Jos laittaa aurinkopaneelin auton takaikkunalle ja kytkee 12V ulostulosta
johdon auton plussaan ja - johdon auton miinukseen niin latautuuko akku koko ajan aurinkopaneelilla jos aurinko paistaa?
Saako johdot kytkeä "mihin vain auton plussaan ja miinukseen" vai pitääkö kytkeä suoraan akkuun. Toinen johto takaluukun valojohdon plussaan ja toinen koriin?
Toimii(ko)?
aurinkopaneeli takaikkunalle
3
243
Vastaukset
- ei utelias
Kun kytket noin niin alkaa aurinko paistamaan takanasi, laita tuulilasiin kanssa niin paistaa sitten edessäsikin.
- ettäsilleihei
Ei tarvi auton akku aurinkopaneeleita, autoissa on omat laturit. Mutta laita 12v tietsikka tuuletin autoon vaihtamaan ilmaa helteillä, ja kytke paneeelin piuhat suoraan siihen. Auto viilenee jonkinverran parkissa seisoessaan.
- autoisti
Parkissa seisoessaan, hahhaah ;)
Itellä on vuosimalli -95 polo vw yhtenä autona. Siinä piti olla tarkkana mihin maadoituksen laittoi vahvistimelle tavaraluukkuun. Auton "tavaraluukun lukkoon" kun laitoin maan niin vahvistin sanoi = fail = noob .. siis punainen valo paloi vahvarissa ja mitään ei tahtonu kuulua.
Kun kytkin maa johdon vw:n omaan takavalo maajohtoon (tarkoittaa Runkoa tms....) niin vahvarisa syttyi vain yks valo ja se oli vihreä :) nyt kuuluu, joskus jopa ehkä liiankin kans :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614208KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1152772Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452262Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291923- 241843
- 281566
- 171420
- 761405
- 1461314
- 311178