F-Securen Internet Security lakkasi toimimasta, tilaus on voimassa 30.7.13 asti. Asensin sen aikoinaan onlinena. Tuotetuki aukeaa vasta ma. Ainut kuvake joka siitä on jäljellä (F-Secure Launch pad) herjaa, että rinnakkaismääritys on virheellinen. Minulla ei ole muita suojausohjelmia käytössä, Windowsin oman palomuurin poistin aikoinaan käytöstä juuri F-Securen suosituksesta. Millähän F-Securen saisi taas toimimaan?
F-Secure Internet Security lakkasi toimimasta
12
436
Vastaukset
Kokeile poistaa se F-secure ja asenna se sen jälkeen uudestaan täältä: http://www.f-secure.com/fi/web/home_fi/support/installers
Samalla saat siitä uusimman version, joka käyttää Windowsin omaa muuria.- Tumpelo
Ei onnistunut uudelleen asennus. Aion ottaa huomenna yhteyttä F-Secureen, mutta lueskelin tuolla toista ketjua ilmaisista ohjelmista. Pärjääkö Avastin tai Aviran kanssa varovainen tumpelo? Onko ne helppo asentaa vai vaatiiko alan osaamista? Mistä tietää, että ylipäätään olen latailemassa oikeaa enkä jotain feikkiversiota? Pitääkö ilmaisohjelmien kanssa olla Windowsin palomuuri päällä? Olen ollut valmis maksamaan helppokäyttöisyydestä ja automaattisista päivityksistä ja tarkistuksista. Tämä on 10 vuoden aikana eka kerta, kun F-Secure petti. Kiitos, jos vielä viitsit neuvoa!
- Pärjää
http://www.avast.com/en-eu/index http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus http://www.cloudantivirus.com/en/#!/free-antivirus-download Joku noista, Panda kevyin.
- Tumpelo
Kiitos!
- Pärjää
Myös nuo päivittyy automaattisesti, ja Panda käyttää pilvipalvelua. Eli noin: http://www.tietokone.fi/softa/windows/panda_cloud_antivirus_1_5_1_free
Itse testasin pidemmän aikaa tuota pandaa ja se vei huomattavasti vähemmän keskusmuistia kuin esimerkiksi MSE.
- Pärjää.
Itselläkin se, Pandalla huomaa selkeän eron moneen muuhun virustorjuntaan, esim. You Tubea käyttäessä. Kyllähän se varmaan virustorjunnassakin on yhtä hyvä kuin moni muukin.
- 0hm0
"""Itse testasin pidemmän aikaa tuota pandaa ja se vei huomattavasti vähemmän keskusmuistia kuin esimerkiksi MSE. """
Pidemmän, kuin mikä/mitä? 3-tuntia kun päivitän tuttavalleni menevää konetta johon asensin tuon Pandan.
- perä_seinä
Vapunen: noissa ketjuissa sinulla sinulla on loppunut jutut kesken, kun joku on kysynyt perusteluita väittämillesi.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11168485
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11306954
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11270971
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11291295
Kaivanko lisää? - 0hm0
""3-tuntia kun päivitän tuttavalleni menevää konetta johon asensin tuon Pandan. ""
Kannattiko siihen tuttavasi koneeseen laittaa Windows? Jos kannatti, niin miksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075200Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813696Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113460SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt633150SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun393129SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042325Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302172Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069