Harmaavesi kaivo liettynyt

kysyjä

Harmaavesikaivo tehty 60 cm halk. renkaista. taitaa olla 3-4 päällekkäin. eli sysyyv noin 1,5-2 m. rakennettu osittain kallion päälle joten kaivon pohja ei vedä harmaata vettä riittävästi läpi. keräytynyt liete jämähtänyt pohjalle. tästä johtuen kaivo täyttyy ja valuu ylikaatona nurmikolle.

jos nyt teen reijän kaivoon vähän tuloputken koron alapuolelle niin kuinka pitkän ja suuren salaojaputken tarvitsen jotta harmaa vesi imeytyy sitä kautta maaperään?

tarviiko ympärille erityistä maa-ainesta/hiekkaa/soraa?

4

2010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosissasi

      ONKO RAKENNUSTARKASTAJA KÄYNYT.

    • kysyjä

      siis koko juttu minkä kirjoitin on totta. talo on rakennettu -82, joten sen aikaisista säännöksistä ja tarkastuksista ei tietoa.

      millainen sitten olisi harmaille vesille oikein rakennettu kaivo?

      • helge

        pitää imeyttää ja jos sulla on imeytyskenttä tukossa niin siihen pitää vaihtaa sorapeti.

        Ei -80 luvulla saanut rakentaa sellaista kaivoa jätevesille jossa harmaat vedet virtaavat pitkin nurmikkoa. Se aika oli joskus kolme- tai neljäkummenluvulla.


      • kysyjä
        helge kirjoitti:

        pitää imeyttää ja jos sulla on imeytyskenttä tukossa niin siihen pitää vaihtaa sorapeti.

        Ei -80 luvulla saanut rakentaa sellaista kaivoa jätevesille jossa harmaat vedet virtaavat pitkin nurmikkoa. Se aika oli joskus kolme- tai neljäkummenluvulla.

        joo uskon että ei 80-luvulla nurmikolle ole alunperinkään ollut tarkoitus harmaitavesiä laskea. kyse on vaan järjestelmästä joka ei toimi ja nyt oireena on ylikaato nurmikolla.

        ajattelinkin kysyä neuvoja miten saan uudelleen harmeet vedet imeytymään maahan (nurmikon alle).

        salaojaputki jonka alla sorapeti on suunnitelmissa.
        kysymys onkin: minkäkokoista putkea? kuinka pitkä? ja millainen sorakerros?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      29
      5534
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4114
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3217
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2860
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      287
      1372
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1318
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1229
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1149
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      397
      1136
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      219
      1134
    Aihe