tippuu.+Kuinka+alas,+en+tiedä,+mutta+takuuvarmasti+tippuu.Lisäksi+kirkon+jäsenyydestä+tippuu+vanhimmat+ikäluokat+ja+tilalle+tulee+nuoremmat,+jotka+ei+kuulu+kirkkoon+likikään+samalla+osuudella.+Yksi+koronan+sivuvaikutuksista+voi+olla+myös+kirkollisten+tilaisuuksien+osanoton+ja+kasteiden+väheneminen,+josta+voi+tulla+uusi+normaali.+Ei+ehkä+ihan+siinä+mittakaavassa+kuin+nyt+keväällä+kävi,+mutta+osittain+kyllä.Tämähän+nähdään+sitten+vuoden+parin+kuluttua.

Äänestä

Luulin jo, että palstan provopelle on taas palannut, mutta taidamme joutua odottamaan häntä joulunajan kiihkeimpiin erohetkiin.

Äänestä

Myös miljardit ja miljardit kärpäset ovat sitä mieltä, että paskaa on hyvää.

Äänestä

🙃🙄🤡

Äänestä

Hyvä avaus!

Täällä niitä harvemmin näkee.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ruoko. kirjoitti:

Evankelisluterilainen kirkko on edelleen Suomessa todella korkealle rankattu brändi. Millään muulla, kuin kirkolla ei ole niin suurta kannattajakuntaa Suomessa! Peräti 80 prosenttia yhäkin kuuluu kirkkoon ja se jos mikä kertoo sen, että ihmiset ovat olleet TYYTYVÄISIÄ kirkon toimintaan! Kirkolla on toimiva tuote ja se tekee paljon arvokasta työtä. Useimmat haluavat kuulua kirkkoon, koska kirkko tekee runsaasti hyväntekeväisyyttä. Kirkko on myös moniääninen ja tätä monet arvostavat suuresti. Kirkosta ei sanella, miten pitää uskoa, vaan kaikille annetaan siihen omantunnon vapaus. Kirkko ei vaadi, että jäsenen tarvisi välttis uskoa edes Jumalaan. Harvat ovat niitä, jotka eivät ole olleet tyytyväisiä kirkon palveluihin ja nämä pitävät paljon ääntä itestään. Pieni äänekäs vähemmistö, joka pyrkii antaa kuvaa, että kirkon vastaisia olisi enemmänkin. Mutta hah. nykyaikana sellainen vain ei toimi! Sen verran ihmiset ovat nykyään fiksuja, että ottavat asiasta ite selvää. vapareiden propaganda vain ei toimi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu