Kokemuksia Bioklapeista?

briketti

Klapeja kuluu 6-8 kuutiota vuodessa, pönttöuuni, puuhella ja ulkosauna. Nyt pääsivät käymään vähiin kesken talven ja tilasin kokeeksi 900 kg Bioklapia.
Parin viikon käytön jälkeen olen ihastunut tuohon tuotteeseen ja tulen käyttämään sitä jatkossakin. Palaa tasaisesti, räiskymättä. Vähän tuhkaa, savupiipustakaan ei paljon tavaraa tule. Ja mikä parasta, tilavuusmääräisesti sitä tarvitaan neljäs- - viidesosa vastaavasta klapimäärästä.

Ensimmäisellä käyttökerralla meinasin polttaa koko saunan. Bioklapin käyttöohjeessa on varoitus: "Briketit LAAJENEE PALAESSAAN JOTEN VARMISTA ETTÄ BRIKETIT EIVÄT PÄÄSE PUTOAMAAN UUNISTA".
Tuo varoitus mielessä laitoin aluksi vain kaksi brikettiä ja kävin vähän väliä katsomassa. Puolen tunnin päästä lisäsin kaksi brikettiä. Jonkin ajan päästä menin taas katsomaan, ja yllätys. Saunassa sankka savu. Kiukaan luukku auki ja puinen lattiaralli palaa. Jos olisin mennyt vasta puolen tunnin päästä, kuten normaalisti, ei ehkä olisi enää siinä saunassa tarvinnut mitään poltella.

Briketti oli laajetessaan työntänyt tulipesän luukun auki ja osa palavaa brikettiä tipahtanut lattialle (Narvin kiukaan luukussa ei minkäänlaista lukitusta).
Tuo laajeneminen nimittäin tuntuu tapahtuvan nimenomaan briketin pituussuunnassa ja on melkoinen. Nyt on luukussa lukitussalpa.

Onko teillä kokemuksia Bioklapin poltosta, hyviä tai huonoja?

5

631

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1613

      Taitaa olla kuten biobensa. Tekemiseen tarvittu energiaa enemmän kun valmis tuote antaa.

      • 1316

        Kyseltiin kokemuksia, eikä ennakkoluuloja. Ei tuo nyt kovin vaativaa ole puristaa sahanpuruja tiiviiksi palikaksi.


    • Anonyymi00003

      Kalliita ovat bioklapit . Harrastelioiden puuhastelua kunnon koivukalot. Ja titenkin myös väliin kuusta pysyy hormit ja takat kunnossa kun ei nokeudu.

    • Anonyymi00004

      Puuhellassa käytän ja saman huomannut.Laajenee pituus suuntaan.Kannattaa laittaa tulipesän perille,alusta asti.

    • Anonyymi00005

      Tämä talvi bioklapilla lämmitetty ja niin tullaan tekemään tulevaisuudessakin 🙂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      87
      2049
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1333
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      136
      1003
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      215
      938
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      81
      827
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      L.
      Ikävä
      95
      813
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      73
      691
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      51
      690
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 43
      571
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      459
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe